Militārā policija ir uzskatījusi par nepieciešamu iegādāties motorlaivu “Fjordstar 750”. (Ilustratīvs foto no “Fjordstar” kataloga.)
Militārā policija ir uzskatījusi par nepieciešamu iegādāties motorlaivu “Fjordstar 750”. (Ilustratīvs foto no “Fjordstar” kataloga.)
Militārā policija ir uzskatījusi par nepieciešamu iegādāties motorlaivu “Fjordstar 750”. (Ilustratīvs foto no “Fjordstar” kataloga.)

Armijai 247 jauni transportlīdzekļi – arī ģimenes busiņi un “lendkruizeri” 50

Vismaz 216 jauni transportlīdzekļi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un vēl 27 Militārajai policijai – pagājušais gads Latvijas militāristiem šajā jomā ir bijis izcili ražīgs. Tomēr virkne iespaidīgo pirkumu rada jautājumus, kuros ne Aizsardzības ministrija, ne Nacionālie bruņotie spēki nesteidz viest skaidrību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kā rāda Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) dati, kopumā Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Nodrošinājuma pavēlniecībai šā gada janvāra beigās bija reģistrēti kopumā 1988 transportlīdzekļi, savukārt Militārajai policijai – 104. (Šajā sarakstā nav iekļauta militārā tehnika, kas netiek reģistrēta CSDD.)

Pagājušais gads abām struktūrām šajā ziņā ir bijis īpašs: ir notikuši apjoma un attiecīgi finansiālā ziņā bezprecedenta iepirkumi, iegādājoties jaunus transportlīdzekļus. Šā gada sākumā pilnīgi jauni – 2017. gada izlaiduma – transportlīdzekļi bija jau gandrīz 11% no visiem NBS Nodrošinājuma pavēlniecībai reģistrētajiem, bet Militārajai policijai vēl vairāk, gandrīz 26%.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču sīkāka iespaidīgo pirkumu analīze rāda, ka tikai samērā neliela daļa jauno automašīnu un citu transportlīdzekļu, spriežot pēc to aprakstiem un funkcijām, ir paredzēti “klasiskām” armijas vajadzībām, savukārt daži pirkumi izraisa neizpratni.

Populārākie – pikaps, kompakts hečbeks un ģimenes busiņš

Vispopulārākā 2017. gada automašīna NBS pārliecinoši ir bijusi “Nissan Navara” – Nodrošinājuma pavēlniecība ir iegādājusies vismaz 54 šādus auto, un to iegādes pamatojums nerada jautājumus: šis pikaps ir ar labu caurgājību un izmantojams visdažādākajās dzīves situācijās.

Taču nākamais visapjomīgāk iepirktais (vismaz 50 gabalu) NBS vajadzībām domātais auto ir bijis ne pārāk praktiskais kompaktais hečbeks “Peugeot 308”, kura ražotājs īpaši norāda uz tā piemērotību, lai “izbaudītu autovadīšanas pieredzi kā no jauna”, un salonu, kurā “viss ir pārdomāts jūsu priekam”.

Vēl nākamais (vismaz 35 gabali) NBS vajadzīgākais ir faktiski tikai labiem ceļiem domātais “Ford Custom Tourneo” – ģimenes busiņš ar sliktu caurgājību, kura aprakstā ražotājs toties īpaši norādījis uz komforta aprīkojumu, tostarp “atjautīgiem uzglabāšanas nodalījumiem”, atlokāmu galdiņu un atgāžamiem aizmugurējiem sēdekļiem.

Savukārt Militārajai policijai pērn visvajadzīgākie ir šķituši “Subaru Forester” krosoveri – no pērn kopumā 27 iegādātajiem jaunajiem transportlīdzekļiem 23 ir bijušas tieši šādas automašīnas, kuru ražotājs īpaši min “solīdo ārieni” un “mūsdienīgo komfortu”.

Reklāma
Reklāma

Kam Militārajai policijai motorlaiva?

NBS Nodrošinājuma pavēlniecība pērn ir iegādājusies arī “klasiskajām” armijas vajadzībām atbilstošākus transportlīdzekļus – piekabes, kravas auto, arī četras “Hummer” automašīnas, taču to skaits ir bijis nesalīdzināmi niecīgāks par iepirkto ģimenes busiņu un “temperamentīgo heč­beku” daudzumu.

Vienlaikus pērn gan NBS Nodrošinājuma pavēlniecība, gan arī Militārā policija ir iegādājusies atsevišķus transportlīdzekļus, kuru iegādes pamatojums rada īpašu izbrīnu. Tas, ka NBS vajadzībām ir iegādāta motorlaiva “Dulkan RIB430”, jautājumus nerada, taču arī Militārā policija, kuras oficiālajām funkcijām it kā nav sakara ar ūdeņiem, ir uzskatījusi par nepieciešamu iegādāties motorlaivu “Fjordstar 750”.

Savukārt NBS vajadzībām pērn ir nopirkts arī viens “Opel Insignia Limousine NB” luksusa sedans, kā arī četri “Bombardier Can–Am” un divi “CFMoto CForce 450L” pasažieru kvadricikli.

Īpaši “slepenie” lendkruizeri

Taču daudz lielākus jautājumus rada cits iepirkums – četras apvidus automašīnas “Toyota LandCruiser”. Šis automodelis ir piemērots bezceļu braukšanai un slavens ar labajām ekspluatācijas īpašībām, taču visiem četriem NBS iegādātajiem apvidus auto ir vēl viena interesanta kopēja iezīme. Atšķirībā no gandrīz visām pārējām automašīnām, kuras tikušas pie Latvijas armijai tradicionālajām numura zīmēm, kas sākas ar burtiem LA, šīm ir pilnīgi citas numura zīmes – HV4971, CN2614, EF7281 un GL3298.

Neoficiāli zināms, ka šīs automašīnas ir domātas “priekšniecības” vajadzībām un jau laikus padomāts, lai nepieļautu iepriekšējo gadu nepatīkamās situācijas, kad automašīna ar acīmredzamu NBS piederību tiek fiksēta pie tirdzniecības centra, privātmājas u. tml.

“Valsts reģistrācijas numuri ar sēriju LA automašīnām tiek piešķirti tikai Aizsardzības ministrijas struktūrvienību vai NBS īpašumā vai turējumā esošiem transportlīdzekļiem, ja reģistrācijai tiek iesniegts šo iestāžu izsniegts dokuments (pilnvara) attiecīgās sērijas numura zīmes piešķiršanai. Sīkāku skaidrojumu jums varētu sniegt attiecīgā institūcija,” skaidro CSDD. Taču šis ir viens no daudzajiem jautājumiem, uz kuriem NBS pagaidām atbildes nesniedz.

NBS desmit dienas jāpadomā

Saistībā ar šiem datiem uzdevu virkni jautājumu Aizsardzības ministrijai un Nacionālo bruņoto spēku vadībai, taču ir izrādījies, ka šie jautājumi esot pietiekami sarežģīti, lai atbildes uz tiem varētu sagatavot tikai desmit dienu laikā (uzdotos jautājumus skatiet la.lv).

Tikmēr Iepirkumu uzraudzības biroja publiskajā datubāzē nav nekādas informācijas par to, ka Nacionālie bruņotie spēki 2016. vai 2017. gadā vispār būtu organizējuši kādu vērienīgu publisku autotransporta iepirkumu.

Kā zināms, 31. janvārī Valsts kontrole oficiāli paziņoja, ka, veicot revīziju par NBS nodrošinājuma un apgādes sistēmas darbības efektivitāti, tā ieteikusi Aizsardzības ministrijai uzlabot NBS nodrošinājuma ilgtermiņa plānošanu, vienkāršot iepirkumu organizāciju un vairāk izmantot nozares specifikai piemērotas iepirkumu procedūras.

Kādi auto pērn ir bijuši visvairāk vajadzīgi Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Militārajai policijai

“Ford Custom Tourneo” (2017. gadā NBS vajadzībām iegādāti 35 šādi auto):

“Pateicoties tādam aprīkojumam kā parkošanās sensori un atpakaļskata kamera, “Tourneo Custom” izsmalcinātā tehnoloģija ievērojami atvieglo transportlīdzekļa vadību pilsētā. Lai vēl vairāk atvieglotu dzīvi, salonā ir daudz atjautīgu uzglabāšanas nodalījumu, turklāt ir pieejams pat atlokāms galdiņš, kas ir lieliski piemērots klēpjdatoram. Aizmugurē ir īpaši daudzpusīga sēdekļu izvietošanas sistēma, kas ļauj pārvadāt pasažierus un bagāžu vienlaikus (ir iespējams izmantot iebūvēto jumta bagāžnieku, ja vajag vairāk vietas, piemēram, velosipēdiem, vējdēļiem vai tūrisma aprīkojumam). “Tourneo Custom” ir ne tikai ietilpīgs un praktisks, bet arī grezns un ērts. Vadītāja sēdeklis un stūre ir pilnībā pielāgojami, lai jūs varētu atrast ideālo sēdēšanas pozīciju, turklāt ir pieejami arī apsildāmi priekšējie sēdekļi un atgāžami aizmugurējie sēdekļi.”

“Peugeot 308” (2017. gadā NBS vajadzībām iegādāti 50 šādi auto):

“Jaunais kompaktais hečbeks “Peugeot 308” pauž vēl pārliecinošāku temperamentu, lai izbaudītu autovadīšanas pieredzi kā no jauna. Jaunais “Peugeot 308” jums atklāj savu spēcīgo personību jau no pirmās satikšanās reizes. Tā jaunā, izteiksmīgā priekšējā daļa laipni aicina ar “Peugeot” lauvu pašā centrā, un tā eleganci papildina arī jaunie “Zyrcon” 16″ diski. Izceļot tā raksturu, jaunajam kompaktajam hečbekam “Peugeot 308” ir jaunajos halogēnajos priekšējos lukturos iestrādāta gaismas signatūra. Salonā ienirstiet pasaulē, kurā ar “Peugeot i–Cockpit®” sistēmu viss ir pārdomāts jūsu priekam. Iepazīstiet veiklāku un instinktīvāku autovadīšanu ar kompakto stūri, mēraparātu paneli acu augstumā un kapacitatīvo skārienekrānu.”

“Subaru Forester” (2017. gadā Militārās policijas vajadzībām iegādāti 23 šādi auto):

“Mūsdienīgāks un elegantāks nekā jebkad, “Forester” priecē ar savu solīdo ārieni un līdzsvaroto sniegumu. “Forester” salons ļauj tev un taviem pasažieriem baudīt mūsdienīgu komfortu, jo interjers ir gana plašs un piedāvā daudzveidīgas ērtības. Pieskaņojoties taviem paradumiem un vajadzībām, ikviens “Forester” aprīkojuma elements ir rūpīgi pārdomāts, lai būtu tev pieejams īstajā vietā un īstajā laikā. Plašais, pārdomātais salons ir veidots tā, lai ikdienišķas darbības kļūtu vienkāršākas un braukšana ērtāka.”

“Nissan Navara” (2017. gadā NBS vajadzībām iegādāti 54 šādi auto):

“”Nissan Navara” 4×4 pikaps ir pieejams “King Cab” un “Double Cab” versijās un piedāvā jaudīgu un efektīvu dzinēju, spēcīgu šasiju, kā arī “Nissan” krosoveriem raksturīgu braukšanas komfortu un inovatīvas tehnoloģijas. Inteliģents automobilis brīvajam laikam un daudzpusīgs “darba instruments” – “Nissan Navara” būs tieši tas, kas jums vajadzīgs, papildus tam nodrošinot savā segmentā zemākās ekspluatācijas izmaksas.”

(Apraksti – no automašīnu ražotāju reklāmas tekstiem.)

Jautājumi, uz kuriem NBS spēšot atbildēt tikai desmit dienu laikā:

1. Kādām vajadzībām Militārā policija iegādājusies motorlaivu “Nordstar 750”? Kādu Militārās policijas nolikumā minēto funkciju izpildei tā tiks izmantota? Kāda bijusi minētās motorlaivas cena?

2. Cik automašīnas “Subaru Forester” pērn iegādājusies Militārā policija? Kādu Militārās policijas nolikumā minēto funkciju izpildei tās tiks izmantotas? Kāda bijusi minēto automašīnu cena – gabalā un kopējā?

3. Cik automašīnas “Toyota LandCruiser” pērn iegādājusies NBS Nodrošinājuma pavēlniecība? Kuru amatpersonu vajadzībām tās tiks izmantotas? Kāda bijusi minēto automašīnu cena – gabalā un kopējā?

4. Cik automašīnas “Ford Tourneo Custom” pērn iegādājusies NBS Nodrošinājuma pavēlniecība? Ar ko skaidrojams tik ievērojams tieši šādu automašīnu skaits? Kādu funkciju pildīšanai tās tiks izmantotas? Kāda bijusi minēto automašīnu cena – gabalā un kopējā?

5. Kādām vajadzībām NBS Nodrošinājuma pavēlniecība iegādājusies motorlaivu “Dulkan”? Kādu funkciju izpildei tā tiks izmantota? Kāda bijusi minētās laivas cena?

6. Cik un kādus kvadriciklus pērn iegādājusies NBS Nodrošinājuma pavēlniecība? Kādu funkciju pildīšanai tie tiks izmantoti? Ar kādiem apsvērumiem iegādāti tieši šādu marku un modeļu kvadricikli? Kāda bijusi minēto kvadriciklu cena – gabalā un kopējā?

7. Cik automašīnu “Opel Insignia Limousine NB” pērn iegādājusies NBS Nodrošinājuma pavēlniecība? Kuru amatpersonu vajadzībām tās tiks/tiek izmantotas? Kāda bijusi minēto automašīnu cena?

8. Ar ko skaidrojams, ka NBS Nodrošinājuma pavēlniecības pērn iegādātajām automašīnām “Toyota LandCruiser” izvēlēti valsts reģistrācijas numuri nevis ar Latvijas Bruņoto spēku transportlīdzekļiem tradicionālajiem burtiem LA, bet gan ar citiem burtu salikumiem? Kura konkrētā amatpersona pieņēmusi šādu lēmumu?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.