Armēnijas premjers pavairo ietekmi 0
Armēnijas premjerministrs Nikols Pašinjans pavairojis savu politisko autoritāti pēc ar viņu saistītās politisko partiju apvienības “Kopsoļa alianse” pārliecinošās uzvaras svētdien notikušajās pirmstermiņa parlamenta vēlēšanās.
Pašinjans, bijušais opozīcijas laikraksta redaktors, kurš divus gadus bija ieslodzīts par “musināšanu uz nemieriem” 2008. gadā, šā gada sākumā izvērsa valstī plašu kampaņu pret korupciju un radniecības saišu izmantošanu politiskas ietekmes gūšanai. Ielās izgāja tūkstošiem cilvēku, pieprasot tā laika korumpētās valdības atkāpšanos.
Bijušā prezidenta Serža Sargsjana mēģinājums palikt pie varas, pārsēžoties premjerministra krēslā, izprovocēja vēl plašākus nemierus. Piekāpjoties protestētāju spiedienam, Sargsjans atkāpās no jauniegūtā premjera amata un viņa sabiedrotie parlamentā bija spiesti atteikties no mēģinājumiem nepieļaut Pašinjana ievēlēšanu par premjeru. Virkne agrāko augsta ranga ierēdņu tika atlaisti un daži arestēti, izvirzot apsūdzības korupcijā. Aizturēts arī bijušais Armēnijas prezidents Roberts Kočarjans, kurš apsūdzēts mēģinājumā graut valsts konstitucionālo iekārtu. Oktobrī Pašinjans atkāpās no premjera amata, jo toreizējais spēku samērs parlamentā neļāva īstenot viņa iecerētās politiskās reformas, un tika izziņotas jaunas vēlēšanas.
Svētdien notikušajās parlamenta vēlēšanās Pašinjana Pilsoniskā līguma partija, kas līdzdarbojas politiskajā blokā “Kopsoļa alianse”, ieguva 70,4 procentus balsu, paziņojusi Centrālā vēlēšanu komisija. Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas novērotāju grupas pārstāvis paziņojis, ka “vēlēšanas notika, ievērojot pamatbrīvības, un tām bija plašs sabiedrības atbalsts”. “Armēnijas pilsoņi ir radījuši revolucionāru vairākumu parlamentā, un tas dos mums iespēju īstenot likumu izmaiņas, ko līdz šim bloķēja valdošā Republikāņu partija,” pavēstījis Pašinjans. Vēlēšanu pagaidu rezultāti liecina, ka Republikāņu partija saņēmusi tikai 4,7 procentus balsu, nepārvarot piecu procentu slieksni iekļūšanai parlamentā. Armēnijas konstitūcija gan nosaka, ka 30 procenti vietu parlamentā jāatvēl opozīcijas partijām, atzīmē aģentūra “Reuters”.
Premjerministrs Pašinjans paziņojis, ka Armēnija arī turpmāk saglabās tradicionāli ciešās saites ar Maskavu, kā arī centīsies attīstīt attiecības ar ES, lai ceļošanai panāktu bezvīzu režīmu. Viņš uzsvēra armēņu diasporas svarīgo lomu Armēnijas nākotnes veidošanā.
ES ar cerībām raugās uz sadarbību ar Pašinjanu, lai īstenotu paplašinātās partnerības līgumu, teikts ES ārpolitikas dienesta paziņojumā. Krievijas prezidents Vladimirs Putins paudis pārliecību, ka Pašinjans “abu valstu starpā panāks draudzīgo un sabiedroto attiecību tālāku nostiprināšanos”. Armēnijas attiecības ar Krieviju paliks prioritāte, teica Pašinjans, atzīstot, ka “militārā sadarbība ar Krieviju ir svarīgs faktors mūsu valsts drošības nodrošināšanā”. Novērotāji atzīmē, ka Maskava cenšas izmantot savās interesēs Armēnijas konfliktu ar Azerbaidžānu par Kalnu Karabahas apgabala piederību. Pašinjans paziņojis, ka Armēnija, kur ir Krievijas militārā bāze, paliks Krievijas pārraudzītajā Kolektīvās drošības organizācijā, Muitas savienībā un Eirāzijas ekonomiskajā savienībā.