Aristokrātu kompanjons: Maltas zīda sunītis 0
Lolitas Goldbergas profesionālā ikdiena rit nopietni – uzraugot Latvijas finanšu instrumentu tirgu. Nesen kļuvusi arī par personiskās izaugsmes treneri jeb kouču, savukārt brīvajā laikā patīk spēlēt hokeju un izpausties Dramaturgu teātrī. Taču šobrīd, ņemot vērā situāciju valstī, ikdiena ir mainījusies par 180 grādiem. Lolitai nākas strādāt no mājām, un par to īpaši gandarīts ir Maltas zīda sunītis, ģimenes mīlulis, pusgadnieks Luijs jeb Luī, kurš par uzmanību 24/7 ir neizsakāmi priecīgs.
Maltas zīda sunīši (Maltese) ir viena no senākajām klēpju jeb dekoratīvo suņu šķirnēm. Pieminēti Senās Grieķijas filozofa Aristoteļa rakstu darbos, apdziedāti Senās Romas radošo personību daiļradē, attēloti renesanses mākslinieku darbos. Īpaši iecienīti baltie skaistuļi esot bijuši karaļnamos un aristokrātu aprindās. Tomēr, lai gan nosaukums tā vedina domāt, šķirnes izcelsme, visticamāk, meklējama Itālijā, nevis nelielajā salu valstī Maltā. Mūsdienās sastopami divu veidu maltieši – angļu un amerikāņu (augumā mazāki).
Meita Gabriela jau divus gadus diendienā sapņojusi par sunīti, taču aizņemtā dzīvesveida dēļ Lolita šai domai spītīgi turējusies pretī. Līdz pagājušajā vasarā, atgriežoties no ceļojuma uz Maltu, pirms lidojuma mājās Lolita ieraudzīja kioskā piezīmju bloknotu, uz kura vāka bija Maltas sunīša attēls. “Uzdāvināju blociņu Gabrielai, kura, ieraugot suņuku, sajūsmā iespiedzās, ka tieši tādu ir iedomājusies mūsu mīluli! Pēc pāris nedēļām, satiekot šīs šķirnes sunīti dzīvē, arī es iemīlējos. Papētīju, ka maltieši ir ar līdzsvarotu raksturu, inteliģenti, sirsnīgi, rotaļīgi, labi pakļaujas komandām, draudzīgi, bet vienlaikus ļoti sargā sev tuvos. Tikpat svarīgi bija, ka suņuks piemērots alerģiskiem cilvēkiem, jo maltiešiem ir mati, nevis spalva. Turklāt augumā neliels, kas nozīmē, ka varēsim pēc kāda laika doties kopīgos ceļojumos,” stāsta Lolita.
Lēmums par Luija iegādi tika pieņemts spontāni, vienas dienas laikā. Par to jāsaka paldies Lolitas māsīcai un viņas draugam, kuri mazo, balto kunkulīti no Rēzeknes līdz Rīgai atveda pie pašām mājas durvīm gandrīz pusnaktī. Luija saimniece stāsta: “Pēc četru mēnešu kopā būšanas ir sajūta, ka esam kopā jau mūžību. Luī ļoti patīk mīļoties un dot bučas, laizot mūsu sejas ar slapjo mēlīti miljoniem reižu. Tāpat aizrauj komandu izpilde, skriešana pakaļ bumbiņai. Savukārt naktīs suņuks guļ kopā ar mums, iekārtojies uz sava spilventiņa. Luijs mūsu mājās ir ienesis tik daudz mīlestības, ka tā spiežas laukā pa visām vīlēm!” Vienlaikus nevajadzētu aizmirst, ka maltieši ļoti alkst kompānijas, tāpēc tos nevajadzētu ilgi atstāt vienus, citādi var nākties saskarties ar neapmierinātu riešanu un nedarbiem. Arī tad, ja mājās ir mazi bērni, jāuzmanās, lai mazo ķermeņa aprišu dēļ sunītis netiktu saspiests.
Luijam ar veselību viss ir kārtībā, taču reizēm šīs šķirnes suņiem mēdz būt nosliece uz dažām veselības problēmām – glaukomu, kurlumu, zemu cukura līmeni asinīs, vairogdziedzera saslimšanu, jutīgumu pret zālēm u. c. “Vēl speciālisti norāda, ka maltiešiem ir svarīgi dot profesionālo barību, nepārbarot un nekādā gadījumā nedot savu ēdienu, lai neizsauktu alerģisku reakciju, kas pārsvarā izpaužas kā pastiprināta acu asarošana,” skaidro Lolita.
Maltas zīda sunīšu kažoks ir bez pavilnas, tāpēc ar garām pastaigām aukstā laikā aizrauties nevajadzētu. Maltieši ļoti labi jūtas pilsētas dzīvoklī. Tomēr regulāras, mazas pastaigas (atbilstošā apģērbā – arī sunītim) arī šiem mazuļiem ir ieteicamas, kaut vai tādēļ, ka, nesaņemot pietiekami saules gaismas, Maltas sunīšu deguns var ietonēties gaiši brūnā vai rozā krāsā.
Regulāra actiņu tīrīšana, zobu mazgāšana, sekošana līdzi ausu (tur arī aug spalvas) veselībai, nagu griešana, bieža ķemmēšana (īpaši, ja spalva ir gara), iknedēļas mazgāšana ar kvalitatīvu suņu kosmētiku (lai saglabātu apmatojuma balto krāsu), frizēšana ik pēc dažiem mēnešiem – tas viss prasa pamatīgas rūpes, kam jābūt gataviem. Lolita atzīst, ka īpaši jautra esot Luija vannošana, kas parasti pārvēršas par smiekliem un jautrības piepildītu skaistuma kūri.
Uzziņa
- Izcelsmes valsts – Itālija, šķirne pirmo reizi oficiāli atzīta 1888. gadā
- Maltas zīda sunīšu svars – līdz 3 kg, augums no 18 līdz 25 cm
- Krāsa – sniegbalta, reizēm ar dzeltenīgiem plankumiem uz ausīm
- Bezbailīgi, uzticami, inteliģenti, mīlīgi, lēnprātīgi, bet vienlaikus rotaļīgi
- Apmatojums bez pavilnas, ar zīdainiem matiem (līdz 22 cm), kas prasa cītīgu kopšanu
- Maza auguma, spēcīgu kaulu struktūru, tumšām acīm un melnu degunu
- Dzīves ilgums: 12–15 gadi
- Cena atkarībā no ciltsrakstiem – no 450 līdz 1500 EUR