Arī “Winergy” vērsusies prokuratūrā pret “Norvik banku” 0
Šonedēļ publiskā investīciju aizsardzības konfliktā ierautā, Igaunijas uzņēmumam “Wind One” piederošā SIA “Winergy”, kas pārvalda Latvijas jaudīgāko vēja parku Ventspils novadā, vērsusies Ģenerālprokuratūrā pret AS “Norvik Banka”, noskaidroja biznesa portāls “Nozare.lv”.
“Winergy” informē, ka kopā ar meitasfirmām prokuratūrā vērsušās ar iesniegumiem, prasot pret “Norvik banku” sāk vairākus kriminālprocesus. “Winergy” uzskata, ka banka apzināti sniegusi nepatiesas ziņas tiesībsargiem nolūkā panākt kriminālprocesa uzsākšanu pret noteiktu personu. Iesniegumā norādīts arī uz šķēršļu likšanu tiesiskās aizsardzības procesā (TAP), kas izpaužas kā nelikumīga mantas atsavināšana vai citu tīšu darbību izdarīšana, kas kavē TAP gaitu, par patvaļīgām darbībām, apejot normatīvajā aktā noteikto kārtību, un “Winergy” un tās meitas sabiedrību mantas piesavināšanās mēģinājumu.
Uzņēmums norāda, ka vairāku mēnešu garumā darīja visu iespējamo, lai situāciju risinātu tiesiskā ceļā un novērstu uzņēmuma mērķtiecīgu novešanu līdz maksātnespējai. Tomēr vairāku Latvijas valsts institūciju, tostarp tiesībsargājošo un finanšu institūciju, darbību rezultātā, uzņēmuma lielākais akcionārs “Wind One” vairs nesaredzot citu iespēju, kā iet starptautiskās tiesvedības ceļu par investīciju aizsardzības pārkāpumiem un zaudējumu piedziņu.
Kā skaidro “Winergy”, prasījuma summa pret Latvijas valsti varētu pārsniegt daudzus desmitus miljonus latu.
“Winergy” apliecina gatavību atdot visus no “Norvik bankas” saņemtos kredītlīdzekļus, tos refinansējot. Uzņēmums uzsver, ka tieši bankas pašas rīcības rezultātā dažas dienas pēc kredīta pirmstermiņa atmaksas pieprasījuma uzņēmuma konti tika bloķēti pēc kriminālprocesa virzītāja lēmumiem, kā arī tika uzlikti aresti visai pārejai uzņēmuma mantai, liedzot pārkreditēšanās iespējas un jautājuma risināšanu saprātīgā ceļā.
Uzņēmums uzskata, ka “Norvik banka” vēlas nevis atgūt kredītlīdzekļus, bet pārņemt biznesa aktīvus. Pirms banka pārtrauca kredīta līgumus, “Winergy” godprātīgi esot pildījis savas līgumsaistības un sedzis ikmēneša pamatsummas un bankas peļņas procentu maksājumus saskaņā ar līgumiem, apgalvo uzņēmums.
Kā ziņots, Valsts kanceleja iesniegusi ģenerālprokuroram un iekšlietu ministram dokumentu par potenciālu starptautisku tiesvedību Igaunijas uzņēmuma “Wind One” investīciju aizsardzības lietā, vēstīja portāls “pietiek.com”. Valsts kancelejas ziņojumā aprakstīta situācija, “kas rada pamatotas bažas, ka pret Latvijas Republiku tuvākajā laikā var tikt sākta starptautiska tiesvedība vairāku desmitu miljonu latu apmērā par reiderismu attiecībā uz Igaunijas Republikā reģistrētam uzņēmumam “Wind One” piederošu Latvijas Republikā reģistrētu uzņēmumu grupu (koncernu) SIA “Winergy” (saistītie meitasuzņēmumi – SIA “Njord”, SIA “Stribog”, SIA “Venti”)”.
Pēc Valsts kancelejas pārstāvju domām, starptautiskā šķīrējtiesa “varētu atzīt, ka Latvijas Republika tiesībaizsardzības iestāžu personā ir pieļāvusi “Wind One” atjaunojamo energoresursu biznesa Latvijā ekspropriāciju”.
Ziņojumā aprakstīts, kā “Norvik banka” centusies iespējami ātrāk pārņemt savā valdījumā “Winergy” koncerna mantu, kas ieķīlāta bankā, savukārt par šīs mantas pārvaldnieku iecēlusi SIA “Jaunpagasts plus” īpašnieku Donātu Vaitaiti, kura uzņēmumam “Norvik bankā” reģistrēta apjomīga komercķīla.
Tikmēr “Norvik bankas” sabiedrisko attiecību speciāliste Valda Ķipāne norādīja, ka diemžēl jāsaskaras ar situācijām, kad negodprātīgi aizņēmēji nevēlas atdot paņemtos kredītus. Tā kā bankas ir nodrošinātie kreditori, savu ieguldījumu un noguldītāju interesēs pārņemam slikto kreditoru ieķīlātos īpašumus. Ir gadījumi, kad pret finanšu iestādēm tiek izmantotas “kreditoru uzmešanas shēmas”, kuras ar apšaubāmām metodēm organizē parādnieki.
Banka gan nevēlas komentēt atsevišķus gadījumus, jo nekomentē klientu biznesu, kamēr publiski netiek iesaistīts tās zīmols. Ķipāne atzīmēja, ka “Norvik banka” patlaban izmanto visus likumā paredzētos līdzekļus, lai aizsargātu savas un savu noguldītāju ekonomiskās un tiesiskās intereses attiecībās ar negodīgajiem parādniekiem. Saistībā ar šiem parādniekiem ir ierosināti vairāki kriminālprocesi un notiek apstākļu izmeklēšana.
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Sintija Virse apstiprināja, ka pašlaik Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) lietvedībā atrodas divi kriminālprocesi, kuri sākti pēc “Norvik bankas” iesniegumiem.
Pirmais kriminālprocess sākts šā gada aprīlī par iespējamām krāpnieciskām darbībām lielā apmērā, kuras saistītas ar kredītu izsniegšanu vairākiem uzņēmumiem. Otrs kriminālprocess šogad augustā sākts Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldē par viena iesaistītā uzņēmuma iespējamām krāpnieciskām darbībām tiesiskās aizsardzības procesa gaitā. Minētais process šogad septembrī ENAP tika saņemts izmeklēšanas turpināšanai no Ģenerālprokuratūras, norādīja Virse.
Abos kriminālprocesos nevienai personai pašlaik nav piemērots aizdomās turamā vai personas, pret kuru sākts kriminālprocess, statuss.
Kā liecina aģentūras LETA arhīva informācija, “Winergy” Ventspils novada Popes un Tārgales pagastā ierīkoja Latvijā jaudīgāko vēja elektroenerģijas parku. Tajā uzstādīti jaunās paaudzes “Siemens” ģeneratori, kas patlaban ir jaudīgākie un modernākie Latvijā, katrs ar 2,3 megavatu (MW) jaudu, 90 metru torņa augstumu, ar 101 metra rotora diametru, 50 metru spārna garumu.
Parka kopējais saražotais elektroenerģijas daudzums gada laikā var pārsniegt 60 000 megavatstundu (MWh) jeb 60 miljonus kilovatstundu.
“Winergy” dibināts 2008.gadā, bet vēja parka projekta attīstīšanu tas sāka 2009.gadā.