“Arī universitātes var kļūt par īpašniekiem šajā darījumā,” Bērziņš par iespējamiem variantiem LMT un TET nākotnes attīstībai 7
Savu komentāru par telekomunikāciju un sakaru uzņēmumu “LMT” un “TET” nākotnes attīstību, TV24 raidījumā “Nacionālo interešu klubs”, sniedzis Latvijas Universitātes rektors Gundars Bērziņš.
“Valsts var izmantot savu kapitālu, lai atpirktu kapitāla daļas, var izmantot investorus, kas atpērk kapitāla daļas par cenu un pēc tam ir līgums, kā valsts, saglabājot kontroli, pēc tam atkal, piemēram, kotējot biržā, kad faktiski nauda lielā mērā tiek atgriezta, saglabā kontroli. Un tad, protams, ir visu mazāko akcionāru jautājums, bet tie jau ir pēc būtības tādi skaidri investīciju objektu un attīstības scenāriji,” raidījumā saka Bērziņš.
Viņš turpina: “Es teiktu, ka viens no variantiem ir, ka valsts atrod investoru vai arī tieši otrādi – pati izpērk tieši “TET” kapitāla daļas un tad automātiski iegūs kontroli pār “LMT”. Tad faktiski “TET” kļūst arī par mātes uzņēmumu un šādā veidā, teiksim, nodrošina skaidru, pārskatāmu pārvaldības modeli šiem diviem uzņēmumiem. Tāds variants pastāv.
Tur ir ļoti daudz variantu, un ir pat varianti, kur valstij nav jāiegulda savs kapitāls.”
Kā Latvijas Universitātes rektors, viņš uzsver, ka arī universitātes var kļūt par, piemēram, 1% īpašniekiem šajā darījumā, kas novestu pie tā, ka valstij saglabājas kaut kāda kontrole.
“Šādus mehānismus var izveidot, ja pieiet tam jautājumam no nacionālo interešu viedokļa, kā maksimizēt zinātnes tehnisko progresu šeit – uz vietas Latvijā.
Ja divi nevar vienoties, tu paņem trešo, kas ir pa vidu un nodrošina šo, pieņemsim, inovāciju īpatsvaru esamību uzņēmumu stratēģijā,” uzsver Bērziņš.