Susuriem rosības laiks ir krēslā, naktī, tādēļ tos tik daudzi nav redzējuši un par viņu dzīvi vēl ir daudz nezināmā.
Susuriem rosības laiks ir krēslā, naktī, tādēļ tos tik daudzi nav redzējuši un par viņu dzīvi vēl ir daudz nezināmā.
Foto: no Valda Pilāta arhīva

Arī susurim vajag savu māju 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ja lauku mājās, lazdu lapas grābjot, izveļas apaļš zāles kamols, tajā varbūt vēl snauž mazais susuris. Tas ir reti sastopams dzīvnieciņš, kuram arī derētu pagatavot būrīti patvērumam.

Ne tikai putniem, bet arī susuriem namiņus gatavo dabas eksperts Valdis Pilāts. Latvijā dzīvo trīs susuru sugas, un visas ir iekļautas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā un Latvijas Sarkanajā grāmatā. Mazie (lazdu) susuri mostas tagad, vidējie (meža) – aprīļa vidū, bet lielajiem susuriem ir arī vislielākais miegs un tie modīsies tikai maijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai susuriem būtu izvēle, dabas eksperts nolūkotajā vietā izliek vairākus būrus. Susuri nav izvēlīgi māju izmēru ziņā, taču katrs izvēlas augumiņam piemērotāko. Piemēram, mazais susurītis labprāt mitināsies zīlītēm domātajos namiņos, bet lielie susuri – strazdu mājās. Svarīgi, lai susuru namam starp jumtu un zem tā pielikto skrejas laipiņu veidotos koridoriņš. Tad būrītī cauna nevar ieķeksēties ar savu ķepu. Jumtiņu gatavo noceļamu, lai namiņu var tīrīt, un apjumj ar ruberoīda gabaliņu, lai ilgāk kalpo.

Susuru būrus izvieto apmēram divu triju metru augstumā, lai var tikt tos iztīrīt un vasarā ielūkoties, vai būrītī kāds dzīvo. Būrus var likt gan ar skreju uz ārpusi, kā putniem, gan stiprinot ar skreju pret koku. Starp skreju un stumbru tad atstāj ap trīs centimetrus lielu spraudziņu, kur susurim ielīst.

Būtu tik būrītis, gan iedzīvotājs atradīsies. Susuri nesmādē arī putnu būrīšus.
Foto: no Valda Pilāta arhīva

Liela konkurence ar putniem par māju nerodas, jo susuru būrus novieto pēc iespējas dziļākos, brikšņainos mežos, krūmājos, kur tos neviens netraucē, nevis klajā vietā.

Lai susuris iemitinātos būrītī, to svarīgi novietot pareizajā dzīvotnē. Piemēram, mazajam ir mīļas lazdu audzes, bet lielajam vajadzīgi ozoli. Vislielākā iespēja ieraudzīt mazo susuri ir bijušajā Kurzemes hercogistes teritorijā.

Būros susuri gan neziemo. Ziemas miegam vajadzīga siltāka vieta koka dobumā, tuvāk zemei, lapās u. tml.

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.