Arī nolauzti papēži un skopās brokastis nemazina svētku sajūtu 0
Aptuveni 25 tūkstoši svētku dalībnieku par savām mājām šonedēļ sauc vairāk nekā 60 Rīgas skolu. Kā viņi jūtas Rīgā un kā ir iekārtojušies?
Kopības un svētku sajūta
“Esmu piedalījusies dažādos koru festivālos, bet Dziesmu svētku atmosfēra – tas ir svētums, latvietība tīrā formā,” iespaidos dalās vāciete Sofija, kas dzied Liepājas Universitātes sieviešu korī “Atbalss” un nu jau vairākus gadus Latviju sauc par savām mājām. Pirmās divas naktis, mitinoties skolā, viņa gulējusi pārsteidzoši labi – pat, neraugoties uz to, ka – guļammaisā. Arī ar ēdināšanu svētkos Sofija ir ļoti apmierināta – ēdiens esot daudzveidīgs un garšīgs, porcijas – lielas.
“Atbalss” meitenes ir ļoti lepnas par savu sniegumu koru karos, kur diriģentes Ilzes Valces vadītais koris ieguva otro vietu sieviešu koru konkurencē. Kāda “Atbalss” meitene mācījusies tautas tērpu kursos, tāpēc pirms uzstāšanās atklāšanas koncertā katra dziedātāja ar savu tautas tērpu izgājusi viņas pārbaudi. “Iešuvām svārkus, pielabojām blūzes, un tagad mūsu tērpi ir sagatavoti uz tip-top,” noteic Sofija.
Turpat pāris telpu tālāk pirms septiņas stundas garā mēģinājuma atpūšas Liepājas pilsētas domes Tautas mākslas un kultūras centra jauniešu kora “Intis” dalībnieki. Nule kā koru karos “Intis” kļuva par četrpadsmito labāko jaukto kori Latvijā un vislabāko Kurzemē un Liepājā. Skolā, kurā koristi mitinās, pagaidām dzīvo vien pāris kolektīvu, tāpēc jaunieši priecājas, ka nav rindu uz dušām un tualetēm. Taču nedēļas vidū, kad ieradīsies visi pārējie kori, uz vienu dušu būs 70 cilvēku, kas dzīvi svētku nedēļā padarīs par vēl lielāku piedzīvojumu.
Korists Normunds pauž, ka dzīvošana pie Rīgas radiem šai laikā laupītu svētku garšu. “Kopības un svētku sajūta rodas ne tikai no dziedāšanas, bet arī no dzīvošanas un gulēšanas vienā telpā ar 20 cilvēkiem, gaidīšanas rindā uz dušu, agrajiem mēģinājumiem un nakts ballītēm.”
Liepājnieki pārliecināti – rīdziniekiem īstais svētku smeķis iet gar degunu. “Emocionālais pacēlums ir tik ārkārtīgi spēcīgs, ka mierīgi var iztikt bez daudz kā tāda, kas vajadzīgs ikdienā,” saka Signe. Pietiekot pagulēt kaut vien divas stundas un nākamajā dienā atkal prieks un enerģija.
Koristi bijuši pastaigāt pa Vecrīgu, taču nekādu citu plānu kaut kur doties neesot, jo grafiks esot saplānots pa stundām. Tāpēc arī par priekšrocībām, ko piedāvā dalībnieka karte – atlaidēm, apmeklējot vairākus muzejus un pat kino, jaunieši neko daudz nezina.
Sestdienas vakarā, skrienot uz svētku atklāšanas koncerta ģenerālmēģinājumu, kāda kora “Intis” dalībniece nolauzusi papēžus abām kurpēm, kuras nu nolemts saglabāt par piemiņu no svētkiem. Arī puiši stāsta, ka sapņo par jauniem tautas tērpiem, jo esošos jau sākušas apstrādāt kodes, taču šais svētkos gan vēl varēšot startēt godam.
Muskuļi sāp – viss sācies!
Arī Burtnieku novada jauniešu deju kolektīva “Sadancis” dalībnieki stāsta, ka jau paguvuši iešūpoties lielajās Dziesmu un deju svētku šūpolēs. “Ja jūti, ka sāp muskuļi, tātad viss sācies,” saka dejotāja Zanda. Vairākums sadanciešu par savām mājām Dziesmu svētku laikā sauc skolu, kurā mitinājušies jau iepriekšējos svētkos, tāpēc gan telpas, gan apkārtne pazīstama. Puiši nedaudz vīlušies par mazajām ēdiena porcijām. “Viņiem paēst no diviem cīsiņiem, vienas olas un maizītes, ņemot vērā, ka pusdienas ir tikai pēc sešām stundām, ir visai pagrūti,” teic Zanda. Tomēr dejotāji priecājas, ka netālu no skolas esot lielveikals, kurā var pa ceļam uz stadionu ieskriet un paķert ko ēdamu. Tiesa, ēdienam neesot ne vainas – tas gan garšojot pēc standarta skolas ēdnīcas ēdiena. Sadancieši priecīgi par necerēto otro vietu, ko ieguvuši Deju kolektīvu konkursā jauniešu deju kolektīvu grupā un to jau godam atzīmējuši pirmajā naktī. Ar sāpošajām kājām dejotāji cīnās dažādi – cits lieto saites, cits ieziež ar smērēm, bet vēl cits – iedzerot šņabi. “Īstā svētku sajūta būs brīdī, kad sāksies lielie koncerti,” noteic Inga.
Fakti * Aptuveni 75% Dziesmu svētku dalībnieku nāk no Latvijas novadiem un pilsētām, atlikusī ceturtdaļa – rīdzinieki. * Dziesmu svētku dalībnieki tiek izmitināti 61 Rīgas skolā. * Visiem svētku dalībniekiem ir vienota ēdienkarte. * Dienā viens dalībnieks izmaksā piecus latus: 3,90 par ēdināšanu, bet 1,10 – par naktsmītni. |
Šodien
Dziesmu un deju svētku sarīkojumi 4. jūlijā
* 10.00 – 22.00 Vērmanes dārzā notiek amatnieku gadatirgus.
* 11.00 – 21.30 Dailes teātrī izrāda Latvijas amatierteātru izrādes.
* 15.00 – 16.00 un 19.00 – 20.30 Mazajā ģildē notiek viesu kolektīvu koncerti.
* 19.00 Ķīpsalas hallē notiek viesu kolektīvu koncerti.
* 19.00 Ķīpsalas hallē sākas kokļu mūzikas koncerts.
* 19.00 Rīgas baznīcās notiek pūtēju orķestru koncerti.
* 19.00 – 0.00 Ķīpsalas hallē aicina Saieta nams.
* 20.00 Anglikāņu baznīcā notiek viesu kolektīvu koncerti.
* 20.00 Sv. Jāņa baznīcā sākas vokālo ansambļu garīgās mūzikas koncerts “Latviešu psalmu dziedājumi”.
* 22.00 Daugavas stadionā sākas deju lieluzveduma “Tēvu laipas” ģenerālmēģinājums – koncerts.
* 23.00 Doma dārzā sākas vokālo ansambļu mūzikas koncerts “Putns ar zīda asti”.
Dziesmu un deju svētku programma televīzijā
* 20.00 LTV Dziesmu svētku studija (ltv.lv, LTV1).
* 21.20 Mazākumtautību kolektīvu koncertuzvedums “Zem vienas debess” (ltv.lv, LTV1).