Foto: SHUTTERSTOCK

“Veicu krūšu mamogrāfiju, atrasta fibroze, vai jāuztraucas?” Atbild radiologs 0

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Veicu krūšu mamogrāfiju, izrakstā minēts, ka atrastas regresīva tipa izmaiņas, fibroze. Vai ir pamats satraukuma? Man ir 62 gadi,” jautā Zigrīda no Krāslavas novada.

Atbild “Veselības centra 4” radioloģe Sandra Lapuķe: “Normāli krūts dziedzeraudi sastāv no pienvadiem un daiviņām, kuras ieskauj taukaudi. Krūtīs ir arī tā saucamās Kupfera saitītes, kas savieno daiviņas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau pēc 35 gadu vecuma dziedzeraudi pakāpeniski tiek aizvietoti ar taukaudiem, bet pēc 60 gadiem krūtīs to praktiski vairs nav. Ja ir, mamogrāfijas izmeklējuma aprakstā minēts, ka krūtīs saglabājušies reziduālie audi. Šī vecuma sievietēm krūtīs esošos saistaudus sauc par fibrozēm.

Tā ir normāla anatomiskā īpatnība un par to nevajag uztraukties. Bieži vien mamogrāfijas aprakstā minēts, ka krūtīs ir izlocīti sklerotiski asinsvadi vai regresīva tipa pārmaiņas, tas nozīmē, ka izmeklējumā nav atrasts nekas slikts un krūšu audi atbilst pacientes vecumam.

Nereti mamogrāfijas izmeklējuma laikā tiek atklāti mezgliņi, apaļas formas struktūras – adenomas, nelieli limfmezgli. Lai noteiktu, kas tie ir par veidojumiem, nepieciešams veikt papildu izmeklējumu – krūšu ultrasonogrāfiju.

Visas dabiskās novecošanas radītās izmaiņas mamogrāfijas aprakstā tiek apzīmētas ar R1 un R2. Ja minēts apzīmējums R3, tas nozīmē, ka nepieciešams veikt papildu izmeklējumu – ultrasonogrāfiju, lai precīzi noteiktu, vai krūtīs atrastais veidojums vai process ir labdabīgs vai ne.

Reizēm izmeklēšanas laikā krūtīs atklāj asimetriju, kad vienā krūtī dziedzeraudu ir vairāk nekā otrā. Tā var būt normāla anatomiska īpatnība, taču var liecināt arī par audzēju, tādēļ noteikti jāklausa ārsta norādījumi un jāveic papildu izmeklējumi.

Ejot nākamreiz uz mamogrāfiju, būs zināms, ka pacientei ir krūšu asimetrija vai kāds cits labdabīgs process vai veidojums, un par to vairs var nesatraukties. Bieži vien mamogrāfijas laikā tiek atklāti pavisam mazi audzēji, kas mērāmi milimetros. Tā jau ir krūts vēža skrīninga būtība – atklāt audzēju tad, kad tas vēl nekādas sūdzības nerada, kad tas nav sataustāms, un nekavējoties to ārstēt, lai sieviete varētu pilnībā atveseļoties.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.