Arī jaunākie rezultāti norāda uz VUGD iespējamo vainu Ičas zivju bojāejā 0
Arī jaunākie pārbaužu rezultāti rāda, ka Ičas upes piesārņošanā ir vainojama tā pati viela, ko Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izmantojis savās mācībās Balvu apkaimē. To otrdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāmā” atzina Valsts vides dienesta (VVD) ģenerāldirektores pienākumu izpildītāja Aina Stašāne.
Viņa klāstīja, ka ugunsdzēsēju mācībās izmantotās vielas klātbūtne konstatēta gan upes ūdens, gan arī grunts paraugos. “Un šie rezultāti liecina, ka šī viela joprojām ir ūdenī un gruntī un ka iespējamais vaininieks upes piesārņošanā ir VUGD (..) Priekšā vēl ir darbs, lai visu šo ķēdīti saliktu kopā,” teica Stašāne, norādot, ka VVD sagaidīs vēl pēdējo analīžu rezultātus un tad gatavos ziņojumu par notikušo.
Tikmēr VUGD pārstāve Inga Vetere intervijā “Panorāmā” vien norādīja, ka ugunsdzēsēju mācībās izmantotās putas ir sertificētas Eiropas Savienībā (ES), un tās izmanto lielākajā daļā ES valstu. Vienlaikus Vetere atzīmēja, ka VUGD gaida plašāku informāciju par saņemtajiem analīžu rezultātiem.
Jau iepriekšējie VVD pārbaužu rezultāti netieši liecināja par VUGD mācībās izmantotās vielas iespējamu nopietnu ietekmi uz upes ekosistēmu. Paraugos konstatēts ļoti augsts vielas toksiskuma līmenis – testa organismi gājuši bojā pie ļoti niecīgas koncentrācijas.
Tikmēr VUGD noraidīja pārmetumus par dienesta mācībās izmantotās vielas iespējamu nopietnu ietekmi uz Ičas upes ekosistēmu.
VUGD Balvu daļas mācības norisinājās 26.septembrī, savukārt pirmās bojā gājušās zivis Ičas upē konstatētas tikai pēc apmēram trīs nedēļām. Mācībās izmantotās putas netika laistas ūdenī, bet ar tām ugunsdzēsēji noklāja zemi vairāku metru attālumā no upes, kur tika imitēta degvielas noplūde ceļu satiksmes negadījuma rezultātā, skaidroja VUGD.
Masveida zivju bojāeja Balvu novadā, Ičas upē, konstatēta oktobra vidū, to, iespējams, izraisījis toksisks piesārņojums. VVD bija saņēmis informāciju no vietējiem iedzīvotājiem, ka Ičas upē posmā no autoceļa Rēzekne-Gulbene līdz Vērdes upes ietekai gājušas bojā simtiem līdaku, asari, sapali un citas zivis.