Medikaments ir drošs gan bērnam, gan mammai 0


Diemžēl nereti gadās, ka izglītotākām un sociāli augstāk stāvošām sievietēm HIV vīrusa infekciju atklāj vēlīni, jo gan pati sieviete, gan viņas ģimenes ārsts nav pieļāvuši inficēšanās iespējamību.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varbūt kāds pilsonis par to naudu māju uzcēla…” ļaudis diskutē, vai 150 000 eiro par “Dimdiņu” zīmola maiņu nav pārmaksāts
Lasīt citas ziņas

Tomēr jebkura HIV pozitīva grūtniece var dzemdēt un HIV vīruss nekādas patoloģijas nerada, kā, piemēram, masaliņas vai masalu vīruss.

„Līdz ar to jebkura HIV pozitīva sieviete var plānot grūtniecību un dzemdēt veselu bērnu, taču ir ļoti svarīgi laikus stāties uzskaitē pie ginekologa un ne vēlāk kā 13. vai 14. grūtniecības nedēļā sākt lietot pretvīrusa medikamentus, kuri pilnībā var bloķēt HIV vīrusa vairošanos. Tas nozīmē, ka sievietes asinīs vīrusa nav un inficēt bērnu nevar. Atkarībā no tā, kad uzsākta pretvīrusa terapija un kāda ir šā vīrusa koncentrācija asinīs, tiek lemts par dzemdību veidu – vai tās būs dabīgas, vai tomēr nepieciešams ķeizargrieziens, lai mazinātu risku inficēt bērniņu. Jāņem gan vērā, ka pilnīgi visām HIV pozitīvām sievietēm aizliegta krūts barošana, jo vīruss var būt arī mātes pienā,” norāda Gunta Stūre. Pēc dzimšanas pirmās četras nedēļas to pašu pretvīrusa preparātu sīrupa veidā saņem arī zīdainis. „Ja to visu soli pa solim realizē, tad bērniņš ir vesels un problēmu nav,” uzsver profesore un piebilst, ka diemžēl ir grūtnieces, kuras ārsta redzeslokā nonāk ļoti vēlu: „Pēdējais gadījums bija, kad HIV pozitīva sieviete stājās uzskaitē 33. grūtniecības nedēļā, tad terapijas laiks jau ir nokavēts, lai gan mēs tāpat viņai dodam šo medikamentu. Ir sievietes, kas grūtniecības laikā vispār nav stājušās uzskaitē un pirmā vizīte pie ārsta ir jau stacionārā, kad sākušās dzemdības. Tad HIV testu viņai pirmo reizi veic uzņemšanas nodaļā.”

CITI ŠOBRĪD LASA
Nav pamata uztraukumam, ka saņemtais pretvīrusa medikaments varētu atstāt paliekošas sekas uz bērniņu un ietekmēt viņa veselību. „Lai to izslēgtu, ārstēšanu nesāk pirmajā grūtniecības trimestrī, bet gan tikai no no 13. nedēļas. Mēs strādājam ar speciālām pretvīrusa shēmām, lai neietekmētu bērna attīstību,” stāsta Gunta Stūre. Bet kas notiek ar tām sievietēm, kuras saņēmušas medikamentus HIV vīrusa ārstēšanai pirms grūtniecības iestāšanās? „Bērniņa gaidīšanas laikā viņām terapija tiek mainīta, lai tā būtu droša grūtniecei un bērnam,” uzsver profesore.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.