Foto: Uldis Muzikants, Sandra Ruska, Inita Šteinberga

Arī ceriņu krūms prasa kopšanu. Profesionāļu padomi to audzēšanā un mēslošanā 0

Aplams ir priekšstats, ka ceriņi aug paši no sevis un neko nevajag darīt. Kā jebkuri dārza augi arī ceriņi būs pateicīgi par uzmanību, īpaši šopavasar, kad visi augi cietuši no mitruma trūkuma. Lietus samitrinātajai augsnei beidzot var uzbērt pilnmēslojumu. Ja zem krūma vēl aizvien pārāk sauss vai stādiņš jauns, būtu labi palaistīt. Jauniem augiem var veidot apdobi, vecajiem – vismaz regulāri appļaut, lai neveidojas pārāk daudz nevajadzīgu atvašu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Ap un zem ceriņa labi jutīsies dažādas pavasara sīpolpuķes. Citiem augiem ceriņa seklā sakņu sistēma traucēs, noņems barības vielas.

• Ceriņus mēslo agri, jo tie intensīvi aug līdz ziedēšanas brīdim.

Stāda jaunu

CITI ŠOBRĪD LASA

Ziedēšanas laiks ir arī aktīvs stādu pirkšanas un stādīšanas laiks. Jauno augu stāda tikai tik dziļi, cik tas audzis. Ja ir laba dārza augsne, to var stādīt tāpat. Ja augsne nabadzīgāka vai smilšaina, stādīšanas bedri ielabo, piemēram, ieber satrūdējušus kūtsmēslus, melnzemi.

Ja stāda atsevišķu izcilas šķirnes eksemplāru, tam ieteicama laba melnzeme, piemēram, firmas Biolan piedāvātā (60 litru iepakojums). Ar šādu daudzumu augam pietiks, lai labi ieaugtos un augtu daudzus gadus.

Piemērots augsnes skābums (pH) ir no 6,5 līdz 7. Interesanti, ka augsnes skābums ietekmē arī ziedu krāsas intensitāti. Tāpēc vienas šķirnes ziedi dažādos dārzos var izskatīties atšķirīgi. Sārmainākā augsnē ziediem vairāk iezīmēsies zili violetie toņi, skābākā – rožaināki. Vēsā un mitrā pavasarī ziedi būs spilgtāki, siltā un saulainā – blāvāki.

• Ceriņi spēj pielāgoties dažādiem apstākļiem, taču necietīs augstu gruntsūdeni un stāvošu ūdeni.

Veido apdomīgi

Foto: Uldis Muzikants, Sandra Ruska, Inita Šteinberga


Arvien modernāki kļūst dabai tuvi dārzi, un tad īsti vietā ir arī vecā ceriņkrūma skaistums. Dārzkopji mudina atstāt dekoratīvos, ilgus gadus augušos, savītos ceriņu stumbrus, kas rada īpašu noskaņu. Lielu krūmu gan ieteicams paretināt, atstājot 5–7 stumbrus ar ziedu mākoni augšpusē.

Ja nu ceriņš nemaz vairs neizskatās glīti, to var atjaunot, pavasarī apgriežot ne zemāk par pusmetru un izretinot sīkās atvases. Ja to nogriež zemāk, veidosies milzums sīku sakņu atvašu, kuras grūti savaldīt.

• Prestona ceriņi nedod sakņu atvases.

Izvēlas dažādus

Dārzā ieteicams stādīt dažādu sugu un šķirņu ceriņus. Tā tiek iegūta gan krāsu bagātība, gan paildzināts ziedēšanas laiks. Piemēram, kā pirmie atveras parastā ceriņa hiacintziedu šķirnes, tad Ungārijas un Prestona ceriņi līdz pat Amūras ceriņam, kurš reizēm uzzied tikai jūlija sākumā. Taču ziedēšanas brīdi nosaka laika apstākļi. Šogad viss zied gandrīz reizē un agrāk nekā parasti.

Reklāma
Reklāma

Ceriņi dzīvžogos ir tikpat labi kā tūjas. Sevišķi skaisti ir cirptie dzīvžogi (labi padodas dažādas formas). Tie gan mazāk zied, toties ātri aug un cērpot blīvi sazarojas, tāpēc pasargā no ceļu putekļiem un vēja gan vasarā, gan ziemā.

Slimo reti

Ceriņi parasti ir veselīgi, un tiem maz slimību, sevišķi lieliem, veciem augiem. Taču, ja pēkšņi sāk kalst kāds zars, vispirms der pārbaudīt, vai augsnē nav savairojušās maijvaboles, to izalojušas ūdensžurkas vai kurmji.

Jāatceras, ka parastie ceriņi zied uz iepriekšējā gada dzinumiem un, nelaikā vai pārāk tos aplaužot, nākampavasar augi neziedēs.

• Tūliņ pēc noziedēšanas cenšas nogriezt vecās ziedkopas, lai lieki krūmam neatņem spēku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.