Arī Austrija paļaujas uz Huawei 5G tīkla izvēršanā 4
Austrija ir ceļā uz 5G tīkla paplašināšanu, sadarbojoties ar Ķīnas piegādātāju Huawei, neraugoties uz to, ka citas valstis atsakās sadarboties ar uzņēmumu un dažas pat aizliedz uzņēmumam strādāt, pamatojot to ar drošības riskiem, ziņo portāls EURACTIV (Vācija).
Pēc nesen grozītā likuma Austrija ir izveidojusi nepolitisku ekspertu konsultatīvo padomi, lai novērtētu risku, ko izraisa 5G piegādātāji. Neraugoties uz citu valstu izteiktajām bažām, Austrija, visticamāk, turpinās sadarboties ar Huawei.
Federālajā padomē nesen tika pieņemti grozījumi likumā, ar kuru tiek sagatavots jauns juridisks pamats 5G tīkla paplašināšanai Austrijā.
“Mērķis ir padarīt Austriju par 5G līderi Eiropā un nodrošināt Austrijai digitalizācijas jomā vietu pirmajā trijniekā Eiropā un pirmajā desmitniekā visā pasaulē,” 27. oktobrī vēstīja Lauksaimniecības un reģionālās ministrijas telekomunikāciju nodaļas vadītājs Andreass Reiharts (Andreas Reichardt).
“Austrija tādējādi vēlas nodrošināt 5G pārklājumu visā valstī līdz 2027. gadam, kas ir par trim gadiem ātrāk nekā Eiropas Komisijas noteiktais datums,” stāstīja Reiharts.
Pārskatot Telekomunikāciju likumu, tiek ieviesta arī augsta riska piegādātāju pārraudzības sistēma. Taču ar šo likumu tiek ieviesti tikai minimālie ES 5G Toolbox standarti, ar kuriem tiek mēģināts mazināt potenciālos 5G tīkla izvēršanas riskus.
Attiecībā uz 5G piegādātājiem Austrija ir izveidojusi nepolitisku ekspertu konsultatīvo padomi, lai novērtētu dažu piegādātāju izraisīto risku. Tas ir pretrunā ar atsevišķu ES valstu izraudzīto konfrontējošo pozīciju pret Ķīnas piegādātājiem, piemēram, Huawei.
“Lai nodrošinātu “objektīvu pamatu lēmumu pieņemšanai”, konsultatīvā padome reizi divos gados sagatavos saistošu ziņojumu par iespējamiem augsta riska piegādātājiem,” portālam EURACTIV pastāstīja Lauksaimniecības un reģionālās ministrijas atbildīgais pārstāvis.
“Noteikta izcelsmes valsts vai īpašnieku struktūra pati par sevi nav izslēgšanas kritērijs. Kritēriji visiem piegādātājiem jāpiemēro vienādi,” piebilda pārstāvis.
Huawei Austrijā
2018. gadā Austrija savā 5G stratēģijā norādīja, ka tīkla paplašināšana ir jāvirza, ekonomikas un pētījumu jomā cieši sadarbojoties ar Āzijas valstīm, tostarp Ķīnu.
Šī sadarbība bija viena no svarīgākajām tēmām arī 2021. gadā Huawei rīkotajā “European Innovation Day”.
Šoreiz ikgadējais pasākums notika Vīnē. Huawei paziņoja par vairāku novatorisku un ilgtspējas projektu sākšanu valstī un izcēla ciešas sadarbības nozīmi ar Austrijas uzņēmumiem, piemēram, viedās lauksaimniecības jomā.
Austrijas likumu uzslavēja arī Huawei. Piemēram, Huawei viceprezidents Centrālajā un Austrumeiropā Radoslavs Kendža (Radoslaw Kedzia) uzsvēra, ka Austrijas likums radīs pareizu līdzsvaru starp augstiem drošības standartiem un konkurences saglabāšanu tirgū. “Austrijā ir panākts labs līdzsvars,” viņš stāstīja portālam EURACTIV.
Lai gan tīkla operatori Vācijā izslēdza Huawei no tās pamattīkla izveides, Austrijas tīkla operatori joprojām lieto Huawei iekārtas.
Piemēram, lielākais tīkla operators Austrijā Magenta kopā ar Ericsson un Nokia iekārtām lieto arī Huawei iekārtas sava 5G tīkla paplašināšanai.
Bažas par drošību saistībā ar Huawei
Huawei pēdējo gadu laikā arvien biežāk nonāk likumdevēju krustugunīs. Dažas valstis, piemēram, Zviedrija, ir pavisam izslēgušas Huawei no tirgus. Francija līdz 2028. gadam plāno pakāpeniski izslēgt Huawei dalību 5G tīkla izveidē, un Itālijā darījumam par 5G piegādi valstī tika uzlikts veto. Vācijā valdība var izmantot veto tiesības, lai nepieļautu tīkla operatoru nedrošu ierīču iegādi.
Savā 5G Toolbox standartā kā iespējamo iemeslu izslēgšanai no tīkla paplašināšanas ES min arī iespējamu ārvalstu ietekmi uz 5G piegādātāju. Debašu iemesls ir Ķīnas Valsts drošības likums, kas paredz ciešu sadarbību starp uzņēmumiem un Ķīnas valdību.
Kritiķi brīdina par risku, ka Huawei varētu atstāt lūkas 5G tīklā, kuras pēc tam varētu tikt izmantotas spiegošanai vai šantāžai. Taču Huawei noliedz šos apgalvojumus. “Ķīnas tiesību sistēmā nav noteikumu vai likumu, kas pieprasītu mums kopīgot ārpus Ķīnas savāktos datus,” stāstīja Kendža.
Austrijā problēmas ap iespējamo Huawei drošības risku nav atstājušas lielu ietekmi. Kad Nacionālajā padomē tika pieņemts Telekomunikāciju likuma grozījums, diskusijas par šādām bažām vispār nenotika.