Arheoloģiskus pētījumus pie Ropažu pils aizsargmūra neturpinās 0

Lai gan šogad bija ieplānots veikt arheoloģiskus pētījumus pie pērn atklātā Ropažu pils aizsargmūra, līdzekļu trūkuma dēļ to tomēr nebūs iespējams darīt, aģentūrai BNS pastāstīja vēstures rekonstrukcijas kluba “Rodenpoys” biedrs Andrejs Planders.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Šogad bija plānots veikt arheoloģiskos pētījumus Ropažu pils aizsargmūrī, izmantojot ģeoradaru, taču Lauku atbalsta dienests neatbalstīja Plandera iesniegto projektu, jo, kā izteicās vēsturnieks, projekta aprakstā bijusi “vārda kļūda”, kas neļāva saņemt Eiropas Savienības fondu līdzekļus.

Tādēļ šogad tiek realizēts projekts, kurš paredz uzstādīt jumtiņu un veikt konservācijas darbus Ropažu pils aizsargmūrim. Šā projekta ietvaros pagājušogad nozāģēja arī kokus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Projektam piešķirtais finansējums ir nepilni 20 000 latu, no tiem 90% atvēlējusi Eiropas Savienība, bet 10% – Ropažu novada pašvaldība, norādīja Planders.

Viņš arī pastāstīja, ka nākamgad vēlreiz iesniegs projektu Lauku atbalsta fondā, lūdzot līdzekļus Ropažu pils aizsargmūra attīrīšanai un būvgružu aizvešanai. Viņš sprieda, ka šā projekta izmaksas varētu būt apmēram 6000 latu.

Ropažos pērn jūlija sākumā gājēju celiņa izbūves laikā pilskalnu tuvumā strādnieki uzdūrās akmens krāvumiem. Darbi šajā posmā uz brīdi tika pārtraukti, pieaicināts arheologs un konstatēts, ka, tā kā tuvumā atrodas Ropažu pilskalns, iespējams, atrakta daļa no pils aizsargmūra, par kura esamību līdz šim nekas nav bijis zināms. Mūris varētu būt datējams ar 14. vai 15.gadsimtu.

Ropažu pils savulaik bijusi saimniecības pils, kurā glabāta labība, tomēr jau 16.gadsimta vēstures dokumenti liecina, ka pils jau daļēji sabrukusi. Vēstures dokumenti liecina, ka laika posmā no 15. līdz 17.gadsimtam pils priekšā bijusi arī baznīca – svētā Mihaela baznīca un tai blakus – kapi. Ropažu mūra pili cēlis Livonijas ordenis aptuveni 1320.–1322.gadā, tā kalpoja kā pilsnovada pārvaldes centrs, kontrolpostenis satiksmes ceļa nodrošināšanai un palīgpils Rīgas ordeņa pilij kara gadījumā ar Rīgas pilsētu. Pils tika sagrauta Livonijas kara laikā – iespējams, apmēram 1559.–1560.gadā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.