Arheologi Ķīnā atraduši, iespējams, Budas galvaskausa fragmentu 0

Arheologi kādā budistu templī Ķīnā, Nandzinas provincē, atklājuši akmens lādi, kurā glabājas budistu svēto kauli, starp tiem arī gabals galvaskausa, kurš, kā liecina uzraksts, varējis piederēt pašam Budam, raksta “Live Science”.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Kauls bija paslēpts 1000 gadu senā stupas modelī, kas glabājas budistu tempļa pazemes kriptā. Stupas modelis, kas ir 117 centimetrus garš un 45 centimetrus plats, bija ievietots metāla kastē, savukārt tā – akmens lādē. Krāšņais stupas modelis darināts no sandalkoka, sudraba un zelta, pārklāts ar dārgakmeņiem, stikla mozaīkas gabaliņiem.

Gravējumi akmens lādē liecina, ka stupas modelis ticis izveidots Sun dinastijas laikā mūsu ēras 997. -1022. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut arī ieraksti šķiet liecinām, ka galvaskausa kauls patiešām pieder Budam, arheologi nav izteikuši pieļāvumus par to, cik šāda iespēja ticama. Taču kaulam izrādīta cieņa un tas nogādāts budistu templī, kurš joprojām darbojas.

Ierakstus akmens lādes vākā pirms aptuveni 1000 gadiem veicis kāds vīrs vārdā Denings, kurš pvēsta arī, kā kauls nonācis Ķīnā. Dedings raksta, ka pēc nāves, kad Buda nonācis “parinirvānā” – stāvoklī, kas pārtrauc mūžīgās atdzimšanas un nāves ciklu, – viņa ķermenis ticis kremēts Indijā, netālu no Hiranavati upes. Tad tur valdošais Ašoka (268.-232. gads pirms mūsu ēras) nolēmus Budas mirstīgās atliekas saglabāt un sadalīt starp tempļiem, kā rezultātā Ķīnā nonākuši 19 Budas ķermeņa fragmenti.

Kauls tapis glabāts kādā templī, kurš pirms 1400 gadiem iznīcināts karos, kuri tobrīd viens pēc otra plosījās Ķīnas teritorijā. Tad imperators Džeņdzuns piekritis atjaunot templi, un 1011. gadā lāde ar visiem reliģiskajiem pagodinājumiem apbedīta tempļa kriptā.

Budas galvaskausa kauls ievietots zelta lādītē, kas, savukārt, ielikta ar lotosa zieda rakstiem, fēniksa attēliem, kā arī dieviem, kuri apsargā lādīti ar zobenu rokās, rotātā sudraba lādītē. Tāpat uz sudraba lādītes attēlotas apsaras, kuras spēlē dažādus mūzikas instrumentus.

Lādes ārpuse rotāta arī ar vairākiem Budas attēliem, ilustrējot viņa dzīvi līdz pat “parinirvānas” sasniegšanai.

Kriptas modelis atrasts jau 2007.-2010. gada izrakumos un plaši aprakstīts Ķīnā, taču Rietumu medijos par to nonāca maz informācijas. Kādu laiku Budas kauls un citi artefakti pat tika izstādīti Honkongā un Makao, kur to aplūkot un pielūgt ieradās vairāki simti tūkstošu budistu.

Tomēr tikai nupat raksts, kas detalizēti apraksta atradumu, iztulkots angliski un publicēts žurnālā “Chinese Cultural Relics”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.