Argentīnas krematorijā sadedzina Krievijas kokaīnu 4
Šonedēļ Argentīnas un Krievijas amatpersonas piedalījās gandrīz 400 kilogramu kokaīna, kas tika atrasts 2016. gadā Krievijas vēstniecības teritorijā, sadedzināšanā Buenosairesas krematorijā. Argentīnas drošības ministre Patrīcija Bulriča paudusi sajūsmu par “fantastisko sadarbību” ar Krievijas drošībniekiem, kuri esot pabijuši Argentīnā septiņas reizes, taču šajā stāstā ir neskaidrības. Daži mediji atzīmē, ka narkotiku kontrabandā varētu būt izmantoti diplomātiskie kanāli, ko noliedz Krievijas Ārlietu ministrija.
Narkotiku kravu pārrauga “pareizticīgo mecenāti”
Buenosairesas krematorijā tika sadedzināti 389 kilogrami kokaīna, kas melnajā tirgū būtu vērts aptuveni 80 miljonus eiro. Sakarā ar kokaīna tranzīta afēru abās valstīs ir aizturēti seši cilvēki, to skaitā Krievijas vēstniecības sargs un Argentīnas policists, ziņo raidsabiedrība BBC. Narkotiku kontrabandistu grupas vadonis esot bijis Andrejs Kovaļčuks, kurš tika aizturēts Vācijā un jūlijā izdots tiesāšanai Krievijā. Krievijas mediji kā viņa līdzzinātājus min Vladimiru Kalmikovu, Ištimiru Hudžamovu un Ali Abjanovu. Izmeklētāji uzskata, ka Kovaļčuks ir nolīdzis Abjanovu, kurš bija Krievijas vēstniecības sargs, paslēpt narkotiku kravu skolas ēkā vēstniecības teritorijā, lai vēlāk to pārvestu uz Krieviju. Kalmikovs un Hudžamovs tika aizturēti, kad viņi ieradās Krievijas Ārlietu ministrijas noliktavā Maskavā, lai paņemtu somas ar kokaīnu. Aizturētie nosaukuši policijas operāciju par “provokāciju” un paziņojuši, ka viņi gribējuši importēt kafiju no Argentīnas. Divi krievi, kuriem ir Argentīnas pilsonība, – Krievijas vēstniecības bijušais diplomāts Aleksandrs Čikalo un Buenosairesas policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ivans Bļizņuks – ir apcietinājumā Argentīnā. Bļizņuks tiek turēts aizdomās par dienesta stāvokļa izmantošanu, lai lidostā izkārtotu somu iekraušanu Krievijas lidmašīnā bez muitas kontroles. Amatu apvienošanas kārtībā Bļizņuks un Čikalo bija arī Krievu pareizticīgo mecenātu organizācijas Latīņamerikā vadītāji.
Lietā iesaistīta Krievijas lidmašīna
Detektīvstāsts sākās 2016. gada decembrī, kad Krievijas vēstnieks darīja zināmu Argentīnas ierēdņiem, ka kādā telpā vēstniecības kompleksā atrastas 12 somas ar kokaīnu, kas bija reģistrētas kā diplomātiskā bagāža. Saņēmuši šādu ziņu, Argentīnas policisti ar no vēstniecības personāla saņemtu atslēgu naktī iekļuva telpā, kur glabājās narkotikas, un samainīja kokaīnu pret miltiem. Somas tika aprīkotas ar GPS ierīcēm. Plāns paredzēja nogaidīt, līdz īpašnieki nāks pēc somām, un tad viņus aizturēt. Policijai nācās gaidīt ilgi, atzina Argentīnas drošības ministre Patrīcija Bulriča. “Operācija ilga 14 mēnešus, un kādu brīdi likās, ka pēc kravas neviens neatnāks, jo viņiem varētu būt radušās aizdomas par izsekošanu, taču beigās viss izdevās,” teica ministre.
2018. gada februārī somas tika nogādātas Maskavā un sekoja aresti. Tiesībsargiem joprojām neesot skaidrs, kāpēc narkotirgoņi gaidīja tik ilgi, lai pārvestu narkotiku kravu. Lielākā daļa somu ar diplomātisko pastu tika nosūtītas uz Krieviju, bet dažas “uz citām Eiropas valstīm”, atzīmē Argentīnas laikraksts “Clarin”. Krievijas un Argentīnas plašsaziņas līdzekļos minēts aizturētās narkotiku kravas dažāds svars – 362 un 389 kilogrami. Kravas pārvadāšanai tika izmantota Krievijas valdības īpašās lidsabiedrības “Rossija” lidmašīna “Il-96”, ar kuru ārzemju vizītēs mēdz doties Krievijas Drošības padomes sekretārs Nikolajs Patruševs. Krievijas Drošības padomes pārstāvis noliedzis, ka Buenosairesā pēc narkotiku kravas būtu ieradies šis lidaparāts, taču to apstiprina Argentīnas policija. Oficiāli Patruševs bija ieradies Argentīnā uz prezidenta Mauricio Makri inaugurācijas ceremoniju, taču viņam bijis arī slepens uzdevums – pārraudzīt ar miltiem aizstātā kokaīna maisu nogādāšanu Maskavā, rakstīja avīze “Telegraph”. Argentīnas medijos, atsaucoties uz izmeklēšanas materiāliem, izteikts pieņēmums, ka kokaīna kontrabandā bijuši iesaistīti Krievijas vēstniecības darbinieki, kas uzturējuši sakarus ar organizētās noziedzības darboņiem.