Juris Pūce: Izmaiņas mikrouzņēmumu nodokļu likumā – patiesi kaitīgi visai valsts ekonomikai 6
Saeima apstiprinājusi deputāta Kārļa Šadurska vadībā Budžeta komisijā izstrādātos priekšlikumus izmaiņām Mikrouzņēmumu nodokļu likumā. Pastāv pamatotas bažas, ka jauno izmaiņu ieviešana izpostīs līdz šim apskaužami veiksmīgi funkcionējošos Latvijas mikrouzņēmumus.
Mikrouzņēmumu nodokļu likums pēc Ekonomikas ministrijas iniciatīvas tika izstrādāts 2010. gadā, jo Latvija bija palikusi par teju vienīgo Eiropas Savienības valsti, kur nepastāv īpaši atvieglots nodokļu režīms mazajiem uzņēmumiem. Latvijā īpaši mazie uzņēmumi ir pārliecinoši lielākā daļa – vairāk nekā 70% darba devēju algo līdz desmit darbinieku. Šie uzņēmumi darbojas visdažādākajās nozarēs – ražošanā, amatniecībā, sabiedriskajā ēdināšanā, tirdzniecībā, kā arī tādās pakalpojumu nozarēs kā frizētavas, grāmatvedība, transports u. tml. Mazie uzņēmumi ir būtisks Latvijas ekonomikas pamats, nodrošinot daudziem valsts iedzīvotājiem pašiem sev iztiku.
Mikrouzņēmumi nav spējīgi veiksmīgi un ar peļņu funkcionēt vienādos apstākļos ar lielajiem ražotājiem, kas nodarbina vairākus desmitus vai pat simtus cilvēku. Aplamas nodokļu politikas dēļ mikrouzņēmumi izdzīvošanas vārdā bija spiesti daļēji vai pilnībā darboties ēnu ekonomikā, nespējot segt darbaspēka nodokļus, kas pie mums ir astotie augstākie Eiropas Savienībā. Tāpēc pirms pieciem gadiem tika piedāvāts risinājums, kas motivētu mazos uzņēmējus iekļauties valsts ekonomikā, sākot maksāt savām iespējām atbilstošus nodokļus. Desmitiem tūkstošu mazo uzņēmēju labprātīgi pameta ēnu ekonomiku, lai godīgi maksātu nodokļus. Tas bija izdevīgi abām pusēm – gan darba devējiem, gan valstij. Vairāk nekā 100 tūkstošu cilvēku sāka saņemt atalgojumu oficiāli, iegūstot iespējas, piemēram, pieteikties hipotekārajam kredītam ģimenes mājvietas iegādei.
Šobrīd Finanšu ministrijas ierēdņi ir nolēmuši, ka tomēr mikrouzņēmēji pārāk maz piedalās valsts budžeta pildīšanā, tāpēc jācenšas viņus ievirzīt atpakaļ “parastajā” režīmā. Taču cilvēkam, kurš kaut minimālā mērā apguvis ekonomikas pamatus, ir skaidrs, ka šīs lietas tik vienkārši nenotiek. Diemžēl mūsu ierēdņi to neizprot, ka mikrouzņēmēji nevis sāks maksāt vairāk, bet vienkārši atgriezīsies ēnu ekonomikā. Līdz ar to ienākumi valsts budžetā nevis augs, bet tieši otrādi – krietni samazināsies. To apliecina arī uzņēmēju organizāciju protesti un aicinājumi likumprojektu noraidīt.
Notiekošais Saeimas Budžeta komisijā liecina, ka piecas no sešām partijām (ZZS, NA, LRA, “Saskaņa”, “NSL”) labākajās politiskajās tradīcijās ir laimīgi aizmirsušas par saviem priekšvēlēšanu solījumiem – šajā gadījumā saglabāt mikrouzņēmuma nodokli līdzšinējā 9% apmērā. Tā vietā ir radīta sarežģīta sistēma, kas daļai mikrouzņēmēju vispār liegs tiesības izmantot šo režīmu, bet pārējiem uzliks papildu nodokļu maksājumus. Tādējādi mikrouzņēmēju skaits saruks, nodarbinātība samazināsies un pieaugošais bezdarbinieku skaits īpaši sāpīgi ietekmēs Latvijas reģionus, kur jau šobrīd iespējas nopelnīt cilvēka cienīgu atalgojumu vērtējamas kā kritiskas. Visgrūtāk šīs pārmaiņas būs pārdzīvot tūkstošiem ģimenes uzņēmumu visā Latvijā, kas ne tikai rada pievienoto vērtību un maksā nodokļus, no kuriem deputāts Kārlis Šadurskis tostarp saņem arī savu algu, bet rada patieso dzīves vidi šeit, mūsu kopīgajā Latvijā.
Tāpēc varu tikai izteikt cerību, ka Valsts prezidents Saeimā pieņemtos grozījumus neizsludinās.