Ardievas cigaretēm – diena bez tabakas 0

Cigarešu smēķēšana ir viens no galvenajiem priekšlaicīgas nāves cēloņiem pasaulē. Tas ir narkotiku atkarības veids, kas izraisa vairāk veselības problēmu un nāves gadījumu nekā visas pārējās atkarību izraisošās vielas kopā. Cigaretes ir tik nāvējošas, jo to radītie dūmi kaitē gandrīz visiem cilvēka orgāniem, tostarp plaušām, sirdij, asinsvadiem, acīm, mutei, reproduktīvajiem orgāniem, kauliem, urīnpūslim un gremošanas orgāniem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

No cigarešu dūmiem cieš ne vien pats smēķētājs, bet arī ģimenes locekļi, draugi un pat mājdzīvnieki. Lai akcentētu smēķēšanas nodarīto kaitējumu, 31. maijs ik gadu tiek atzīmēts kā Pasaules diena bez tabakas.

Latvijā ikdienā cigaretes smēķē katrs piektais pieaugušais (23%) – 35% vīriešu un 12% sieviešu. 2019. gadā smēķēšana izraisīja aptuveni 15% no visiem nāves gadījumiem Latvijā (4100). Aptuveni 75% no visām elpceļu slimībām ir saistītas ar smēķēšanu, jo ieelpotie cigarešu dūmi bojā orgānus un imūnsistēmu. Tabakas izraisītie nāves gadījumi pasaulē notiek aptuveni ik pēc sešām sekundēm. Atkarību izraisošā viela cigaretēs ir nikotīns, tomēr tas nav galvenais slimību un nāves izraisītājs. Galvenie draudi nāk no cigarešu dūmiem, kas organismā ievada līdz pat 7000 dažādu ķīmisko vielu, no kurām daudzas ir kancerogēnas un saslimšanas izraisošas. Tostarp dūmi satur tādas vielas kā darva, tvana gāze, svins, arsēns, benzopirēns un citas organismam kaitīgas vielas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvieglākais veids, kā sevi pasargāt no šo vielu uzbrukuma, ir nesmēķēt vispār un izvairīties no atrašanās cigarešu dūmu tuvumā. Jāņem arī vērā, ka aptuveni divas trešdaļas smēķētāju ir nelaimīgi savas atkarības dēļ. Vairāk nekā 70% vēlas to atmest, bet aptuveni tikai 5% no visiem, kas cenšas atmest, tas arī izdodas. Smēķēšanas atkarība ir ļoti spēcīga, un tāpēc vairākums smēķētāju pēc īslaicīgiem atmešanas periodiem tomēr atsāk smēķēt.

Smēķēšanai kopumā ir akumulatīva ietekme uz smēķētāja organismu – jo ilgstošāk un vairāk tiek smēķēts, jo lielāks ir organismam radītais kaitīgums. Tomēr, ja organismam nav uzspēts nodarīt neatgriezenisku kaitējumu, tas spēj arī visai strauji atjaunoties pēc smēķēšanas atmešanas. Tāpēc vienmēr ir vērts censties no šīs atkarības atbrīvoties. Pat cilvēki, kuri ir smēķējuši daudzus gadus, izjutīs veselības un fizisko spēju uzlabošanos.

Pats pirmais un svarīgākais smēķēšanas atmešanā ir apņemšanās, vēlēšanās un gribasspēks. Cilvēki ir dažādi, un tāpēc ļoti dažādi var būt arī personīgie motīvi, kāpēc atmest smēķēšanu, piemēram, veselības pasliktināšanās vai ģimenes pieaugums. Tomēr vienmēr visos gadījums izšķirošā loma būs pašdisciplīnai, īpaši brīžos, kad sākotnējā motivācija samazināsies un šķitīs, ka atkarība atkal gūst virsroku. Atmetot smēķēšanu, īpaši nepatīkamas var būt pirmās dienas, kas liecinās, ka organismā ir sācis atveseļošanās process. Par atmešanu vienmēr ieteicams painformēt ģimenes locekļus un draugus, jo viņu atbalsts būs ļoti noderīgs.

Smēķēšanas atmešanai ieteicams izveidot arī savu plānu, kas palīdzēs būt pārliecinātākam un mērķtiecīgākam. Īpaši smēķēšanas sākumperiodā ieteicams arī izvairīties no vietām un notikumiem, kas var mudināt uzsmēķēt. Ja tomēr ir grūti tikt galā ar tieksmi uzsmēķēt, pēc palīdzības ieteicams vērsties pie sava ģimenes ārsta vai ārsta-narkologa. Anonīmu palīdzību smēķēšanas atmešanai var saņemt, arī zvanot uz konsultatīvo tālruni 67037333.

Reklāma
Reklāma

Ņemot vērā, ka tikai daļai no cigarešu smēķētājiem pēc pirmajiem atmešanas mēģinājumiem izdodas saglabāt pastāvīgu atturību, liela daļa smēķētāju arvien biežāk smēķēšanas atmešanas procesu iesāk, izmēģinot dažādas alternatīvas, piemēram, nikotīnu saturošo košļājamo gumiju vai plāksterus. Pie tam dažādām valstīm ir dažāda pieredze, kādas alternatīvas vislabāk izmantot cigarešu aizstāšanai. Piemēram, Zviedrijā, kur smēķētāju skaits šobrīd nepārsniedz 4-5%, kā tradicionālo cigarešu aizstājējs plaši tiek izmantota zelējamā tabaka jeb “snuss”. Savukārt Lielbritānija plāno kļūt par pirmo valsti pasaulē, kurā ārsti kā medicīniskus līdzekļus cilvēkiem, kas vēlas atmest smēķēšanu, izrakstīs licencētus e-cigarešu produktus.

SAISTĪTIE RAKSTI