Foto: Shutterstock

“Arco Real Estate”: “nolikto atslēgu” princips ierobežos jaunās ģimenes 1

Maksātnespējas likumā iekļautais “nolikto atslēgu” princips, no vienas puses, ir loģisks solis debitora parādsaistību sloga samazināšanai, no otras puses, normatīvo aktu izmaiņas ierobežos jauno ģimeņu spējas iegādāties mājokli, izmantojot valsts atbalsta programmu, uzsver nekustamo īpašumu kompānijas “Arco Real Estate” valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Lielākās Latvijas bankas jau ir paziņojušas par izstāšanos no jauno ģimeņu atbalsta programmas, bet tās kredītiestādes, kas turpinās kreditēt jaunās ģimenes, vēloties samazināt savus riskus, palielinās pirmās iemaksas apmēru līdz pat 40%. Neraugoties uz to, ka ģimenes turpmāk varēs izmantot valsts atbalsta programmu, šāds solis tomēr nerisinās pirmās iemaksas problēmu, kas visbiežāk kļūst par jauno ģimeņu klupšanas akmeni īpašuma iegādē,” uzsver “Arco Real Estate” eksperts.

Šmits norāda, ka jaunai ģimenei, iegādājoties mājokli Rīgā vai Pierīgā pirms “nolikto atslēgu” principa, neizmantojot valsts atbalsta programmu, pirmajai iemaksai bija nepieciešams mazāks ieguldījums. Lai gan valsts atbalsta programma jaunām ģimenēm daļēji – atbilstoši bērnu skaitam – samazina pirmās iemaksas apmēru, banku izmaiņas kreditēšanas noteikumos, proti, pirmās iemaksas apmēra paaugstināšana, potenciālos programmas dalībniekus ierobežos vairāk nekā līdz šim, jo pirmās iemaksas apmērs būtiski palielināsies.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Izprotu banku vēlmi samazināt savu risku, taču tajā pat laikā uzskatu šo atteikšanos no dalības valsts atbalsta programmās par pārspīlētu emocionalitāti. Klienta maksātspējas izvērtēšanas kārtība ar “nolikto atslēgu” principa ieviešanu nav atcelta, līdz ar to kredītu piešķiršanas individuālais raksturs saglabāsies arī turpmāk,” piebilst Šmits.

Viņš norāda, ka, ņemot vērā valsts galvojumiem paredzētos līdzekļus jauno ģimeņu atbalstam, programma skars vien 0,5% jeb apmēram 13,5 miljonus eiro no kopējā valsts kredītportfeļa, kas 2013.gadā bija 2,6 miljardi eiro. Līdz ar to var secināt, ka izmaiņas banku kreditēšanas jomā nebūs būtiskas.

Kā ziņots, Valsts prezidents izsludinājis Saeimas septembrī pieņemtos grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz no nākamā gada sākuma visiem no jauna izsniegtajiem hipotekārajiem aizdevumiem piemērot “nolikto atslēgu” principu, tātad kredīta ņēmējs varēs atdot ieķīlāto īpašumu un atteikties no savām saistībām. Bankas jau iepriekš brīdinājušas, ka šo grozījumu dēļ hipotekārie kredīti kļūs nepieejamāki un pirmās iemaksas apmērs var sasniegt pat 40%.

Līdz ar Maksātnespējas likuma grozīšanu un “nolikto atslēgu” principa ieviešanu komercbankas vairs nav ieinteresētas iesaistīties Ekonomikas ministrijas izstrādātajā valsts atbalsta programmā mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem.

Šīs programmas īstenošana sadarbībā ar komercbankām bija uzticēta “Latvijas attīstības finanšu institūcijai “Altum””. Tās eksperti vērtē, ka līdz ar Maksātnespējas likuma grozījumu izsludināšanu situācija hipotekārās kreditēšanas jomā ir mainījusies un jaunajos apstākļos vajadzība pēc valsts atbalsta mājokļa iegādei ģimenēm ar bērniem pieaugs. Tāpēc, visticamāk, politikas veidotājiem vēlreiz būs jāatgriežas pie mājokļu galvojumu programmas, lai to pielāgotu jaunajai situācijai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.