Arbūzu sējas laiks: vajadzīgs siltums, stādiņus vajag norūdīt 0
Šogad nopirku arbūzu sēklas. Cik agri tos sēt? PĒTERIS PREIĻOS
Ilūkstes novada zemnieku saimniecības Timšāni saimniece Ineta Timšāne, kura arbūzus jau vairākus gadus audzē 2 ha platībā, uzsver, ka šiem eksotiskajiem augiem noteikti vispirms jāizaudzē dēsti. Ar sēju nevajag steigties, jāpagaida, kad kļūst siltāks. Sēklas sēj aprīļa vidū–beigās bagātinātā kūdras substrātā. Dēstus audzē tā, lai pēc iespējas mazāk traumētu sakņu sistēmu. Sējai izmanto 10–12 cm diametra podiņus. Sējumus nosedz ar plēvi un novieto siltumā (22–24 °C). Dīgšanas laikā seko, lai uz seguma neveidojas lielas rasas lāses, jo tas liecina par pārāk lielu siltumu. Vienreiz dienā sējumus vēdina. Parādoties dīgstiem, plēvi noņem. Audzējot istabā, sējeņus pārvieto gaišā, bet vēsākā vietā (siltumnīcā temperatūra ir atkarīga no saules). Regulāri rasina ar siltu ūdeni, izmantojot pulverizatoru. Substrātu arvien uztur mitru, bet ne pārmitru.
Latvijā arbūzus uz lauka var stādīt jūnija sākumā, kad beigušās pavasara salnas. Aptuveni mēnesi pēc uzdīgšanas dēstiem jābūt drukniem, neizstīdzējušiem, ar 2–4 lapām. Jau divu īsto lapiņu stadijā augus vēlams norūdīt, pa dienu iznesot laukā vai atverot vēdlogus. Audzēšanas vietā jau rudenī jābūt iestrādātam organiskajam mēslojumam: satrūdējušiem kūtsmēsliem, kompostam vai zaļmēslojumam. Parasti uz vienu kvadrātmetru izvieto vienu stādu.
Ineta Timšāne atklāj, ka pirmajos gados audzējusi vairāk nekā 20 šķirņu – diemžēl no tām ne vienmēr izaudzis tas, kas solīts šķirņu aprakstos. Pašlaik audzētāja palikusi tikai pie vienas arbūzu šķirnes – ‘Crimson Sweet’, jo tā lauka apstākļos aug vislabāk. Augļi ienākas augusta beigās, septembra sākumā, tie ir saldi, sulīgi, sver 4–6 kilogramus.