Publicitātes foto

Ārā: auļojot un dārdot. Ilzes Šarkovskas-Liepiņas recenzija par jaunākajiem latviešu mūzikas ierakstiem 0

Ilze Šarkovska-Liepiņa, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Ārs” ir skaists vārds. Tautasmūzikai atbilstošs, rādot ceļu projām, dabā. Tā ir arī atvērtība un došanās ārpus ierastā. Arī ārpus tā dēvētā folkloras autentiskuma, ko pagājušā gadsimta 80. gados folkloras kustība izcēla kā īpašu vērtību. Tolaik seno mūzikas slāņu un izpildījuma nesamākslotība jau bija teju pazudusi aiz tautiskā baleta dejotāju mākslīgajām bizēm un apdaru cakām.

Kopš folkloras atdzimšanas kustības sākuma pagājuši vismaz 40 gadi. Līdzās autentiskuma meklētājiem nu mēs priecājamies par radošumu, kas izpaužas tā dēvētajā “pasaules mūzikā”. Galu galā tautasmūzikā bijusi svarīga arī pasaules vēju ķeršana: tādā ceļā latviešos ieviesušies jauni tradicionālie instrumenti un parādījušās mūzikas vēsmas, kas iepatikušās un atzītas par labām esam. Tradicionālās mūzikas raibajā audumā tās ieaudušās kā jauns un pārsteidzošs dzīpars…

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunu dzīparu meklētāju lomā arvien bijusi arī dūdu un bungu grupa “Auļi”, katrā jaunā albumā (un to ir krietns skaits!) ienesot arvien jaunas krāsas. Jaunākais no tiem – “Senču balsis” – pārsteidz visādā ziņā. Pirmkārt, ar ieceres vērienu, jo albumā iekļautas dažādās etniskās kultūrās izauklētas vīru solobalsis no Mongolijas, Norvēģijas, Austrijas un Latvijas ar mongoļu rīkles dziedāšanu, sāmu joikām, austriešu jodelēšanu un latviešu dziesmu vienkāršības šarmu.

Dažādas dziedāšanas tehnikas, dažādi tembri. No katras kultūras albumā pa trim (latviešu tautasdziesmas dzied kopas “Vilki” dalībnieks Edgars Lipors). Visi (!) ansambļa mūziķi bija devušies tālajos ceļos, lai klātienē iepazītu īpatnējās tradīcijas, kā arī nofilmētu videoklipus. Albums aizrauj arī ar fascinējošu enerģētiku (tās gan arī agrāk “Auļiem”nav trūcis!) un maskulinitāti (vispār jau esam raduši galvenokārt pie sievu un meitu saskanīgas dziedāšanas).

Treškārt, albums pārsteidz ar šķietami nesavienojamu mūzikas stilu un tehniku saplūsmi, kas “Auļu” versijā kļūst par organisku “pasaules veselumu”. “Senču balsis” ir starptautiski spēcīgs projekts, kas gluži likumsakarīgi jau ir ieguvis arī Latvijas Mūzikas ierakstu Gada balvu tradicionālās un pasaules mūzikas kategorijā. Ko nesīs “Auļu” turpmākie meklējumi? Tās nu tiešām ir intriģējošas gaidas…

Stipri vārdi. DĀRDI. Izdevējs: Lauska, 2019
Publicitātes foto

Bet folkloras kustības pirmgājēju un celmlaužu bērni, kuri savu grupu izveidojuši 2011. gadā, izdevuši sirsnīguma pilnu debijas albumu “Stipri vārdi”. Daža laba dziesma, kas tajā iekļauta, jau agrāk – pirms saviem 30 gadiem – dzirdēta “Skandinieku”, “Iļģu” , “Rasas”, “Dandaru” un citu sniegumā, un bijusi kustībai ļoti būtiska (“Gauži raud saulīte”, “Rāmi, rāmi”, “Tumsā gāju, vakarā”…).

Kā albuma ievadtekstā raksta paši dalībnieki, tās bijušas viņiem pazīstamas un mīļas jau no bērnības, ar laiku atklājot dainu daudzslāņainību. Dziesmu daudzpusīgo nozīmi un svarīgumu “Dārdi” iznes ar jauneklīgu sparu jau citā kontekstā, nereti dziesmām piešķirot jaunu skanējumu un krāsas.

Individuāli spožas ir meiteņu balsis, in-strumentālais sastāvs (čells, kokles, ģitāra, kontrabass) rada tembrāli jauku saspēli. Līdzās tautasdziesmām iekļauti arī pašu darinājumi un pašu vārdi. Bet kameriskais skanējums vedina projām no pilsētas – mežā, miglā, saullēktā. Ārā…

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.