Ar zibeni nejoko! Kā novērst tā apdraudējumu 0
Lai gan parasti šķiet, ka zibens nelaimes piemeklē tikai neapdomīgos un pārgalvjus, taču patiesībā no šīs bīstamās dabas parādības nav pasargāts neviens. Kas jāzina, lai maksimāli novērstu visus tā apdraudējumus mūsu dzīvībai un mantai?
Sensenos laikos zibeni un pērkonu cilvēki uztvēra kā Dieva gribas izpausmi, tāpēc arī postījumus daudzi uzskatīja par Dieva sodu. Līdz zibensnovedēja izgudrošanai vienīgais veids, ko draudu novēršanai negaisa laikā izmantoja, bija nepārtraukta baznīcas zvanu skandināšana. Tāpēc sagrauts ne viens vien baznīcas tornis, un dzīvību zaudējuši daudzi zvaniķi. Par laimi, tagad esam iemācījušies šo dabas parādību izskaidrot, izzināt un mēģināt no tās vismaz izvairīties.
Latvijā tradicionālā negaisu sezona ir sākusies. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) un apdrošināšanas sabiedrības “Balta” dati liecina, ka nesenās vētras ar vēju, spēcīgu lietu un zibeni ir radījušas pirmos nopietnos postījumus ēku, mantas un zemes īpašniekiem. Šogad jau notikuši 24 negadījumi, kad zibens spēriens bojājis namus, to elektrosistēmas un elektroiekārtas vai nodarījis citus postījumus, bet trīs gadījumos mājas nodegušas līdz pamatiem.
Pēdējos trīs gados reģistrēti 113 ugunsgrēki, kuros vainojams zibens spēriens. VUGD priekšnieka vietnieks Kristaps Eklons atgādina, ka zibensaizsardzība ir vajadzīga katrai ēkai, turklāt šāda nepieciešamība pēdējos gados kļuvusi arvien aktuālāka. Lielākoties tas skaidrojams ar pieaugošo pieprasījumu pēc dažāda veida elektrotehnikas ierīcēm ikvienā dzīvojamā, sabiedriskā vai ražošanas ēkā. Tādējādi pieaug arī ēkas magnētiskais lauks, kas pievelk zibeni, un elektrības izlādēšanās notiek biežāk.
Lai pasargātu savu īpašumu negaisa laikā, vispirms jāparūpējas par zibensnovedējiem un jāgādā, lai mājas elektrosistēma ir izturīga pret strāvas padeves traucējumiem, kas var izraisīt elektroierīču bojājumus vai ugunsgrēku.
Zibensnovedēju darbība jāpārbauda reizi sešos gados, jo arī tie mēdz nolietoties. Celtniecības darbiem, tostarp jumta segumiem tagad izmanto daudzus glītus un modernus materiālus, taču nereti tie ātri uzliesmo – arī par to der padomāt.
Apdrošināšanas sabiedrības “Balta” īpašumu apdrošināšanas atlīdzību pārvaldes vadītājs Ivo Danče apstiprina, ka līdz ar plašo moderno elektroierīču parādīšanos mājokļos iedzīvotāji arvien biežāk saskaras ar situācijām, kad strāvas padeves traucējumi tās spēj sabojāt. Starp citu, “Balta” ir vienīgā Latvijā, kas piedāvā fizisko personu elektronisko risku apdrošināšanu.
Apdrošināšanas sabiedrības novērojumi liecina, ka dabas stihijas katru gadu mainās. Pērnais gads, piemēram, izcēlies ar stipriem vējiem un lieliem sniegiem, savukārt šis iezīmējas ar nopietniem zibens postījumiem, kad bojātas ne tikai pašas ēkas, bet arī televizori, dekoderi, datori, mūzikas centri, elektroinstalācija, signalizācija, video novērošanas kameras, elektriskās plītis, ledusskapji un citas ierīces.
Rīgas Tehniskās universitātes Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes docents, inženierzinātņu doktors, valsts emeritētais zinātnieks Kārlis Timmermanis uzskata, ka Latvijas likumos un normatīvajos aktos zibens drošības un pārspriegumdrošības lietās viss vēl nav sakārtots, piemēram, nepastāv stingrs regulējums, kas nosaka iestādes, kuras atbild par nepieciešamību ievērot zibens drošību. Trūkst arī kvalificētu kadru, kuri spēj sagatavot un ierīkot zibensnovedējus ar atbilstošu zemējumu un elektroinstalāciju, kas spēj izturēt pārspriegumu.
Starp citu, vecmāmiņu un vectētiņu padomi, kā izturēties negaisa laikā, nebūt nav zemē metami. It kā vienkāršas un pašsaprotamas lietas, taču nereti tās var pasargāt no traģiskām nelaimēm.
Padomi • Negaisa laikā bez īpašas nepieciešamības neejiet ārpus telpām! • Aizveriet logus, durvis, dūmvadu aizvērtņus! • Parūpējieties, lai telpās nebūtu caurvēja! Ar to telpā var iekļūt lodveida zibens. • Nekuriniet plīti vai krāsni! Dūmi vada elektrību, un pieaug risks, ka ēkā var iespert zibens. • Neuzturieties pie elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm, ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem! • Uzturieties tālāk no ēkas ārsienas, ja laukā pie tās aug koks! Ja zibens trāpīs kokā, daļa no lādiņa var tikt novadīta uz ēku. • Atvienojiet radio un televizoru no elektrības tīkla! • Neizmantojiet sadzīves elektrotehniku un tālruni! • Neizmantojiet mobilo telefonu! • Pārliecinieties, ka negaisa laikā neesat kontaktā ar metāla priekšmetiem! • Nepalieciet atklātās augstienēs, blakus metāla vai metāla stiepļu žogam un zibensnovedējam! • Ja klajā laukā nav, kur patverties, nogulieties zemē! Ja iespējams, izvēlieties sausu, smilšainu grunti, iespējami tālāk no ūdenskrātuvēm. • Neslēpieties zem augstiem, atsevišķi augošiem kokiem – ozoliem, priedēm, liepām, it sevišķi, ja to stumbru jau bojājis zibens. Pastāv risks, ka zibens var trāpīt vēlreiz! • Nebrauciet ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri, nokāpiet no braucamrīka, nepalieciet kontaktā ar to! • Pērkona negaisa laikā nedrīkst atrasties uz ezera vai citas ūdenskrātuves, peldēties, makšķerēt zivis, jo ūdens labi vada elektrību.
|