Ar zelta podu vairs nepārsteigt: dizaineri izgudrojuši hibrīdpodus! 1
Avots: Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”.
Koronavīrusa laikā, cilvēkam negribot nokļūstot sava mājokļa gūstā, būtiski pieaug sanitāro telpu nozīme. Tās ne tikai sniedz tradicionālas higiēniskās iespējas, bet arī ļauj cilvēkam uz brīdi izolēties no apkārtējās vides. Ne velti, veidot vannasistabas ar paplašinātas izmantošanas iespējām ir arī viens no jaunajiem interjera dizaina trendiem. Šādās vannasistabās skan mūzika, smaržo gaiss, atrodas ērti atpūtas krēsli, kuros var atlaisties un vienatnē palasīt grāmatu.
Ja vannas istabas karaliene, protams, ir vanna, tad karalis – noteikti necilais pods. Tas pēdējā laikā nav paslīdējis garām inženieru un dizaineru modrajai acij un ir neticami progresējis. Lai arī par tualetes podu ir iespaids, ka tā ir mūžsena arhaiska konstrukcija, tik vienkārši nav. Podi ir vesela higiēnas izstrādājumu galaktika, kas sākās ar virs bedres uzliktu dēli un beidzas ar elektroniski aprīkotu, no attāluma regulējamu daudzfunkcionālu ierīci, ar kuru, un arī tikai pagaidām, nevar uzspēlēt varbūt vienīgi šahu. Sen pastāv tualetes podi, kuri savu saturu var uzpumpēt vairākus metrus uz augšu, gadījumā ja to pieprasa pievienošana kanalizācijas vadam. Ir podi, kas savu saturu izžāvē līdz pulverītim līdzīgai konsistencei. Ir veselās ekotualešu dinastijas. Ir pārnēsājamas biotualetes, kuras izmanto piesardzīgi prezidenti savos ārzemju ceļojumos.
Tādēļ jauna tualetes poda iegāde ir izaicinājums! Vispirms jāskatās, lai pods, kā jebkurš telpas elements, ar savu dizainu un tehniskajiem parametriem iederētos konkrētajā tualetē vai vannas istabā! Podiem ir atšķirīga veida izvadi – horizontāls sienā, vertikāls grīdā, universāls vai 45 grādu leņķī. Jāskatās, lai mājā būtu atbilstošas santehniskas ieejas. Arī ūdens pievadi skalojamajai kastei var būt no sāna, apakšas, slēpti, kā arī no aizmugures. Principiāla izvēle ir – kāds tualetes pods derēs vairāk, vai tas būs stiprināms pie grīdas vai rāmī pie sienas? Uzskata, ka pie sienas stiprināmie tualetes podi atvieglo tīrīšanas un uzkopšanas procesu, jo nesaskaras ar zemi. Podam jābūt praktiskam un ērtam, tāpat uzmanība jāpievērš poda garumam un augstumam. Augstāks pods būs komfortablāks garāka auguma cilvēkiem un senioriem. Tāpat, jo gludāka ir tualetes poda virsma, jo tā ir vieglāk tīrāma. Pēdējā laikā zinātnieki radījuši daudzus efektīvus antibakteriālos pārklājumus, kas uzlabo šīs diskrētās ierīces higēniskumu. Visbeidzot jāpievērš uzmanība poda dizainam. Pods var būt klasisks, ovāls, kvadrātveida vai apaļš. Vairākumā gadījumu tiek piedāvāti dažādu baltās krāsas toņu tualetes podi. Tomēr tie var neiederēties tumšā vai ar īpašiem krāsu un faktūru salikumiem dekorētā vannasistabā. Šajos gadījumos jāmeklē ražotāji, kuri piedāvā tonētus – sarkanus, dzeltenus, zaļus, pat melnus tualetes podus, kuri efektīgāk iekļausies telpā.
Mūzika valda
Tā kā dzīvojamās telpās atrodas citi cilvēki un reizēm pavisam sveši, nepieciešams, lai tualetes apmeklējuma laikā radītie trokšņi viesiem neradītu diskomfortu. Te iespējami dažādi risinājumi. Piemēram, vannasistabās arvien vairāk sāk izmantot fona mūziku, kas rada relaksējošu noskaņu un pie reizes slāpē trokšņu fonu tualetes izmantošanas laikā. Skaņu iekārtas var pieslēgt pie gaismas slēdža, kas iedarbina arī ventilāciju, skaņas stiprumu var regulēt. Citi šai vajadzībai izmanto radio, citi – iecienītus skaņu ierakstus. Visvienkāršākais ir izmantot kādu portatīvu ierīci, kuru pats ieslēdz un ievieto CD. Procesu var ievadīt ar rokenrolu, tālāk pāriet pie elēģiskām noskaņām. Troksni rada arī ūdens noskalošana. Tādēļ ieteicams izvēlēties tualetes podus ar dubultās skalošanas mehānismu. Šīs sistēmas ekonomiskā priekšrocība ir tāda, ka, nospiežot vienu no divām skalošanas izvēles pogām, var izvēlēties izmantot 3 vai 6 litrus vienai skalošanas reizei. Dubultā skalošanas sistēma arī neļauj kondensātam veidoties uz poda tvertnes virsmas, ietaupot gan ūdeni, gan arī tīrīšanas procesu. Piemēram, moderns tualetes pods ir “Rimove” no “Jacob Delafon” kolekcijas “Odéon Up”. Poda bļodai nav iekšējās apmales, to viegli kopt, tajā nekrājas baktērijas un netīrumi. Poda bļodā skalojamo ūdeni padod no pieciem izsmidzinātājiem vienlaikus – viens atrodas priekšpusē, divi katrā sānā un divi pie poda aizmugurējās sienas. Vienā noskalošanas reizē jāpatērē tikai 2,6 vai 4 litri ūdens. Šļakatas kontrolē sistēma “Аnti-splash”. Tualetes poda vāks aizveras klusi un lēni, neradot papildu troksni.
Hibrīdpods
Pareizi nokomplektētā vannasistabā bez vannas, tualetes poda un izlietnes atrodas arī vēl kāda, Latvijā mazāk redzama ierīce – bidē. Vārds nāk no franču valodas. Pēc būtības bidē ir sēduša cilvēka intīmo zonu noskalošanai. To parasti novieto tuvu tualetes podam, un bidē galvenā funkcija ir dot iespēju apmazgāties pēc katras tualetes lietošanas reizes. Katalogos tas ierindots vienā kategorijā ar pisuāriem, netieši norādot, ka bidē noderēs arī pačurāšanai. Stāsta, ka praktiski ļaudis to bieži arī izmanto grīdas lupatas mazgāšanai un viesību reizē saņemto ziedu padzirdināšanai. Citi atraduši, ka bidē ērti mazgāt kājas. Bidē aizņem tikpat daudz vietas kā tualetes pods, līdz ar to novietošana šaurajā vannasistabā reizēm ir problemātiska.
Vienkāršs un asprātīgs risinājums ir apvienot klozetpodu un bidē. Pēc būtības, lai to izdarītu, poda komplektam nepieciešams tikai pievienot siltā ūdens izvadu un kustīgu dušas uzgali. Piemēram, kompānija “Laufen” sadarbībā ar šveiciešu tehnoloģiju firmu “Noventa AG” ir radījusi “Cleanet Riva”. Modeļa dizaina kompaktums un komplektācija ar augsto tehnoloģiju iespējām tam ļāva iegūt trīs prestižas balvas: “Red Dot Awards”, “Design Plus” un “IF Design Award”. Modelim ir keramikas korpuss, kurā paslēptas ūdens apgādes un elektrības sistēmas. Ikdienas lietošanai poda sānos ir tērauda poga. Iespējams iestatīt parametrus ar skārienjutīgu tālvadības pulti. Var regulēt ūdens temperatūru un vairākus dušas strūklas veidus, kā parastais, papildu jaudas režīms ar 5,6 l/min vai arī mīkstāks dāmu dušas režīms ar atsevišķu pogu. Hibrīdpodam paredzēta automatizēta dušas sprauslu tīrīšana pēc katras lietošanas, iespējams izmantot pašattīrīšanas funkciju ar siltuma padevi un automatizētu kaļķakmens noņemšanu. Ir maiņas sprauslas, kas atrodamas aiz padziļinājuma vākā. Papildus darbojas arī automātiskais gaisa attīrītājs, kas aprīkots ar aktīvo oglekļa filtru. Pods aprīkots ar LED nakts gaismām un signalizācijas funkciju, tādēļ, lietojot tualeti naktī, nav vajadzības ieslēgt apgaismojumu. Noņemamajam “Duroplast” sēdeklim un vākam ir automātiska vāka nolaišanas sistēma.
Daža jauna superpoda apraksts lasāms, teju kā no zinātniskās tehnoloģijas žurnāla nācis… Piemēram, poda-bidē modelim “GROHE Hygiene” pielietots nelīpošs keramikas pārklājums. Tam ir bezapmales “Triple Vortex” noskalošanas tehnoloģija, divi savienoti skalotāji (viens aizmugurējai skalošanai, otrs – dāmu strūkla). Sistēmā integrēts caurplūdes ūdens sildītājs nodrošina siltā ūdens padevi un izsmidzinātājs automātiski veic pašattīrīšanos.
Opcijas – atsevišķs ūdens dāmu strūklai, automātiska turp-atpakaļ strūklas virzība un pulsējoša masāžas strūkla. Skalošanas strūklu temperatūra un jauda regulējama.Tas vēl nav viss. Dibena paradīzei pievienots siltā gaisa žāvētājs ar regulējamu temperatūru un smaku nosūcējs ar filtru. Sēdriņķim ir vāks ar automātisku pacelšanās/nolaišanās funkciju un infrasarkanais lietotāja atpazīšanas sensors. Bez tālvadības pults, poda sagatavošanai kaujas gatavībā iespējams izmantot arī speciālu vieddtālruņa aplikāciju.
Superpodu izmaksas sākas no apmēram pieciem simtiem un var sniegties līdz 10 tūkstošiem. Vienkāršākā modelī būs tikai ūdens pievads un sprausla. Sarežģītākā modelī būs iespēja katram individuāli iestatīt savu ūdens temperatūru un saglabāt savu režīmu, poda bļodu deinficēt ar ultravioletajiem stariem vai joniem un citas smalkas lietas. Lai nu kā, tas var ienest zināmu dažādību diezgan konservatīvajā vannasistabas izmantošanā.