Ar zapti pie lāča! Kādus gardumus drīkst nest meža zvēriem? 8
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ir īstais laiks lasīt zīles, pārskatīt pirms salnām novākto kabaču un ķirbju kalnus, salasīt kritušos ābolus, nestandarta bietes, burkānus, kartupeļus, izrevidēt pagraba krājumus.
Lai dotos pie zvēriem ar barības maisiem un maisiņiem, iepriekš jāsazinās ar zvēru aprūpētājiem. Ir gan tādas vietas, kur visai ražai atradīsies ēdāji, gan tādas, kur iemītniekiem ir specifiskas ēdienkartes. Noskaidro arī noteikumus – vai ābolus varēs zvēram dot pats atnesējs vai to drīkstēs darīt tikai darbinieki.
Raža der tikai zināmas izcelsmes, nebojāta, bez ķīmijas. Tāda, kādu dotu sev un saviem lopiņiem. Svarīgi arī nepārcensties un dārzeņus nemazgāt, jo tad tie neglabāsies.
Līgatnē apetīte laba
“Kas vienam lieks, citam prieks!” dalīties ar ražu mudina Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange. Visvairāk tiek gaidītas zīles. Tās ir vāveru, sīļu, stirnu un pat lāču kārums. Zīles saber dabai pietuvinātajos, plašajos voljēros zem kokiem, kur iemītnieki ar tām mielojas, kad sakārojas.
Vēlams informēt, kur zīles lasītas. Cūkām dod tikai pilsētās lasītās, jo mežā vāktās var būt bīstamu slimību pārnēsātājas.
Plašā zvēru saime gaida arī ķirbjus, ābolus, pīlādžus, irbenes u. c. dabas veltes.
Pirms likt pagrabā jaunās zaptes, vecās vispareizāk atdot lāčiem. Tie ievārījumus kāro tikpat stipri, cik medu. Arī medus ražas rāmītis vai burciņa būs gaidīta velte.
Svarīgs noteikums – paši barot zvērus nedrīkst, lai tie nekļūst par diedelniekiem pie žoga.
Zoodārzos baro uzmanīgi
Rīgas Zooloģiskajā dārzā mīt smalka ķepaiņu un astaiņu publika, kuriem vajadzīgo pārtiku piegādā saplānoti. Taču kāds lieks ķirbis, ābols vai zīļu maisiņš noderēs arī rīdziniekiem. Taču pirms piegādes noteikti jāsazinās ar sekretariātu pa tālruni 67518409, lai vienotos, cik, vai un kad papildu ražas krājumus vajag.
Jūtīgi vēderi ir arī zooloģiskā dārza “Rakši” iemītniekiem, lamām, alpakām, kamieļiem. Tiem saimnieki dod tikai pašu audzētu vai no pārbaudītiem piegādātājiem iepirktu ēdmaņu.
Lielāki ēdāji mīt Rīgas Zooloģiskā dārza filiālē “Cīrulīši” Kalvenē. Daļu barības tur izaudzē paši, taču labprāt pieņem arī dāvanas. Braucot viesos, ciemkukuļus var atstāt šim nolūkam paredzētā vietā. Ja liekas ražas kādam īpaši daudz, tai var aizbraukt pakaļ.
Arī Kalvenes lāči ļoti gaida ievārījumus savai ikdienas putrai. Zīles gan nepiedāvāt – tur cūkas jau četrus gadus stingrā karantīnā.
Ar līdzatnestiem āboliem un burkāniem mazos daudzumos paši var barot dzīvniekus safari parkā Morē. Ja labumu vairāk, tos labprāt pieņems pārtikas rezervēm. Labs gardums briežiem un pekariem ir zīles un kastaņi, taču tiem jābūt tīriem, lasītiem, nevis sagrābtiem. Labo darbu atalgo ar atlaidēm parka apmeklējumam.
Patversmes pieņem visu
Visvairāk dārzeņi, augļi vai salmu rullis vajadzīgi dzīvnieku patversmēs. Piemēram, “Ulubelē” dārzeņus un sienu gaida kazas, aitas un 40 truši. Savukārt salmi ir labākie pakaiši suņu voljēriem un būdām.
Taču katrā dzīvnieku patversmē ir citāds iemītnieku sastāvs un vajadzības. Tādēļ pirms labdarības akta jāsazinās ar patversmes darbiniekiem.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.