Foto: SHUTTERSTOCK

Ar vingrojumiem pret delikātu problēmu – nesaturēšanu 1

Ja sākas nepatikšanas ar urīna izpilēšanu nelaikā un nevietā, parasti vainojam vecuma problēmu, ar kuru jāsamierinās un jāsadzīvo.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Patiesībā urīna nesaturēšanai ir dažādi iemesli, un tā var gadīties arī gados jaunākām sievietēm un vīriešiem. Galvenais, ka ļoti bieži tai ir samērā vienkāršs un saudzējošs risinājums, par kuru stāsta Veselības centru apvienības poliklīnikas Aura fizioterapeiti TOMASS RASOLOVS un ANASTASIJA ALIFONOVA.

Kāpēc sākas problēmas

Problēmas iegurņa pamatnē var izprovocēt grūtniecība, atkārtotas dzemdības, menopauze, hormonālie traucējumi, hroniski urīnceļu iekaisumi, liekais svars, dažādas slimības, piemēram, cukura diabēts, paaugstināts asinsspiediens un sirdsslimības.

CITI ŠOBRĪD LASA
Rezultātā iegurņa muskulatūra kļūst vājāka, izstiepjas, urīnpūslis vairs labi nefunkcionē, un rodas urīna nesaturēšana.

Visbiežāk tā tiešām ir sieviešu pro­blēma anatomisko īpatnību dēļ, jo urīnizvadkanāls ir platāks un īsāks atšķirībā no vīriešiem, kam tas ir garāks, kā arī slēdzējmuskuļi stiprāki. Tāpēc vīriešiem urīna nesaturēšana biežāk saistīta ar prostatas slimībām, pārciestām operācijām un citām medicīniskām manipulācijām.

Medicīniski urīna nesaturēšanu iedala trīs galvenajos veidos:
• slodzes urīna nesaturēšana, kas notiek fiziskas slodzes, klepošanas, šķaudīšanas, ķermeņa pozīcijas maiņas, smagumu celšanas laikā. Tā gadās, ja ir starpenes muskulatūras, saišu vājums, kā arī citu iemeslu dēļ;

• urgentā urīna nesaturēšana (pāraktīvs urīnpūslis), kam raksturīga pēkšņa vēlme pačurāt (kaut urīna daudzums var būt neliels). Netiekot uzreiz līdz tualetei, urīns var noplūst nekontrolēti. Tas saistīts ar nepareizu urīnpūšļa funkciju;

• jaukta tipa nesaturēšana, kad kombinējas abi minētie veidi.

Arī sūdzības par muguru, muguras sāpes (īpaši jostas un krustu daļā) var būt, ja ir traucēta pareiza iegurņa pamatnes muskulatūras darbība. Nesaturēšanas var nebūt, bet disharmoniska tās darbība var izraisīt mugurkaula problēmas, norāda fizioterapeiti.

Tāpat pārtrenēšanās, ar ko bieži vien mēdz aizrauties jaunākas sievietes, var novest pie tā, ka kopumā muskulatūra ir pārslogota, bet dziļā muskulatūra, kas atbildīga par urīna saturēšanu, – ļoti vāja.

Foto – pixabay.com

Tā kā problēmas iegurņa pamatnē rodas, ja ir izstiepti, novājināti vai pārāk saspringti muskuļi (sievietes iegurņa pamatne sastāv no biezas muskuļu kārtas, kas stiepjas no asteskaula līdz kaunuma kaulam, atbal­stot iegurņa orgānus – dzemdi, taisno zarnu, urīnpūsli un citus), risinājums ir šo muskuļu trenēšana.

Reklāma
Reklāma

Tas palīdz samazināt dzemdes vai maksts noslīdēšanu, palielināt seksuālās sajūtas, ātrāk atveseļoties pēc ginekoloģiskām operācijām, novērst urīna un fēču nesaturēšanu.

Ar iegurņa pamatnes muskulatūras nostiprināšanu var atrisināt arī muguras problēmas.

Urologi šo muskuļu stiprināšanu iesaka vīriešiem pirms prostatas operācijas, lai pēc tās vingrinātu iegurni mājās un ātrāk novērstu pēcoperācijas sekas – urīna nesaturēšanu. Fizioterapeits Tomass Rasolovs piebilst, ka vīriešiem šie vingrinājumi arī palīdz paaugstināt dzimumdziņu.

Labāk vispirms apmeklēt ginekologu vai urologu, kurš tālāk nosūtīs pie fizioterapeita, lai apgūtu iegurņa muskulatūras vingrinājumus. Dažreiz der arī pakonsultēties ar ķirurgu, jo veselības problēmas var nebūt saistītas ar iegurņa muskulatūras nespēku.

Iemāca vingrot pareizi

Iegurņa pamatnes muskulatūras vingrinājumi balstās uz dziļo muskuļu sasprindzināšanu un atbrīvošanu. Īpaši labi tie palīdz slodzes urīna nesaturēšanas gadījumā, taču var būt noderīgi arī pie citiem urīna nesaturēšanas veidiem. Tad gan tos kombinē, piemēram, ar medikamentiem.

Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Galvenais ir saprast, kas tur īsti lejā ir jātrenē, iemācīties sasprindzināt pareizos – starpenes (nevis vēdera vai dibena) – muskuļus, noturēt šo muskuļu sasprindzinājumu un tos arī atslābināt, kas arī mēdz būt problēma. Šim nolūkam var izmantot nu jau diezgan daudzās medicīnas iestādēs pieejamo bio­feedback jeb bioatgriezeniskās saites metodi.

Starpenes muskuļu darbību novēro ar īpašu zondi (ir makstī ievietojamās vaginālās vai anālajā atverē ievietojamās rektālās zondes, kas ir daudz mazākas), bet pacienta darbs, darbinot starpenes muskuļus, redzams uz iekārtas displeja kā krāsaini grafiki un animācijas. Turklāt ar šīs metodes starpniecību var precīzi noteikt iegurņa pamatnes muskuļu stāvokli – kurš no tiem ir vājš, bet kurš, tieši otrādi, – pārslogots, un tad piemeklēt atbilstīgu ārstēšanas programmu.

Samērā nesen ieviesta metode funkcionālā magnētiskā stimulācija, ko lieto arī ātrākai rehabilitācijai pēc iegurņa lejasdaļas operācijām, pēc dzemdībām un dažādu seksuālu disfunkciju terapijai, kā arī iegurņa un muguras lejasdaļas hronisku sāpju mazināšanai.

Procedūras laikā ierīce ģenerē stipru, pulsējošu magnētisko lauku, kas veic iegurņa lejasdaļas muskulatūras kontrakcijas un kam nav nepieciešami elektrodi. Iegurņa pamatnes muskuļu vingrināšanai iespējams trenēties ar speciālu trenažieri Pelvictrainer. Visas šīs metodes ir piemērotas gan sievietēm, gan vīriešiem neatkarīgi no vecuma.

Atraktīvās nodarbības

Speciālā trenažiera (tas izskatās līdzīgs parastajam velotrenažierim) sēdeklī iemontēti ļoti jutīgi sensori, kas uztver starpenes muskulatūras kustības un tās atspoguļo līknes veidā uz turpat esošā monitora. Fizioterapeiti apgalvo, ka to var izmantot arī cilvēki, kam ikdienā jālieto higiēniskās paketes.

Sēžot uz šā trenažiera, kājas mierīgi jāatbalsta uz pēdu paliktņa, elpošanai jābūt vienmērīgai un arī pašam cilvēkam jācenšas būt mierīgam, lai, reaģējot uz ķermeņa kustībām, līkne nesāktu lēkāt. Sākumā jāizpilda neliels tests – trīs reizes maksimāli ātri un stipri jāsasprindzina un pēc tam jāatbrīvo starpenes muskuļi, kura rezultāts parādīsies uz ekrāna līknes veidā.

Tas vajadzīgs, lai trenažiera smadzenes iegūtos datus pārrēķinātu pacientam atbilstīgā treniņa programmā, kad jau būs jāiemācās muskuļus ilgāk noturēt sasprindzinātus un vienmērīgāk atbrīvot un noturēt atslābinātus. Uz ekrāna redzama līkne, un ar saviem intīmajiem muskuļiem jācenšas tai izsekot (vai tas izdodas, redzams pēc otras līknes). Nodarbības ilgums ir aptuveni pusstunda. Lai iegūtu vēlamo efektu, kursā vēlamas vismaz 10–15 nodarbības. Lieliski, ka var izsekot līdzi savam progresam, izpildot arvien sarežģītākas treniņa programmas.

Ātrāks un labāks rezultāts tomēr esot gados jaunākām sievietēm ar urīna nesaturēšanu, viņas arī pēc tam mājās cītīgāk vingrojot.

Taču esot arī seniores, kam ir ļoti labi rezultāti, stāsta fizioterapeits. Būtisku uzlabojumu nevar gaidīt jau pēc pāris nodarbībām, jo, kā uzsver speciālists, sākumā jāiemācās pārvaldīt intīmos muskuļus un tikai tad ir runa par kārtīgu trenēšanos. Pirmie rezultāti būs jūtami pēc 3–4 mēnešiem. Toties efekts ir vērā ņemams.

Kā vingrināt starpenes muskuļus mājās

Vispirms jāiemācās pārtraukt urīna plūsmu urinācijas laikā, sasprindzinot starpenes muskulatūru. Vienas urinācijas laikā jācenšas pārtraukt un atkal atsākt urinēt 3–4 reizes. Šādi jātrenējas, līdz iespējams brīvi kontrolēt urīna strūklu.

Foto: Fuga/SHUTTERSTOCK

Kad tas apgūts, var ķerties pie vingrojumiem. Lai tos izpildītu, jāapsēžas uz cieta krēsla tā, lai justos ērti un stabili, kājas plati. Rokas atbalstītas uz ceļgaliem, galva viegli noliekta. Pilnībā atslābina vēdera un sēžas muskulatūru. Tālāk dara šādi: vienlaikus lēnām sasprindzina starpenes un taisnās zarnas muskulatūru (sievietes arī maksts muskulatūru). Parasti šīs muskuļu grupas tiek sasprindzinātas, kad nevēlas, lai noplūstu zarnu gāzes:

• šie muskuļi jānotur maksimāli sasprindzināti 4–5 sekundes;

• lēnām jāatslābinās;

• šis cikls jāatkārto 10 reizes pēc kārtas ik pēc 1–2 stundām;

• jāatkārto 10 vingrojumi raitā ritmā – strauji sasprindzinot muskuļus un uzreiz atslābinot.

Šādi vēlams vingrināties vismaz trīs mēnešus. Ar precīzāku vingrinājumu izpildi var iepazīties: www.corewellness.lv

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.