Ar vienu roku dod, ar otru – atņem. “Maznodrošinātie nākamgad būs vēl sliktākā situācijā, nekā ir šobrīd” 0
Garantētā minimālā ienākuma (GMI) pabalsts ir materiāls atbalsts naudas izteiksmē minimālo ikdienas izdevumu apmaksai. Tikmēr GMI pacelšana nākamajā gadā tomēr nenosegs visu to dārdzību un cenas, kas gājušas uz augšu, – vai tas nozīmē, ka valdība it kā pildīja Satversmes tiesas lēmumu, bet beigās nav izpildījusi? Šādu jautājumu TV24 raidījums “Ziņu top” uzdeva Ramonai Petravičai, Saeimas deputātei (LPV), bijušajai labklājības ministrei (2019-2021).
Petraviča skaidro, ka ar šo lēmumu bijis tā: “Es jau biju vienojusies par to Finanšu ministrijā, tam bija atbalsts valdībā, ka celsim GMI, un tikai tad tika uzrakstīts iesniegums Satversmes tiesai (ST). Situācija šobrīd ir tāda, ka ST pateica, ka esošais GMI tomēr nesedz visas vajadzības, kuras cilvēkam jānodrošina – mājokli, pārtika, veselība, kultūras pasākumi.”
Šobrīd plāns ir pacelt GMI nevis par 20%, bet 22% no mediānas –
“Jā, tas ir maz, bet es uzdevu Sociālo lietu komisijai šo jautājumu, vai tiešām tā domā, ka ar 15 eiro tiek izpildīs ST lēmums. Juridiskā komisija vaicāja, ka varbūt pārtikas paku apjoms un vērtība ir kāpusi. Tajā brīdī Labklājības ministrija klusēja un neko neteica par par to, ka trūcīgajiem cilvēkiem pārtikas pakas tiek samazinātas no 2 un vienu paku ceturksnī.”
Ja cilvēks jau ir sliktā situācijā, tad, neskatoties uz to, tiek samazināts arī mājokļa pabalsts, piemēram, vientuļajiem pensionāriem un cilvēkiem ar invaliditāti no koeficienta 2,5 uz 2,1, uz vēl vienu šādu momentu norāda Petraviča:
Saskaitot kopā šīs summas, cilvēki nonāks krietni sliktākā situācijā.” Kā uzskata Petraviča, šie koeficienti tiek samazināti, lai pašvaldībām nebūtu jākompensē šie izdevumi.