Foto – Shutterstock

Kā bez ķīmijas tikt galā ar vārpatu? Atbild eksperts 0

Jautājums. Kā iznīdēt vārpatu un māllēpes? Vai to var izdarīt tikai rudenī, augsni aparot? Vai labāk lietot ķīmiju? Ilmārs Dobeles novadā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Veicina svara pieaugumu: 7 produkti, no kuriem jāatsakās jau tagad, ja vēlies notievēt līdz vasarai
Nosauktas desmit bīstamākās valstis Eiropā ceļošanai ar auto. Sarakstā iekļauta arī Latvija. Kuru vietu tā ieņem? 57
Kokteilis
Februārī var būtiski mainīties daži dzīves aspekti… Horoskops visām zīmēm 2025.gada februārim
Lasīt citas ziņas

– Ja tīrumā neaug daudzgadīgās nezāles, nav nekādas vajadzības lietot glifosātu saturošus preparātus. Rudens periodā pēc kultūraugu novākšanas gan šos herbicīdus var smidzināt, jo, darbīgajai vielai nonākot dziļi sakneņos, ilggadīgās nezāles iet bojā ar visu sakni. Ir atļauts ar glifosātiem apstrādāt labības laukus, bet es esmu kategoriski pret augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu pirms ražas novākšanas, – uzsver LLU Augsnes un augu zinātņu institūta lauksaimniecības zinātņu doktore Maija Ausmane.

Ja audzētājs nevēlas lietot herbicīdus, var izmantot speciālas mehāniskās nezāļu apkarošanas metodes. Aršana vien šajā gadījumā nelīdzēs. Pret ložņu vārpatu efektīva ir smacēšanas metode. Sakneņu nezāli vispirms sagraiza, sekli apstrādājot ar diskiem, tad nogaida, līdz parādās pirmie violetie dīgsti (apstrāde ir nokavēta, ja augi jau zaļi) un iear 25 cm dziļi augsnē.

CITI ŠOBRĪD LASA
Foto – Shutterstock

Parastajai māllēpei sakneņi stiepjas aptuveni 1 m dziļumā. Apkaro, apvēršot augsni, sagraizot sakneņus un tad dziļi iearot. Nezāles jāierobežo sistemātiski – vismaz trīs gadus pēc kārtas vienā un tajā pašā laukā, jo tikai tad tās atkāpsies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.