Ar trofejām nekas neizdevās… Kāds būs nākamais solis? 6
Pavisam nesen sociālajos tīmekļos pavīdēja informācija, ka ASV dažas organizācijas ir apņēmušās ne tikai iestāties pret dzīvnieku tiesību aizstāvjiem, bet pat panākt šo organizāciju aizliegumu. Šis lēmums ir gana pamatots, jo dažās valstīs dzīvnieku tiesību aizstāvjus jau sāk pieskaitīt teroristiem, un viņu cīņu rezultātā panāktie likumi patiesībā dzīvajai dabai un dzīvniekiem nodara lielāku ļaunumu, nekā tas bijis pirms tam.
Greenpeace atzīst, ka kļūdījušies
Pirms vairākiem gadiem Brižitas Bardo iedvesmota, Greenpeace dzīvnieku aizstāvju grupa uzsāka kampaņu, lai aizliegtu roņu komerciālo ieguvi, norādot, ka roņu nosišana ar speciālu rīku hakapiku inuītu stilā ir nežēlīga un briesmīga. Protams, nogalināšanas procesā nekas nav un nekad nebūs jauks, bet šo kampaņucaurvija daudzi meli un nepatiesības. Kampaņas logotipā bija redzams baltais pūkainais roņu mazulis. Tās rīkotāji gan bija aizmirsuši piebilst, ka Kanādā jau kopš pagājušā gada astoņdesmitajiem gadiem roņu mazuļus iegūt ir aizliegts. Kanādā ir milzīgas roņu populācijas, no to regulēšanas un iegūšanas pārtika arī inuīti – vietējie pamatiedzīvotāji, kam šis bija gadsimtiem izkopts dzīves iztikas avots. Greenpeace kuģi sekoja roņu medniekiem mēnešiem. Tiklīdz kaut kas nogāja greizi, tā viņi bija klāt un filmēja, un mēs visi zinām, ka reizēm medībās var gadīties kļūmes, lai arī kā tiktu ievēroti noteikumi un prasības. Protams, svarīgi ir tas, kā mednieks rīkojas pēc tam, bet tas dzīvnieku aizstāvjus jau vairs neinteresēja, jo bija savākts kompromitējošs materiāls. Komerciālās roņu medības tika uzskatītas par ļaunuma sakni un pamatu.
Tā kā Eiropas Savienības kompetencē neietilpst dzīvnieku labturības regulēšana, attiecīgā grupa iesniedza priekšlikumus direktīvai, kas aizliegtu tirdzniecību ar roņu izcelsmes produktiem. Un tie nav tikai roņādas zābaciņi. Starp produktiem ietilpst Omega zivju eļļas izstrādājumi, sirds vārstuļi, gaļa utt. Sekmīgās kampaņas gaitā tika izstrādāta Eiropas Parlamenta un Padomes regula par tirdzniecību ar izstrādājumiem, kas iegūti no roņveidīgajiem. Tā sākas ar teikumu: “Roņi ir jutīgi dzīvnieki, kas spēj izjust sāpes, mokas, bailes un citādas ciešanas.” Neviens nenoliedz, ka roņi ir jutīgi dzīvnieki, bet kā ar cilvēkiem, kas tieši cieš no šī normatīvā akta radītā aizlieguma? Ir pagājuši seši gadi kopš aizlieguma ieviešanas, un sekas nebūt nav pozitīvas.
Lai gan attiecībā uz inuītiem tika paredzēts izņēmums, tomēr kopš aizlieguma tirdzniecība ar roņādām ir mazinājusies par 90%, kompānijas, kas nodarbināja vietējos iedzīvotājus, savu darbinieku skaitu samazinājušas par 89%. Eiropieši, kas ierodas attiecīgajos reģionos, atsakās iegādāties inuītu tirgotos suvenīrus. Interesanti, ka beidzot atkal sāk runāt par aizlieguma atcelšanu, jo, samazinoties ilgtspējīgām roņu medībām, reģionā ir radusies šo dzīvnieku pārapdzīvotība. Roņu populācijā Grenlandi ietverošos ūdeņos mīt ap 16 miljoniem indivīdu, un 2013. gadā tika uzskaitīti ap 50 tūkstošiem cilvēku šajā reģionā. Roņi rada milzu konkurenci vietējiem komerciālajiem zvejniekiem, vēl jo vairāk tādēļ, ka 90% no reģiona ekonomikas ir atkarīgi tieši no zvejniecības. Protams, pastāv arī milzu risks, ka samilzušajā roņu populācija var uzliesmot kāda infekcija. Greenpeace ir atzinusi, ka kļūdījušies, mēģinot ietekmēt roņu medības, jo to aizliegumam uz vidi tagad var rasties katastrofālas sekas. Bet kuru tas vairs interesē, un vai izlietu ūdeni sasmelsi? Un tomēr… jau tagad interneta vidē izskanējuši daudzi aicinājumi labot kļūdas, sniegt atbalstu inuītiem un aizliegumu atcelt!
Interesanti, ka šis aizliegums attiecas arī uz Zviedrijā iegūtajiem roņiem. Tā kā ronis ir gana liels dzīvnieks, tad mednieks daļu pārdeva. Aizlieguma dēļ radusies situācija, ka dzīvnieku, kas nomedīts populācijas kontroles nolūkā, pēc būtības jāpamet, jo produkciju nav kur likt, un tas veicina rīcību, kas ir pretrunā ar mednieka ētiku.