Ar stāstu par Latvijas brīvību – Toledo 0
Kaut arī mūsu valsts simtgades slieksnis jau pārkāpts, kultūras programma “Latvija 100” turpinās. Šoruden ievērojamākā, mūsu vēsturei veltītā izstāde jau otro mēnesi (atvērta līdz 14. oktobrim) apskatāma Spānijas vēsturiskajā galvaspilsētā Toledo. Latvijas armijas simtajā gadā Latvijas Kara muzeja darbinieki izveidojuši izstādi “Latvijas valstij un armijai 100. No zobena saule lēca”.
Mūsu ēras pirmsākumos romiešu vēsturnieka Tita Līvija pierakstos minētās Toledo pilsētas Armijas muzejs ir lielākais un ievērojamākais militārās vēstures muzejs Spānijā.
jo Toledo jau kopš 15. gadsimta ir pazīstama kā vieta, kur ražoti īpaši kvalitatīvi tērauda zobeni. Arī izstādes laiks šoruden Spānijā nav bijis nejaušs, jo tieši pašlaik NATO Paplašinātās klātbūtnes daudznacionālās kaujas grupas ietvaros misijā Latvijā dien ap 350 spāņu karavīru.
kurš agrāk bijis Spānijas Bruņoto spēku lidotājs. Starp citu, karalis bija ģērbies armijas formas tērpā.
Izstāde “Latvijas valstij un armijai 100. No zobena saule lēca” bijusi plaši atspoguļota vairākos Spānijas laikrakstos, un lasītāji iepazīstināti gan ar Latvijas un tās armijas vēsturi, gan arī uzsvērti latviešu un spāņu kultūras sakari, īpaši mīlestība pret mūziku, kas vieno spāņus un latviešus. Jāpiemin, ka Toledo pilsētas koncertzālē “Iglesia San Sebastián” pagājušā gada 18. novembrī notika Latvijas valsts simtgadei veltīts mūsu klavieru kvarteta “Tempus” koncerts.
Izstāde Toledo Armijas muzejā tapusi, Latvijas Kara muzejam sadarbojoties ar Ārlietu un Aizsardzības ministrijām un to koordinēja Latvijas vēstniecība Spānijā.
Apmeklētāji var iepazīties ar to, kā tika dibināta Latvijas valsts un Latvijas armija, kas bija Latvijas Neatkarības karš un kā valsts tika iznīcināta 1940. gadā, kā arī uzzināt par Nacionālo bruņoto spēku atjaunošanu pēc neatkarības atgūšanas 1990. gadā.
Informatīvo materiālu spāņu valodā papildina vairāk nekā 270 Latvijas Kara muzeja eksponātu – militārie apbalvojumi, formas tērpi, bruņoto vienību simbolika un fotogrāfijas. Idejas autore Kara muzeja direktore Aija Fleija izstādes atklāšanā teica, ka tās vadmotīvs ir vēsturiskās pēctecības nozīme armijas gara veidošanā.
Izmantojot valsts un bruņoto spēku apbalvojumu un karavīru krūšu nozīmju kolekciju,
Priekšmetos parādītā simbolika saistās ar latviešu tautas etnogrāfiju un folkloru, tā simbolizē spēku, drosmi, brīvību. Izstādi veidojuši arī muzeja vēsturnieki Klāvs Zariņš (pirmskara periods), Sarmīte Baltiņa (mūsdienas) un krājumu glabātāja Ilzīte Zeltiņa. Tās iekārtojumu īpaši Toledo senajam cietoksnim, kura celtniecības pirmsākumi datējami ar mūsu ēras 3. gadsimtu vēl Romas impērijas laikā, izveidojusi Kara muzeja māksliniece Ieva Lapiņa.
Garākā un ļoti nopietnā rakstā, komentējot spāņu karavīru misiju Latvijā un pieminot izstādi Toledo, divīzijas ģenerālis Rafaels Davila Alvarezs cita starpā uzsver: “Slikti ir tad, ja ienaidnieks iebrūk, jo durvis palikušas vaļā un sargs dod ceļu… Nē. Ar zobenu saule nelec. Citas prozaiskākas lietas mēdz spīdēt un ilgtermiņā tās nodara lielāku postījumu un rada vairāk upuru nekā zobens… (piemēram) tumšas intereses, vara un nauda.”
Raksts tapis sadarbībā ar LR vēstniecību Spānijā.