Ar “start-up” atbalstu iesaka attīstīt inovatīvus farmācijas produktus 0
Jaunu produktu un industrijas apjomu kāpināšanai ķīmijas un farmācijas nozare varētu pievērsties arī jaunuzņēmumu jeb “start-up” virzienam, šodien, atklājot konferenci par Latvijas ķīmijas un farmācijas nozares attīstību un izaicinājumiem, teica ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V).
Pēc viņa teiktā, ķīmijas un farmācijas industriju savienošanās ar “start-up” varētu veicināt gan inovatīvu produktu attīstību, gan arī šo industriju izaugsmi.
Ašeradens arī teica, ka Ekonomikas ministrija (EM) ir izstrādājusi vairākus instrumentus “start-up” uzņēmumu atbalstam, ko ministrs aicināja izmantot ķīmijas un farmācijas jomas pārstāvjiem. Tiesa, vienlaikus viņš atzīmēja, ka ministrija būtu gatava veidot arī cita veida atbalsta rīkus, piemēram, zinātnes parkus.
Taču šo parku jēga būtu balstīta atvērtības un caurspīdīguma principos. Proti, nevis, ka zinātnieki šādos parkos ir nošķirti no pasaules un citiem zinātniekiem, bet tieši otrādi – ir atvērti un sadarbojas ar citiem zinātniekiem un uzņēmējiem, lai veicinātu inovāciju attīstību un kopējo izaugsmi.
Ministrs gan teica, ka nozarei vēl nepieciešams iekšēji vienoties par sadarbības modeli ar ministriju un valdību.
Latvijas ķīmijas un farmācijas uzņēmumu asociācijas (LAĶĪFA) valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis atzina, ka “start-up” varētu būt interesants un, iespējams, veiksmīgs nozares attīstību un izaugsmi veicinošs instruments. Pēc viņa domām, ļoti veselīgi industrijas attīstības kāpināšanai būtu zinātnieku apmācība uzņēmējdarbībā.
Kā ziņots, šodien notiek konference par Latvijas ķīmijas un farmācijas nozares attīstību un izaicinājumiem. Pasākumu rīko LAĶĪFA.
Asociācija dibināta 1995.gadā. Viens no LAĶĪFA galvenajiem darbības virzieniem ir piedalīšanās nozares uzņēmējdarbības attīstības koncepcijas un stratēģijas priekšlikumu izstrādāšanā.
Ministru kabinets pērn rudenī apstiprināja EM rosinātos grozījumus atbalsta programmā uzņēmējiem “Atbalsts tehnoloģiju pārneses sistēmas pilnveidošanai”, kas paredz plašākas atbalsta iespējas jaunuzņēmumu attīstībai Latvijā.
Programmas ietvaros finansējums tiek novirzīts trim prioritārajiem virzieniem: zinātnisko ideju komercializācijai 27,7 miljoni eiro, uzņēmēju ideju komercializācijai – 8,9 miljoni eiro; un atbalsts start-up uzņēmumiem – 3,9 miljoni eiro.