Ar smalcinātu dzintaru stimulēt augus. Jaunumu TOP 3 dārzkopjiem 0
Dārzkopības izstādē “Dārzs un dzīvesstils 2018”, kas aprīļa beigās notika Ķīpsalā, bija atrodams viss nepieciešamais darbam un atpūtai dārzā – stādi, siltumnīcas, dārza tehnika, lapenes, mangali u.c., tajā skaitā eksponēti vairāki jaunumi.
Jaunumu Top 3
* Līdz šim Latvijā dzintars izmantots dziedniecībā, uguns rituālos un pirts procedūrās, taču izrādās, ka tā pielietojums ir daudz plašāks. Baltijas dzintara izpētes entuziasti, i/k “IV Tirgotavas” šopavasar sākuši ražot jaunu produktu Amberīns. Tas ir smalcināts dzintars, kas izmantojams kā augu stimulators, derīgs arī augsnes bagātināšanai un sēklu diedzēšanai. Amberīnu var ierušināt dārza augsnē, siltumnīcā vai puķu podā, pārstādot augus (piemēram, orhidejas, acālijas, begonijas); lieto 200 ml produkta uz vienu kvadrātmetru augsnes. Diedzējot sēklas, rīkojas šādi: 100 ml Amberīna aplej ar 0,2 l verdoša ūdens; atstāj uz trim diennaktīm. Tad šķidrumā diedzē sēklas. Pēc tam tās sēj augsnē, kas bagātināta ar Amberīnu.
Simts gramos Baltijas dzintara ir 79 g oglekļa, 7 g ūdeņradisža, 6 g skābekļa, 3–8 g dzintarskābes. Dzintarskābe, protams, nevar aizstāt mēslošanas līdzekļus, taču tā palīdz augiem pārvarēt stresu (temperatūras svārstības, pārstādīšana), padara tos izturīgākus pret dažādām slimībām, stimulē augu augšanu un attīstību. Dzintaram piemīt spēja uzsūkt mitrumu līdz pat 8% no savas masas, kuru sausuma periodā tas atdod jau bagātinātu ar dzintarskābi un tās sāļiem, tādā veidā regulējot mitrumu un uzlabojot augsnē esošo mikroorganismu dzīves apstākļus. 200 ml iepakojums maksā vidēji četrus eiro.
* Siltumnīca, kas “darbojas” caur mobilo aplikāciju, t.i., visas nepieciešamās tehniskās darbības tiek kontrolētas ar siltumnīcas vadības sistēmu (gan uz vietas, gan attālināti iespējams regulēt temperatūru, apgaismojumu, zemes mitrumu, automātisko vēdināšanu). Šo siltumnīcu izstrādājis uzņēmuma “Wildway Solutions” saimnieks Mārtiņš Grigors. Viņš teic, ka ideja par šādu siltumnīcu radusies pērn, laikā, kad bija jādomā, kā pasargāt no salnām iestādītos augus. Latvijā bieži vien audzētāji, glābjot augus no salnām, ceļas naktī plkst. 2–3, lai piemestu krāsnī malku un uzturētu siltumu. M.Grigors šo problēmu atrisinājis, uzstādot siltumnīcā sensoru. Tiklīdz temperatūra slīd uz leju, sensors uz to reaģē un dod signālu sildītājam, kas automātiski ieslēdzas un sāk pūst silto gaisu, līdz tiek sasniegta optimālā temperatūra (piemēram, +8…+10 grādi). Aplikācijai ir dažādas iespējas – tajā var uzstādīt arī laika periodu. Kāds no tā ieguvums? Ja dzīvojat vienā pilsētā, bet siltumnīca atrodas citā vietā, tas nozīmē, ka nav katru rītu vai vakaru jābrauc to pārbaudīt, jo siltumnīcu iespējams kontrolēt automātiski. Siltumnīcas vadības sistēma maksā, sākot no 120 eiro.
* Japāņu eļļas piparmētra (Mentha arvensis piperascensis), ko piedāvā stādaudzētāji Sergijevski no Jelgavas. Šim garšaugam smarža nav tik izteikta kā mētrām, toties garša ir stipra, eļļaina. Japāņu eļļas piparmētra ir daudzgadīga, ziemcietīga, izaug līdz 40 cm augsta. Svaigas vai kaltētas lapas var pievienot salātiem, izmantot saldumu gatavošanā, kā arī tējām un citu dzērienu aromatizēšanai. Stāda cena – četri eiro.