Foto: REUTERS/SCANPIX
Foto: REUTERS/SCANPIX
ASV miljardieris Īlons Masks.

Ar smadzeņu implantu savienos cilvēka smadzenes ar datoru? Miljardiera Īlona Maska firmai atļauj veikt pirmos testus 36

Pasaulē zināmā miljardiera Īlona Maska (Elon Musk) smadzeņu mikročipu firma apgalvo, ka ir saņēmusi ASV Pārtikas un zāļu Administrācijas (FDA) atļauju veikt pirmos testus ar cilvēkiem. “Neuralink” ar smadzeņu implantu palīdzību vēlas savienot cilvēka smadzenes ar datoru, un tādējādi atjaunot cilvēkiem redzi un kustību mobilitāti, tā ziņoja britu medijs “BBC“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Paziņojumā teikts, ka firmai gan neesot tūlītēju plānu uzsākt testa dalībnieku vervēšanu. Arī iepriekš izziņotās Maska ambīcijas sākt testus ar cilvēkiem nav tikušas īstenotas. FDA savukārt atzinusi, ka atzīst “Neuralink” paziņojumu.

Iepriekšējais “Neuralink” mēģinājums iegūt FDA apstiprinājumu tika noraidīts drošības apsvērumu dēļ, liecina ziņu aģentūras “Reuters” marta ziņojums, kurā citēti vairāki uzņēmuma pašreizējie un bijušie darbinieki.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Neuralink” cer izmantot savus mikročipus tādu diagnožu kā paralīze un aklums ārstēšanā, kā arī tās varētu palīdzētu invalīdiem izmantot datorus un mobilās tehnoloģijas. Mikročipi, kas līdz šim tikuši testēti uz pērtiķiem, ir paredzēti tam, lai interpretētu smadzenēs radītos signālus un, izmantojot “Bluetooth”, pārraidītu šo informāciju uz uztvērējierīcēm.

Eksperti ir brīdinājuši, ka, lai varētu pārvarēt tehniskās un ētiskās problēmas, kas varētu rasties, šai tehnoloģijai kļūstot plaši pieejamai, “Neuralink” smadzeņu implantiem būs nepieciešama plaša testēšanas programma. Masks arī iepriekš ir norādījis, ka piedāvātā tehnoloģija varētu palīdzēt mazināt bažas par cilvēka intelekta aizstāšanu ar mākslīgo intelektu.

Paziņojot šīs ziņas “Twitter” soctīklā, Maska uzņēmums “Neuralink” runāja par “svarīgu pirmo soli, kas kādu dienu ļaus mūsu tehnoloģijai palīdzēt daudziem cilvēkiem”. Testēšanas atļaujas saņemšana ir apstiprinājums “Neuralink” komandas neticamajam darba rezultātam, kas veikts ciešā sadarbībā ar FDA”, tā teikts paziņojumā, rakstīja “BBC”.

Firma “drīzumā” solīja sniegt vairāk informācijas par saviem turpmākajiem plāniem testēšanas dalībnieku piesaistīšanā. Tās tīmekļa vietne sola, ka “drošība, pieejamība un uzticamība” ir galvenās prioritātes tās inženierijas procesā.

2016.gadā reģistrētais uzņēmums, kura viens no dibinātājiem ir arī Masks, līdz šim ir vairākkārt pārvērtējis savu izvirzīto plānu īstenošanas iespējas. Tās sākotnējais mērķis bija jau 2020. gadā sākt mikročipu implantēšanu cilvēka smadzenēs, taču pēc tam tas tika atlikts uz 2022. gadu.

Pagājušā gada decembrī uzņēmums piedzīvoja vēl vienu neveiksmi pēc tam, kad tika ziņots, ka ir uzsākta izmeklēšana par tās darbā konstatētajiem iespējamiem dzīvnieku labturības pārkāpumiem. Uzņēmums šādas apsūdzības ir noraidījis.

Reklāma
Reklāma

“Neurolink” paziņojums par FDA atļaujas saņemšanu testu veikšanai ar cilvēku iesaisti, seko nesen izplatītajām ziņām par līdzīgu Šveices pētnieku sasniegumu smadzeņu implantu izstrādes jomā. Toreiz tika ziņots, ka kāds paralizēts vīrietis no Nīderlandes spējis staigāt, vienkārši par to domājot, un tas viss pateicoties implantu sistēmai, kas bezvadu režīmā pārraidīja viņa domas uz viņa kājām un pēdām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.