Jelas ciemats, kurā padomju laikos ik mēnesi izraka līdz pat astoņiem kilogramiem zelta. Arī tagad tūristi var mēģināt skalot zeltu upes ūdenī caur vilnu.
Jelas ciemats, kurā padomju laikos ik mēnesi izraka līdz pat astoņiem kilogramiem zelta. Arī tagad tūristi var mēģināt skalot zeltu upes ūdenī caur vilnu.
Foto – Rihards Bērugs

Bibliotēka kalnos un Jaunā Derība 7

Ceļojuma laikā mēs apmeklējām Hedišas ciemu (2100 m v. j. l.), kas kopā ar Ušguļiem (2200 m v. j. l.) ir viena no augstākajām apdzīvotajām vietām Eiropā. Te dzīvo vien desmit ģimenes, arī Mantiso Khvebliani (75), vietējā bibliotekāre. Pirms pieciem gadiem valsts pārstāja viņai maksāt algu un bibliotēkas darbība bija apdraudēta, taču uzņēmīgā sieviete nepadevās. Viņa nolēma strādāt bez atalgojuma un sarunāja ar ēkas īpašnieku, ka īres maksas vietā katru gadu dos viņam vairākus maisus kartupeļu. Ziemā šajā ciemā ir tikai viena pastāvīgā lasītāja, bet vasarā interese par grāmatām ir daudz lielāka. Te līdz 1937. gadam glabājusies arī Gruzijas vecākā Bībele – Jaunā Derība no 897. gada, taču Staļina represiju laikā ieradušies bruņoti miliči un izdevumu konfiscējuši. Tagad tas apskatāms Svanetijas galvaspilsētas Mestijas muzejā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ko stingri aizliegts darīt kapsētā, lai tevi “nepaņemtu līdzi” – noteikumi, kas noteikti jāievēro 130
Medmāsa atklāj piecas lietas, ko cilvēki visbiežāk nožēlo, atrodoties uz nāves gultas
Situācija ar katru dienu kļūst nopietnāka: Putina režīms, iespējams, ir tuvāk sabrukumam, nekā tiek uzskatīts
Lasīt citas ziņas

Hedišas tāpat kā Ušguļu ciema galvenais kolorīts ir vairākus desmitus metru augstie mūra torņi, kas senatnē izmantoti gan kā patvērums no sniega lavīnām un zemes nogruvumiem, gan aizsardzībai no ienaidniekiem. Iekšā ir kāpnes, kas ved uz torņa galu, no kurienes labi pārredzama tuvākā apkārtne. Mūsdienās torņi kalpo vien kā ainavas dominante.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.