Ar šķēpu pa dzīvi 0
Gadskārtējā sarīkojumā “Latvijas gada balva sportā” 21. decembra vakarā kinoteātrī “Splendid Palace” balvu par mūža ieguldījumu sportā saņems Valija Drauga. Tā vakar nolēma īpašā žūrija.
Jaunībā, no Latgales ieradusies Rīgā un sākusi trenēties šķēpa mešanā pie maestro Valentīna Mazzālīša, Valija drīz vien uzvarēja Latvijas čempionātā un piecas reizes izcīnīja pa sudraba medaļai. Šķēpa mešana pie mums toreiz piedzīvoja īstus ziedu laikus, taču, gadsimtu mijai tuvojoties, apdzisa arvien vairāk. “Tā vairs nevaram turpināt,” nosprieda Valija Drauga un 1994. gadā aicināja kopā domubiedrus, lai kopīgiem spēkiem nodibinātu Latvijas Šķēpmetēju klubu (LŠK).
Kas no tā iznācis? Vieglatlētikas statistiķis un vēsturnieks Andris Staģis izskaitļojis, ka LŠK laikos mūsu šķēpmetēji olimpiskajās spēlēs, pasaules un Eiropas junioru un jauniešu čempionātos, universiādēs un citās lielajās oficiālajās sacensībās izcīnījuši 31 medaļu – pa desmit zelta un sudraba, kā arī 11 bronzas. Par olimpiskajiem vicečempioniem kļuva treneres Valentīnas Eidukas audzēkņi Vadims Vasiļevskis (2004) un Ainārs Kovals (2008), Linda Brīvule un Ilze Gribule svinēja dubultuzvaru pasaules junioru čempionātā (2002), Intars Išējevs pārveda bronzu no pirmajām jauniešu olimpiskajām spēlēm (2010). Gan šajās, gan pārējās medaļās ir arī Valijas Draugas mūža ieguldījums.
Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) prezidents Aldons Vrubļevskis: “Valijas Draugas vadībā izveidota bērnu un jauniešu šķēpmešanas talantu meklēšanas reģionālā programma, kas sekmīgi darbojas arī pašlaik. Pateicoties šai sistēmai, Latvija ir vienīgā valsts, kuru šovasar olimpiskajās spēlēs Londonā pārstāvēja maksimāli daudz šķēpmetēju – pa trim kungiem un dāmām. Valija pelnījusi novērtējumu par mūža ieguldījumu šķēpa mešanas saglabāšanā un attīstīšanā jaunā, augstākā kvalitātē.”