Kā rīkoties, ja saindējas ar sēnēm un kā līdz tam vispār nenonākt 0
“Vai, saindējoties ar sēnēm, svarīgi ir saglabāt neapēsto atlikumu un kāpēc jādzer daudz ūdens?” ZAIGA RULLE DOBELĒ
Saindēties var ne tikai ar indīgajām sēnēm, bet arī ar vecām, lielām, pāraugušām vai termiski nepareizi apstrādātām un sagatavotām ēdamajām sēnēm.
Atkarībā no tā, kādas sēnes bijušas pie vainas, simptomi var parādīties gan pēc dažām stundām, gan 8–10 stundām un vēlāk, tie atkarīgi no saindēšanās apmēriem. Vairākumā gadījumu pirmās pazīmes ir vemšana, vājums, svīšana, sāpes vēderā u.tml. Ja ir aizdomas par saindēšanos ar sēnēm, nekavējoties jāzvana 113, lai izsauktu neatliekamo medicīnisko palīdzību.
Vēl pirms ārsta ierašanās cietušajam jāmēģina izraisīt vemšanu. To var izdarīt, iedzerot 4–5 glāzes vārīta ūdens ar sodu un ar pirkstu uzspiežot uz mēles saknes. Atkārto vairākas reizes. Zarnu trakta attīrīšanai palīdz klizma, izmantojot 1,5 litrus ūdens. Var lietot arī aktivēto ogli.
Ja saglabā neapēstās sēnes vai arī no kuņģa un zarnu trakta izskalotās atliekas, mediķiem, kas ierodas pie pacienta, ir vieglāk noteikt, kāda inde izraisījusi saindēšanos un kuri līdzekļi piemērotāki ārstēšanai.
Ko darīt, lai nepieļautu saindēšanos?
• Tirgū jāpērk vai mežā jālasa tikai labi pazīstamas sēnes.
• Grozā nevajag likt vecas un bojātas sēnes.
• Nedrīkst sēņot ceļmalās, izgāztuvju vai rūpnīcu tuvumā, jo tur augušās var būt piesārņotas ar automašīnu izplūdes gāzēm, smagajiem metāliem vai citām kaitīgām vielām.
• Sēnes jālasa tikai grozos, jo plastmasas traukos tās sakarst, saspiežas un nepiekļūst gaiss, tāpēc ātri bojājas.
• Mājās pārnestās nekavējoties jāapstrādā – jānotīra un jāvāra.
• Uzglabāt var arī saldētas sēnes, taču pārtikā nav lietojamas vairākkārt sasaldētās un atlaidinātās.
• Sēnes nedrīkst lietot kopā ar alkoholu, jo tas pastiprina toksisko vielu iedarbību un rada papildu smaguma sajūtu, apgrūtinot palīdzības sniegšanu, ja tā ir nepieciešama.