Ar sauli dedzinās spuldzes un sildīs radiatorus 5
Rīgas pašvaldībai un valstij piederošais siltumenerģijas ražotājs un piegādātājs AS “Rīgas siltums” izsludinājis atklātu konkursu saules bateriju uzstādīšanai. Saules paneļi (saukti arī par saules baterijām) ir paredzēti saules enerģijas pārveidošanai elektrībā. Ventspils pašvaldības uzņēmumam SIA “Ventspils siltums” plāni vēl lielāki – siltuma nodrošināšanai iedzīvotājiem.
“Pastāvīgi domājot par izmaksu optimizēšanu, esam aprēķinājuši, ka saules bateriju uzstādīšana konkrētā objektā Cēsu ielā 3a varētu segt ikgadējo šīs ēkas elektroenerģijas patēriņu. Izmantojot saules baterijas, elektroenerģiju plānots ražot ikdienas vajadzību segšanai tikai šajā objektā, bez elektroenerģijas nodošanas ārējā tīklā, tādējādi to nevar uzskatīt par jaunu biznesa virzienu,” lielākus plānus noliedza uzņēmuma informācijas daļas vadītāja Agnete Bušta. Ēkā Cēsu ielā 3a atrodas “Rīgas siltuma” administrācija un mācību centrs.
Uzņēmums pagaidām nevarēja sniegt atbildi, cik varētu izmaksāt vienas kilovatstundas saražošana. Paredzēts pasūtīt tehnisko projektu, kura izstrādes laikā tiks izvēlēts tehniskais risinājums un veikts atmaksāšanās laika aprēķins, kas ietvers arī saražotās elektroenerģijas pašizmaksas noteikšanu.
“Rīgas siltums” plāno izvērtēt iespējas uzstādīt līdzīgas sistēmas arī citos uzņēmuma objektos.
Arī Ventspils pašvaldības uzņēmums SIA “Ventspils siltums” izvērtē iespējas ražot enerģiju, izmantojot videi draudzīgus risinājumus, tostarp saules enerģiju ar saules kolektoru palīdzību. Kolektoru iespējamā atrašanās vieta ir katlumājas Talsu ielā 69 brīvā teritorija un katlumājas jumts. Kopējā teritorija, kur varētu izvietot saules kolektorus, – apmēram 5 tūkst. m2. “Ventspils siltums” šovasar izsludināja konkursu šīs idejas tehniski ekonomiskā pamatojuma izstrādei, taču vēlāk to pārtrauca.
Ventspilniekiem plāni ir varenāki nekā rīdziniekiem, proti, viņi saules siltumu grib izmantot pilsētnieku nodrošināšanai ar karsto ūdeni vasarā. Lai vasaras sezonā vienlaikus strādātu tikai viens šķeldas katls ar minimālo jaudu 2,5 MW un pārējo siltuma jaudu nodrošinātu saules kolektori. Tie ir paredzēti saules enerģijas pārveidošanai siltumenerģijā. Šobrīd Talsu ielas katlumājā siltuma ražošanai izmanto gan šķeldas un ogļu katlus, gan arī dīzeļdegvielas katlu avārijas brīžiem.