Visbiežāk sāpes un iekaisums skar ceļa locītavu.
Visbiežāk sāpes un iekaisums skar ceļa locītavu.
Foto: Aleks333/SHUTTERSTOCK

Ar sāpošu locītavu uz aptieku – artrīta ārstēšana ir ilgstoša un kompleksa 14

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Artrīts ir vienas vai vairāku locītavu iekaisums. Slimībai uzliesmojot, tās sāk sāpēt, pietūkst, kļūst stīvas, grūtāk “darbināmas”. Visbiežāk cieš ceļi, bet iekaisums var skart arī pēdu, plaukstu, elkoņu vai citas locītavas.

Artrīta ārstēšana ir ilgstoša un kompleksa, tādēļ vislabākais efekts sasniedzams tad, ja šajā procesā iesaistās gan ārsts, gan farmaceits, gan pats pacients.

Ar pretsāpju tabletēm uzmanīgi!

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādus jautājumus farmaceits parasti uzdod cilvēkam, kurš sūdzas par sāpēm vienā vai vairākās locītavās? “Mēness aptiekas” farmaceite Gunita Petrovica teic, ka svarīgi būtu izvaicāt aptiekas klientu par viņa saslimšanas ilgumu, noskaidrot, vai viņš jau bijis pie ārsta un lieto kādus ārsta parakstītus medikamentus.

“Ja atbilde ir noliedzoša, speciālistam noteikti vajadzētu izvērtēt situāciju un informēt par neārstētu, hronisku iekaisīgu locītavu saslimšanas sekām, kā arī sniegt padomu, kur vērsties pēc nepieciešamās palīdzības.

Jāatceras, ka ir dažādi artrīta veidi, kas skar ne tikai pašu locītavu un apkārt esošos audus, bet arī citas organisma struktūras, piemēram, iekšējos orgānus.

Turklāt artrīta cēlonis var būt arī infekcija, kā tas ir Laimas slimības gadījumā. Neārstējot artītu, var attīstīties un progresēt arī neatgriezeniska locītavu deformācija,” norāda farmaceite, piebilstot, ka joprojām nākas saskarties ar situāciju, ka klienti izvēlas pašārstēšanos ar aptiekā nopērkamiem lokālajiem pretsāpju, pretiekaisuma līdzekļiem, kā arī bezrecepšu medikamentiem sāpju atvieglošanai tā vietā, lai konsultētos ar ārstu.

“Ja klients jau ir ārsta uzraudzībā un ārstēšana tiek veikta, svarīgi noskaidrot, kādus medikamentus viņš jau lieto, lai, iesakot simptomu atvieglošanai bezrecepšu zāles, farmaceits varētu izvērtēt to ietekmi uz ārsta nozīmēto terapiju, pārdozēšanas, kā arī blakusparādību risku.”

Visbiežāk pacienti locītavu sāpju atvieglošanai izvēlas kādu no nesteroīdajiem pretiekaisuma un pretsāpju medikamentiem. Tā kā terapija bieži vien ir ilgstoša un periodiska, nereti var rasties nevēlamas blaknes, piemēram, no gremošanas sistēmas puses.

“Bezrecepšu nesteroīdie pretsāpju un pretiekaisuma medikamenti nav paredzēti ilgstošai lietošanai. Ilgu laiku vai paaugstinātās devās lietoti, tie var izraisīt vai pastiprināt kuņģa un zarnu sieniņu bojājumu, jo samazina kuņģa gļot­ādas aizsargājošā enzīma darbību. To pacients izjūt kā dedzināšanas, sāpju sajūtu. Ja nepieciešams ilgstoši lietot šīs grupas medikamentus, ārsts mēdz nozīmēt arī līdzekļus kuņģa gļot­ādas aizsardzībai, kuri mazina kuņģa sulas izdalīšanos. Aptiekās tie pieejami arī bez receptes,” stāsta Gunita Petrovica.

Reklāma
Reklāma

Vitamīni un minerālvielas

Kā palīdzēt senioram, kurš jau gadiem ilgi jūt sāpes ceļa locītavā, kas pastiprinās, nesot smagumus, staigājot?

“Šādu sāpju iemesls varētu būt osteoartrīts, kad iekaisuma dēļ samazinās locītavu skrimšļa slānis. Jāsaka, šo procesu var veicināt pārmērīga slodze, mazkustīgs dzīvesveids, vienveidīgas kustības, smēķēšana, palielināts svars, tādēļ sāpju mazināšanai ļoti svarīgi ir ievērot veselīgu dzīvesveidu, normalizēt svaru, apmeklēt ārstniecisko vingrošanu. No aptiekā pieejamiem preparātiem sāpju atvieglošanai var lietot kādu no bezrecepšu lokāli lietojamām pretsāpju un pretiekaisuma ziedēm.

Tāpat apsverama ir glikozamīna hidrohlorīda un hondroitīnsulfāta preparātu lietošana, kuri ilgākā laikā var uzlabot skrimšļa elastību. Būtiski sekot līdzi D vitamīna līmenim un uzņemt to nepieciešamajā devā. Osteoartrīta pacientiem svarīgi uzņemt arī visas nepieciešamās minerālvielas, īpaši kalciju un magniju. Šīs minerālvielas nodrošina normālu muskuļa audu darbību, kā arī nepieciešamo kaula masu,” norāda “Mēness aptiekas” farmaceite. Aptiekās nopērkami vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas paredzēti tieši locītavu veselībai, kuru sastāvā papildus pievienots glikozamīna hidrohlorīds un hondroitīnsulfāts. Iekaisuma procesa mazināšanā nozīmīga loma ir Omega-3 taukskābēm.

Artrīta pacientiem farmaceite iesaka vērsties arī pie uztura speciālista, jo, izvēloties piemērotu veselīgu un pilnvērtīgu uzturu, iespējams ievērojami mazināt slimības simptomus. Piemēram, pārmērīga sāls uzņemšana veicina šķidruma aizturi organismā un pastiprina tūsku, bet cukura – nelabvēlīgi ietekmē iekaisuma procesus.

Plāksteri un ziedes

Gunita Petrovica iesaka, izvēloties aptiekā dabiskas izcelsmes lokālos ārstniecības līdzekļus, pievērst uzmanību to darbības mehānismam. “Izteikti sildošas ziedes, kā arī kairinoši vai atvēsinoši līdzekļi ir izmantojami, izvērtējot situāciju, kā arī saslimšanas gaitu, simptomus, tādēļ par to lietošanu vajadzētu konsultēties ar farmaceitu.

Ja ir tūska, izteikts apsārtums, karstuma sajūta, nedrīkst izvēlēties sildošus lokālus preparātus. Šajā gadījumā lielāku efektu simptomu atvieglošanā un tūskas mazināšanā dotu atvēsinošie lokālie preparāti. Ne mazāk efektīvi ir arniku saturoši lokālie ārstniecības līdzekļi, kam nav sildošas vai atvēsinošas iedarbības, taču tie palīdz mazināt pietūkumu, sāpes un iekaisuma procesu,” norāda speciāliste.

Aptiekā pieejami arī vairāku veidu pretsāpju plāksteri – gan nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma medikamentus saturoši, gan ārstniecības augus saturoši, kuru iedarbība visbiežāk ilgst 12–24 stundas. Tas ir svarīgi pacientiem, kuriem, piemēram, darba dēļ nav iespējams vairākas reizes dienā sāpošo locītavu ieziest ar krēmu, gēlu vai ziedi.

Piemēram, artrīta gadījumā pretsāpju plāksteris ar arnikas ekstraktu uzlabos mikrocirkulāciju sāpošajā rajonā, kā arī mazinās iekaisuma radīto tūsku.

Cilvēkam pašam sāpju lokalizāciju ne vienmēr ir iespējams noteikt precīzi, ņemot vērā, ka sāpes var būt atstarojošas.

“Svarīgi piebilst, ka viena un tā pati aktīvā viela var būt gan lokāli lietojamā, gan iekšķīgi uzņemtajā pretsāpju līdzeklī, tādēļ var pieaugt pārdozēšanas un blakusparādību risks,” brīdina farmaceite. Ar lokāliem pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļiem artrīta simptomus var atvieglot, taču ārstēšana ir sistēmiska un kompleksa, tā veicama ārsta speciālista uzraudzībā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.