Foto – Aija Geida

Pīlādžu gardumi ziemai: pat marinēti un medū. 10 receptes! 4

Šis ir pīlādžu gads!

Šis ir pīlādžu gads – koku zari pilni ar lieliem, smagiem ķekariem. Sarkanās ogas drīz būs pilnbriedā un gatavas pārstrādei. Tās nevajadzētu noniecināt, jo satur cilvēka organismam daudz svarīgu vielu – C vitamīnu, miecvielas, fruktozi, glikozi un citas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ievāc pilnīgi gatavus pīlādžus, jo tajos ir visvairāk sulas. Der ievārījumam, želejai, džemam, sulai, sīrupam, vīnam, žāvēšanai un marinēšanai, turklāt ogas labi glabājas.

No sarkano ķekaru pārstrādes daudzus attur ogu rūgtums. Taču to iespējams mazināt, pirms ievārījuma vārīšanas vai sulas spiešanas ogas sasaldējot, mērcējot aukstā ūdenī vai blanšējot karstā ūdenī. – Pīlādž­ogās ir daudz miecvielu, kas dod šo rūgtumu. Sasaldējot notiek bioķīmiskas reakcijas, kas ļauj miecvielām sadalīties, padarot ogas garšīgākas, – skaidro Latvijas Valsts augļkopības institūta vadošā pētniece Dalija Segliņa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai saglabātu iespējami daudz pīlādžos esošo bioloģiski aktīvo vielu (A, C, P vit­amīnu u.c.), vislabāk tos sasaldēt. Nolasītās ogas sašķiro, atdalot bojātās un noņemot kātiņus, mazgā, notecina, nosusina un saldē izklātā veidā. Kad sasalušas, saber maisiņos un uzglabā -18 ºC. Dalija Segliņa stāsta, ka stiprajām pīlādžogām piestāv garšas ziņā maigāki dārzeņi un augļi, piemēram, bumbieri, burkāni un ķirbji. – Ja gatavo ķirbju un pīlādžu džemu ar kanēli, var savārīt biezu masu, pēc tam izklājot apžāvēt un iegūt marmelādes gabaliņus. Pie intensīvākas garšas ievārījuma var tikt, ja pīlādžiem pievieno plūmes, dzērvenes vai rudens avenes, kā arī kanēli, krustnagliņas un kardamonu.

Aplejot pīlādžogas ar karstu cukura sīrupu (cukura un ūdens attiecība var būt 1 : 1 vai arī, ja vēlas mazliet skābākas ogas, var gatavot 30–40% cukura sīrupu), izturot 24 stundas, notecinot un žāvējot, iegūst sukādes – veselīgu našķi bērniem.

Var gatavot pīlādžus pūdercukurā. Katru ogu apviļā putotā olbaltuma un cukura maisījumā un apžāvē. Noteikti jāņem vērā, ka, noraujot ogai kātiņu, ir plēsta brūcīte, pa kuru tek laukā sula un pūdercukurs kļūst slapjš. Našķis ir ļoti garšīgs, tiesa, ar īsu derīguma termiņu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.