Ar roku rakstīts testaments… Kāpēc neder datorā sagatavotais? 0
Vai ar datoru, nevis rokrakstā sagatavots testaments, kas tikai parakstīts ar roku, būs spēkā, vai arī obligāti visam jābūt ar roku rakstītam? Testatorei ir nopietnas problēmas ar redzi, tāpēc visu testamentu ar roku uzrakstīt pati nevar, toties var sagādāt divus lieciniekus. Ko darīt? LĪGA TALSU NOVADĀ
Civillikumā teikts, ka mantojuma atstājējam pašrocīgi jāuzraksta viss privātais testaments un tas jāparaksta. To var darīt jebkurā valodā. Liecinieku klātbūtne nav nepieciešama.
Labojumi testamentā neatņem tam spēku, ja pierāda, ka tos veicis testators pats ar savu roku vai ka tie izdarīti pēc viņa gribas un ar viņa ziņu, turklāt ir skaidri un salasāmi. Taču testatoram pašam jāatzīmē testamentā viss, kas tajā ar nodomu svītrots vai izdzēsts. Ja tas nav izdarīts, spēku nezaudē pārējās, nemainītās, testamenta daļas. Ja testators testamentā svītrojis kādu rīkojumu aiz pārskatīšanās, turklāt nosvītroto vairs nevar izlasīt, šis rīkojums joprojām paliek spēkā, ja pierāda saturu un pārskatīšanās faktu. Ja testamentā izlaists vai kļūdaini lietots kāds vārds, bet tā dēļ nevar rasties šaubas par testatora nodomu, šāda izlaiduma vai kļūdas dēļ testaments nezaudē spēku. Ja testators dokumentā ierakstījis solījumu testamentu vēlāk papildināt ar jauniem rīkojumiem, bet, dzīvs būdams, to nav izdarījis, tas neietekmē testamenta spēku, ja vien to vispār var izpildīt bez šiem papildinājumiem.
Tas nozīmē, ka ar datoru rakstīt testamentu tomēr nevarēs. Taču testators, kuram ir problēmas ar redzi, var vai nu pats doties pie zvērināta notāra, vai pieteikt viņa vizīti uz mājām. Tas, protams, būs maksas pakalpojums, taču visu nepieciešamo izdarīs notārs – atliks tikai parakstīties.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA