Foto: Grafvisionw/SHUTTERSTOCK

Ar propolisu pret rudens kaitēm. Mājās gatavot iznāk lētāk 4

Autors: Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Kā pareizi pagatavot propolisu lietošanai? Anna Gulbenes novadā

Dažādi propolisa preparāti nopērkami jau gatavi specializētajos veikalos, taču mājās gatavot, protams, iznāk lētāk, īpaši, ja pašam ir bites. Turklāt var būt drošs, ka līdzeklis ir svaigi gatavots.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Propoliss ir populārs slimību profilakses, organisma stiprināšanas produkts. Tas der pret vīrusiem, infekcijām, iekaisumiem. To mēdz sūkāt vai košļāt arī neapstrādātu, taču populārākās metodes ir apliešana ar spirtu vai eļļu,” skaidro farmācijas doktore Vija Eniņa. Propolisa lietošana sevišķi ieteicama rudens un pavasara periodā.

Veikalos var iegādāties propolisa gabaliņus. Ja pašam ir kāds bišu strops, tad dzintaram vai sveķiem līdzīgo vielu ar kaltiņu nokasa no rāmīšiem, stropa sienām.

Lai propolisu atdalītu no stropa sedziņas, to ieliek ledusskapja saldētavā. Pēc laika sedziņu izņem un paburza – propoliss viegli atlūzīs. Pirms gatavošanas propolisa gabaliņus sasmalcina pēc iespējas sīkāk.

Propoliss spirtā

Kad propoliss eļļā vai spirtā izšķīdis, paliek nogulsnes. Tajās var būt arī koka skaidiņas, kas rodas, nokasot propolisu no rāmjiem.
Foto: Inita Šteinberga

Iekšķīgai lietošanai gatavo propolisu spirtā. Vislabāk uzliešanai izmantot 70% spirtu. Ja izmanto stiprāku, līdzeklis būs jālieto uzmanīgāk, mazākā koncentrācijā. Apliešanai der arī 40% degvīns, taču tajā propoliss šķīdīs lēnāk, jo degvīnā ir vairāk ūdens.

Sasmalcinātajam propolisam uzlej spirtu. Proporcijas ir aptuvenas. Piemēram, viena daļa propolisa un 5 daļas spirta (10 g propolisa un 50 ml šķīduma). Gatavo arī līdzekli, kurā 1 daļa propolisa un 10 daļu alkohola. Vajag hermētiski aizskrūvējamu trauku, lai alkohols neizgarotu. Liek vēsā, tumšā vietā nostāvēties 2–3 nedēļas. Kad pudeles vai burciņas apakšā palicis tikai mazliet nogulšņu, līdzeklis ir gatavs lietošanai. Šķidrumu izkāš caur marlīti, vates plāksnīti.

Lieto reizi dienā – karotē ūdens iepilina 20–30 pilienu līdzekļa un izdzer. Pilienu skaitu nosaka cilvēka komplekcija.

Reklāma
Reklāma

Palieto pāris nedēļu un ievēro tikpat ilgu pārtraukumu, tad var lietot atkal.

Propoliss eļļā

Vienkāršs veids, kā pagatavot iedarbīgu līdzekli no propolisa, – sasmalcināto gabaliņu apliet ar rafinētu eļļu. Nerafinētajā eļļā jau pašā ir aktīvās vielas, kas propolisa šķīdumā īsti neiederas. Ieteicamākās ir rapšu un olīvu eļļa, jo tās lēnāk bojājas salīdzinājumā ar saulespuķu eļļu.

Aptuvenā proporcija ir 1 daļa propolisa pret 5–10 daļām eļļas. Koncentrētāko līdzekli pirms lietošanas var vēl atšķaidīt ar eļļu – sevišķi lietojot iekšķīgi.

Trauku liek siltā vietā, piemēram, uz apkures radiatora. Notur vismaz divas nedēļas.

Propoliss eļļā piemērots ārīgai lietošanai dažādu ādas problēmu dziedēšanai. Ārīgi lietojot, līdzekli var pat nekāst, jo nogulsnes neko ādai neskādēs.

Iekšķīgi līdzekli lieto kuņģa problēmu, barības vada iekaisuma un citu slimību gadījumos. Lieto pa tējkarotei dienā. Kursa ilgums – aptuveni divas nedēļas. Tad uz pāris nedēļām pārtrauc un vajadzības gadījumā lieto atkal.

Slimību profilaksei un ārstēšanai eļļiņu var smērēt uz gļotādām (arī degunā).

SVARĪGI

• Propolisu uzglabā slēgtā traukā, lai nezūd tā vērtīgās vielas.

• Propolisu saturošus līdzekļus nevajag pārdozēt un lietot ilgstoši, bez pārtraukuma.

• Propolisu saturošos līdzekļus, tāpat kā visus medus produktus, ieteicams uzglabāt tumšā vietā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.