“Ja esi patentbrīvo medikamentu ražotājs, ir ļoti svarīgi tirgū ieiet kā vienam no pirmajiem, lai iekarotu pēc iespējas lielāku tirgus daļu, ko pēc tam vieglāk nosargāt,” skaidro “Kalceka” valdes priekšsēdētājs Egils Kopštāls.
“Ja esi patentbrīvo medikamentu ražotājs, ir ļoti svarīgi tirgū ieiet kā vienam no pirmajiem, lai iekarotu pēc iespējas lielāku tirgus daļu, ko pēc tam vieglāk nosargāt,” skaidro “Kalceka” valdes priekšsēdētājs Egils Kopštāls.
Foto: Karīna Miezāja

Iekaro pasauli ar patentbrīviem medikamentiem. Vecākā Latvijas farmācijas uzņēmuma “Kalceks” veiksmes stāsts 1

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Zāļu ražotājam “Kalceks” šogad aprit 100 gadu jubileja – tas ir vecākais farmācijas uzņēmums Latvijā un viens no vecākajiem Baltijas valstīs. Pēdējo gadu laikā uzņēmums piedzīvojis uzrāvienu, strauji palielinot apgrozījumu, turklāt ilgtermiņa stratēģija paredz pieauguma tempu saglabāt.

“Kalceks” pamatā darbojas slimnīcu segmentā, ražojot patentbrīvas recepšu zāles, tostarp opioīdos un psihotropos preparātus, kuri noteikti nedrīkstētu kļūt brīvi iegūstami jebkuram iedzīvotājam.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Egils Kopštāls – šāds virziens nozarē ir viens no sarežģītākajiem, jo, tā kā produkti pieder opioīdu un psihotropo zāļu grupai, nepieciešams izpildīt dažādas kvalitātes un starptautisko standartu mērauklas.

Kopumā “Kalceka” ražotnēs Slovākijā, Vācijā, Turcijā un Spānijā šogad ražo 27 dažādus produktus, bet ejošākie ir medikamenti, kas domāti centrālās nervu sistēmas (CNS) darbībai un muskuļu relaksanti.

Kopštāls bilst, ka šobrīd uzņemts tāds temps, ka katru gadu uzņēmums plāno medikamentu portfeli papildināt ar septiņiem jauniem preparātiem.

Gaida patentu novecošanu

Bet ko nozīmē patentbrīvs jeb “ģenērisks” medikaments? Kā izskaidrots Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācijas mājaslapā, tie ir oriģinālo medikamentu ekvivalenti, kas var parādīties tirgū brīdī, kad beidzies patents oriģinālajam preparātam. Šādu medikamentu ražotāji nav konkrētā preparāta ķīmiskās formulas izgudrotāji, taču viņu ražotā ekvivalenta sastāvā ir tās pašas aktīvās vielas, kas ir oriģinālo preparātu sastāvā. Tas šos medikamentus padara savstarpēji aizvietojamus jeb bioekvivalentus.

Parasti farmācijas nozarē patentu izsniedz uz 20 gadiem, kuru laikā farmācijas kompānija patur ekskluzīvas medikamenta ražošanas monopoltiesības. Kopštāls skaidro, ka, pirms “Kalceks” izšķiras par kāda patentbrīvā medikamenta izstrādi, notiek ilgs un gana sarežģīts izpētes process.

Laiks kopš lēmuma pieņemšanas par medikamenta izstrādi līdz medikamenta komercializācijai aizņem apmēram četrus gadus un izmaksā 400–600 tūkstošus eiro.

“Vispirms, protams, skatāmies, kuram oriģinālajam produktam tuvāko gadu laikā beigsies patents. Tālāk izpētām šī preparāta tirgus situāciju katrā valstī, lai saprastu produkta noieta tendenci, un tikai tad pieņemam lēmumu par tā izstrādi un arī ražošanu. Attiecīgi šobrīd pētām produktus, kuriem patents beigsies 2024. vai 2025. gadā, un tā uz priekšu. Ja esi patentbrīvo medikamentu ražotājs, ir ļoti svarīgi tirgū ieiet kā vienam no pirmajiem, lai iekarotu pēc iespējas lielāku tirgus daļu, ko pēc tam vieglāk nosargāt,” skaidro Kopštāls.

Arī “Kalceka” mātes kompānijai “Grindeks” bija patents daudz apspriestajam “Mildronātam”, kā arī “Ftorafūram”, taču nu jau gana ilgu laiku monopol­tiesības ir beigušās un tādu pašu medikamentu nu ražo arī citi.

Recepšu zāļu ražotājiem stingri noteikumi

Kā jau teikts, “Kalceks” ražo stingras uzskaites medikamentus, kuru ražošanu regulē dažādi noteikumi. Piemēram, katrai valstij ANO paspārnē esošais Starptautiskā opioīdu un psihotropo vielu kontroles birojs (INCB) izsniedz noteiktu skaitu kvotu, kas rāda, cik daudz noteikta medikamenta un vielas valstī drīkst ievest, izvest un ražot.

Tā kā katrā valstī nepieciešams iegūt savu medikamenta izplatīšanas atļauju, “Kalceka” darbs ir krietni sarežģītāks un laikietilpīgāks nekā citiem nozares spēlētājiem, kuri neražo opioīdus un psihotropās vielas saturošas recepšu zāles.

Reklāma
Reklāma

Kopumā “Kalceka” produkti nopērkami 53 pasaules valstīs, taču lielākoties Eiropā, kas veido vairāk nekā 80% no uzņēmuma apgrozījuma. Eiropā tādēļ, ka tā nodrošina stabilu un prognozējamu biznesa vidi. Tuvāko divu gadu laikā uzņēmums plāno iekarot arī ASV un Japānas tirgu, kuri nākotnē varētu būt uzņēmuma lielākie tirgi.

“Vēl paliek Ķīna, taču tas ir ļoti īpatnējs tirgus ar vietējo biznesa vidi. Neesam šo iespēju atmetuši pavisam, bet uz to virzāmies uzmanīgi, izvērtējot visus riskus,” sacīja Kopštāls.

Taps jauna zāļu ražotne

Uzņēmumam nav produktu ražotnes Latvijā. “Kalceks” vēsturiski bija ražotne Rīgā, Zaļajā ielā – mantojums no padomju laika. Tas ir pats Rīgas centrs. Ražotne bija ļoti novecojusi, un, iestājoties Eiropas Savienībā, tā vairs neatbilda labas ražošanas prakses prasībām.

“Ēkas atrašanās vietas dēļ, ņemot vērā, ka pārstāvam farmaceitisko ķīmiju, nevarējām dabūt būvatļauju ražotnes rekonstrukcijai. Sākām skatīties citus biznesa variantus – celt pašiem savu ražotni vai slēgt līgumus par mūsu produkcijas ražošanu citās ražotnēs. Šis biznesa modelis izrādījās ļoti efektīvs. Tomēr tam ir arī mīnuss – mēs esam pilnībā no viņiem atkarīgi. Šis fakts un ļoti straujais apgrozījuma pieaugums, ko nevar nodrošināt Slovākijā esošā koncerna ražotne “HBM Pharma”, bija iemesli, kāpēc mūsu mātes uzņēmums nolēma Latvijā celt jaunu ražotni, kurā ražos arī “Kalceks” preparātus,” atklāja uzņēmuma vadītājs. Ražotne atradīšoties Asotes ielā – būtībā uz tās pašas ielas, kur atrodas gan “Kalceks”, gan “Grindeks”.

Pēc apmēram trim gadiem jaunā ražotne varētu vērt durvis, tādējādi Krustpils ielai izveidojoties par sava veida Baltijas farmācijas Silīcija ieleju.

Pandēmija parāda neatkarības nozīmi

“Kalceks” ir viens no uzņēmumiem, kurus Covid-19 pandēmija ietekmēja pozitīvi – palielinājās apgrozījums. Klienti, uztraucoties par medikamentu pieejamību savās valstīs, veidoja medikamentu krājumus. Ilgtermiņā gada laikā gan šis apgrozījums izlīdzinājās, klientiem samazinot savus krājumus. Pandēmijas laiks arī pierādījis, ka koncernam jābūt neatkarīgam, saka Kopštāls. Tāpēc pieņemts lēmums topošajā “Grindeks” ražotnē ražot arī substances, kas nepieciešamas “Kalceka” produktu ražošanai.

UZZIŅA:

AS “Kalceks” reģistrēta 1992. gadā. Tās pamatkapitāls ir 1,75 miljoni eiro, bet tā 98,7% akciju īpašnieks ir zāļu ražotājs AS “Grindeks”. Uzņēmuma patiesie labuma guvēji ir Kirovs Lipmans, Anna Lipmane un Filips Lipmans.

Līdz pat 1992. gadam uzņēmums strādāja ķīmiskā un farmācijas ražošanas koncerna “Latbiofarm” ietvaros.

1992. gada maijā “Kalceks” atdalījās no koncerna “Latbiofarm” un kļuva par neatkarīgu farmācijas uzņēmumu, kas specializējās parenterālo zāļu formu ražošanā.

2004. gadā AS “Kalceks” kļuva par Baltijas valstīs vadošā zāļu ražotāja AS “Grindeks” meitas uzņēmumu.

2012. gadā sterilo zāļu formu izstrāde “Grindeks” koncerna ietvaros tiek deleģēta AS “Kalceks”.

2017. gadā ievieš jaunu uzņēmuma vizuālo identitāti.

AS “Kalceks” 2019. gadā apgrozīja 59,98 miljonus eiro, kas bija par 15 miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa sasniedza 1,32 miljonus. Kopš 2018. gada AS “Kalceks” uz Krieviju eksportē visu “Grindeka” produkciju.

“Kalceka” ražoto medikamentu realizācijas apjoms 2019. gadā bija 18,1 miljons eiro, kas bija par 8,1 miljonu vairāk nekā gadu iepriekš. 2020. gadā uzņēmums no pašu saražotā apjoma pārdošanas cer apgrozīt jau vairāk nekā 40 miljonus eiro.

Uzņēmums nodarbina 44 darbiniekus, kas ir par ceturto daļu vairāk nekā gadu iepriekš.

Lielākais uzņēmuma medikamentu noiets ir Lielbritānijā, Spānijā, Vācijā, Francijā, Itālijā. Līdz gada beigām plānots palielināt eksporta galamērķu skaitu līdz 60.

Šobrīd gadā uzņēmums izgatavo apmēram 70 miljonus ampulu un piecus miljonus flakonu.

VĒRTĒJUMS: Veiksmes stāsts

Raina Dūrēja-Dombrovska, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācijas izpilddirektore:“”Kalceks” ir viens no Latvijas pieredzes bagātākajiem farmācijas uzņēmumiem un specializējas uz slimnīcām paredzētajiem medikamentiem. Uzņēmums ir Latvijas farmācijas pēdējo gadu veiksmes stāsts un piedzīvo strauju izaugsmi.

Panākumu faktors ir produktu stratēģija – pareizi analizēti, izvēlēti un ražošanā ieviesti produkti.

Tos “Kalceks” aktīvi pārdod Eiropā un citviet pasaulē un strauji audzē pārdošanas apjomus. Uzņēmuma produkti atbilst pasaules farmācijas standartu prasībām, un to pieprasījums gan vietējās, gan ārvalstu slimnīcās aizvien pieaug. Ikviens eksportspējīgs uzņēmums ir milzīgs pienesums valsts kopējai ekonomikai.

Arī “Kalceks” nav izņēmums – viņu produkcija ir Latvijas farmācijas industrijas un tautsaimniecības nozīmīga un neatņemama daļa. Šogad pasaule iepazina jaunu izaicinājuma modeli – Covid-19. Latvijas veselības aprūpes nozare pandēmijas laikā var strādāt labāk nodrošinātos apstākļos, ja valstī ir farmācijas uzņēmumi, kas spēj tiem piedāvāt nepieciešamos medikamentus.

Īpaši svarīgs šis faktors ir slimnīcu sektoram, kas ārkārtas apstākļos strādā intensīvāk, nekā ierasts. Ņemot vērā, ka ik gadu “Kalceka” produktu klāsts tiek papildināts ar 7–8 jauniem medikamentiem, uzņēmuma produktu eksporta potenciāls un nākotnes perspektīva kļūst arvien spēcīgāka.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.