Kāpēc ērkšķogas ar putekļu pārklātām ogām? 0
“Vienam ērkšķogu krūmam ogas pārklātas it kā ar biezu putekļu kārtiņu. Šogad ražu jau esmu norakstījusi, jo ogas ir sīkas un skābas, bet varbūt varat ieteikt ko darīt, lai nākamajā gadā būtu normāls krūms?” BRIGITA TUKUMA NOVADĀ
Tā ir ērkšķogu Amerikas miltrasa, ko ierosina sēne Podosphaera mors-uvae. Bojā jaunās lapas un dzinumu galotnes, veidojot uz tiem pelēcīgu apsarmi, kas vēlāk kļūst brūngana. Bojātie dzinumi izliecas, pārstāj augt un nokalst. Uz negatavām ogām sākumā parādās balts aplikums, kas vēlāk pārtop brūnā, voilokam līdzīgā plēvē. Inficētās ogas nenogatavojas un nav ēdamas. Slimība ziemo inficētajos galotnes pumpuros un aktivizējas pavasarī.
Lai ierobežotu slimību, profilaktiski veic vairākus pasākumus: izvēlas veselu stādāmo materiālu, pret miltrasu izturīgas šķirnes, krūmiem nodrošina labu gaisa cirkulāciju. Inficēto dzinumu galotnes, kas ir nākamā gada infekcijas avots, rudenī un pavasarī nogriež un iznīcina. Nedrīkst pārforsēt ar slāpekļa mēslojumu.
Slimībai parādoties, kā videi draudzīgus līdzekļus var izmantot atšķaidītu vircu vai satrūdējušu kūtsmēslu izvilkumu attiecībā 1 : 2 vai 1 : 3. Ogulājus apsmidzina ik pēc nedēļas. Lai lapas neapdegtu, vircu miltrasas apkarošanai ieteicams lietot vēsā, makoņainā laikā.
Ērkšķogu Amerikas miltrasas ierobežošanai ir reģistrēts sistēmas iedarbības preparāts Topāzs 100 (2. reģistrācijas klase). To atļauts lietot divas reizes sezonā, nogaidīšanas laiks līdz ražas novākšanai – 20 dienas.