Lasītāja: Vai uz naktsklubu drīkst doties kopā ar nepilngadīgu bērnu? 12
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Vai, ejot kopā ar savu nepilngadīgo meitu uz Vecrīgas naktsklubiem, viņu tajos ielaidīs? Citiem vārdiem – vai vecāka klātbūtne atceļ aizliegumu nepilngadīgai personai iekļūt naktsklubos? Ja tā, kādus dokumentus ņemt līdzi, lai to pierādītu?” – jautā Natālija Rīgā
Bērnu tiesību aizsardzības likums paredz, ka bērnam, kurš nav sasniedzis 16 gadu vecumu, aizliegts atrasties nakts laikā publiskā vietā bez pilngadīgas personas, kura atbildīga par bērna uzraudzību, klātbūtnes. Par nakts laiku šā likuma izpratnē uzskatāms laiks no pulksten 22 līdz 6, atgādina Rīgas pašvaldības policijas galvenais sabiedrisko attiecību speciālists Toms Sadovskis. Rīgas domes saistošie noteikumi šo laiku sašaurina, Rīgā paredzot ierobežojumu no pulksten 22 līdz 7.
Vai bērnam piemērota vide
“Šāds regulējums varētu likt domāt, ka ar vecāku klātbūtni bērnam atļauts doties uz naktsklubiem. Tomēr jāatceras, ka likums jāvērtē kopumā, nevis atsevišķas tā daļas, tāpēc jāatceras vairākas būtiskas lietas. Pirmkārt, likums paredz aizliegumu bērnu pieskatīt alkohola reibumā, līdz ar to vecākiem, kuri vēlas doties uz naktsklubu kopā ar atvasi, jāatceras, ka nedrīkstēs lietot alkoholu. Otrkārt, vecāku pienākums ir nodrošināt bērna attīstībai atbilstīgu vidi.
Tāpēc, ja klubā tiek atskaņota tik skaļa mūzika, kas var izraisīt dzirdes traucējumus, bērnam atrasties šādā vietā varētu būt bīstami, tāpēc koncertos nereti vecāki bērniem iegādājas speciālas trokšņus slāpējošas austiņas. Treškārt, noteikums par bērna attīstībai atbilstīgas vides nodrošināšanu attiecas arī uz to, ka nepieciešams nodrošināt bērnam, piemēram, iespēju izgulēties, kā arī vienkārši vidi, kurā bērns ir drošībā,” klāsta policijas pārstāvis.
Attiecīgi katram vecākam pirms bērna vešanas uz naktsklubu būtu jāuzdod sev jautājums – vai vieta, kur tiek lietoti alkoholiskie dzērieni, atskaņota skaļa mūzika, darbība norit pustumsā, ir bērnam veselīga vide, un vai šādā veidā bērnam netiks atņemts atpūtas laiks, kas vitāli svarīgs ikvienam organismam.
Iestādei ir tiesības neielaist
Atsevišķās izklaides vietās var tikt demonstrēti arī erotiska rakstura priekšnesumi. Ir skaidrs, ka nav pieļaujama bērna ieeja šādās vietās, neraugoties uz to, ka līdzi ir kāds no vecākiem. Jāņem vērā, ka apmeklētāju vecuma kontrole visbiežāk notiek pie izklaides vietu ieejas, un vēlāk, piemēram, bārmenis apmeklētājam neprasīs, vai viņš jau ir pilngadīgs.
Tāpēc, ielaižot iestādē nepilngadīgo vecāku pavadībā, pastāv iespēja, ka vēlāk nepilngadīgais var iegādāties alkoholiskos dzērienus. Tāpēc iestādes darbinieki var pieņemt lēmumu neielaist nepilngadīgu personu, pat ja ieradusies kopā ar māti vai tēvu.
“Ja vērtējam likumu kopumā, lielākajā daļā gadījumu bērnu vešana uz naktsklubiem, visticamāk, būtu bērna tiesību pārkāpums. Protams, var būt daži izņēmumi, kad bērnu pieņemami ņemt līdzi uz šādu izklaides vietu, taču tādā gadījumā vērtējami arī citi faktori, piemēram, bērna vecums – vai ir runa par 15 gadu vecu pusaudzi vai 2 gadus vecu mazuli,” skaidro Toms Sadovskis.
Attiecīgi, ja izklaides vietas darbinieki neielaiž vecākus ar bērniem, viņiem ir tādas tiesības, un vecākiem tādā situācijā nav pamata pieprasīt ielaišanu izklaides vietā.
Ielāgo!
Katrai izklaides vietai ir tiesības izdot savus iekšējās kārtības noteikumus, kas var paredzēt, ka netiek ielaisti nepilngadīgie pat vecāku vai aizbildņu pavadībā.