Ar mazu naudu paveic lielas lietas 0
“Ar mazu naudu, ko iespējams saņemt, piedaloties dažādos projektos, pensionāru biedrības var izdarīt lielas lietas,” saka Kopienu iniciatīvu fonda projektu un komunikācijas vadītāja Elita Uzulēna.
Dibināts 2005. gadā ar Nīderlandes Oranje fonda finansiālo atbalstu, tagad šis fonds, piesaistot līdzekļus no individuāliem ziedotājiem, uzņēmējiem, valsts un struktūrfondiem, turpina projektu īstenošanu, tostarp palīdzot senioru nevalstiskajām organizācijām. Piemēram, pērn beidzās trīs gadus ilgusī programma “Veselībai un dzīvotpriekam”, kurā finansiālo atbalstu savām aktivitātēm ieguva 17 senioru organizācijas reģionos, un “Atbalsts Rīgas senioriem”, kurā piedalījās 27 pensionāru biedrības no Rīgas. Šīs programmas fonds īstenoja sadarbībā ar Borisa un Ināras Teterevu fondu, kas tagad jau pats piedāvā dažādus projektus, kuros var iesaistīties pensionāru organizācijas.
Piedalās projektos, nevis protestos
Nelielā Rīgas pensionāru biedrība “Senioru klubs “Rudens””, kas pastāv jau 20 gadus, bet kā patstāvīga organizācija – trīs gadus (2011. gadā biedrība atdalījās no Latvijas Pensionāru federācijas, lai kļūtu par patstāvīgu organizāciju), arī bija iesaistījusies Kopienu iniciatīvu fonda programmā “Atbalsts Rīgas senioriem”, bet pēc tam Borisa un Ināras Teterevu fonda programmā “Nāc un dari! Tu vari!” ar projektu “Iededz sveci!”, kā arī citos mazākos projektiņos. “Rudens” vadītāja Regīna Velviča atklāti stāsta, ka atdalīšanās no federācijas biedrībai bija izdevīga: “Tagad varam darīt to, ko gribam, un arī mūsu dzīve kļuvusi daudzveidīgāka. Esam apmierināti, ka tas, ko saņemam kā atbalstu, paliek mūsu biedrībā. Pensionāru protesta akcijās arī nepiedalāmies, jo kur lai valsts ņem naudu, ko pielikt pensijām? Protesti būtu jārīko, lai maksā nodokļus, jo tur valsts varētu dabūt naudu.”
“Rudenī” ir ļoti interesanta kompānija – no 26 – 28 biedriem, piemēram, četri ir bijušie dakteri, kas rūpīgi seko līdzi pārējo veselības stāvoklim, mēra asinsspiedienu un var pat aizliegt braukt pensionāru tik ļoti iecienītajā ekskursijā, ja uzskatīs, ka kādam tas var kaitēt. Biedrībā arī darbojas trīs bijušie žurnālisti, ir arhitekti, skolotāji un pašiem pat savs bijušais operetes dziedātājs, kuram vienmēr atrodas kāda dziesma, ko dāmām par prieku nodziedāt. “Esam visi lielākoties saraduši, protams, nāk viens otrs jauns klāt, tomēr skatāmies, lai jaunie biedri var mums kaut ko palīdzēt, lai ir interesanti darboties,” saka Regīnas kundze. ”Mēs arī ejam pie tiem, kam vajadzīga palīdzība, jo bieži vien cilvēkam ir nepieciešams vienkārši parunāties. Esam arī ņēmuši dzīvot pie sevis vienu mūsu pensionāri, adām arī zeķītes un gādājam mantas, lai brauktu ciemos pie ģimenēm ar bērniem.”
Cienījamais vecums – vecākajai “Rudens” dalībniecei ir 93 gadi – netraucē visur piedalīties un braukt ekskursijās, pensionāri par dzīvi negaužas, gluži pretēji – aktīvi iesaistās projektos un gūst patiesu prieku, satiekoties ar pensionāriem no citām biedrībām reģionos, par iegūtajiem līdzekļiem iegādājoties dažādus materiālus, ar kuriem praktiski darboties, piemēram, lai varētu adīt un apdāvināt kādu daudzbērnu ģimeni vai cilvēkus, kam iet ļoti grūti, iekārtot fotoizstādi. Gandrīz visi mācās strādāt ar datoru, jo uz vietas biedrībā ir interneta pieslēgums.
“Teterevu fonds mums atmaksāja braucienu uz Likteņdārzu, kur iestādījām koku nebūtībā aizgājušajiem latviešiem. Bijām Alūksnē, kur brīnišķīgi pavadījām laiku ar senioru kopu “Sudrabs”, apmeklējām pasākumus, muzejus. Mēs paši par saviem līdzekļiem to visu nebūtu varējuši īstenot. Šovasar savukārt alūksnieši gatavojas pie mums braukt ciemos. Draudzējamies arī ar Cēsu pensionāru biedrību,” stāsta biedrības vadītāja.
Bijis arī interesants projekts sadarbībā ar Stradiņa universitātes studentiem, kur dažādu paaudžu pārstāvji stāstīja un demonstrēja savu ģērbšanās stilu. Noslēguma pasākumā Stradiņa universitātē piedalījušies arī ārzemju studenti, kuri dziedājuši līdzi “Pūt, vējiņi!”. “Mēs no biedrības bijām seši cilvēki, un, kad gājām ārā no zāles, viņi visi piecēlās kājās un mums aplaudēja,” atceras Regīna Velviča.
Viņa teic, ka biedrībai plānu daudz un ir arī darboties gribēšana. “Piemēram, mūsu sadarbība ar Teterevu fondu bija tik veiksmīga, ka fonds pats mūs uzaicināja piedalīties nākamajā projektā. Mēs ilgi domājām, jo tas nav viegli, tas saistīts ar grāmatvedību un atskaitēm, bet, pateicoties mūsu cilvēkiem, kas jau ilgāku laiku strādā ar datoru un var palīdzēt sagatavot un nosūtīt fondam atskaites, cerams, mums veiksies arī ar šī projekta īstenošanu,” stāsta biedrības “Rudens” vadītāja.
Ieguvēji – visa sabiedrība
Reģionu senioru biedrības projektu naudu galvenokārt izmantojušas, lai iegādātos nūjas (pavisam 17 senioru biedrības reģionos nopirkušas 151 nūjošanas komplektu), vingrošanas piederumus, veiktu telpu remontu, atjaunotu datorus, stāsta Elita Uzulēna. Atbalstītas arī senioru deju kopas un ansambļi, lai viņi varētu iegādāties vienādus tērpus, mūzikas instrumentus, videokameru, ar ko filmēt koncertus. Atbalsts sniegts arī nokļūšanai līdz koncerta vietai. “Svarīgi, ka, piedaloties projektos, ieguvēji ir ne tikai paši to dalībnieki, bet visa sabiedrība kopumā,” pārliecināta E. Uzulēna.