Ar masku uz iecirkni. Kas jāievēro, gatavojoties Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām 1
Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Rīgas domes ārkārtas vēlēšanas, kas notiks 29. augustā, varētu palikt atmiņā ar īpašajiem piesardzības pasākumiem – balsošanu maskās un ar cimdiem rokās, divu metru distanci, ar rindām pie vēlēšanu iecirkņiem un balsu skaitītājiem virsvalkos.
Taču to, kādu iespaidu tas varētu atstāt uz vēlēšanu rezultātu un aktivitāti tajās, reti kurš ņemas prognozēt. Neviens šodien nevarot paredzēt, kāda epidemioloģiskā situācija būs jūlija vidū, kad plānots vēlēšanas izsludināt, un augusta pēdējā nedēļā, kad balsstiesīgie pilsoņi vairākas dienas varēs izdarīt savu politisko izvēli iepriekšējās balsošanas un vēlēšanu dienā.
Pēc sociologa Arņa Kaktiņa domām, būtiskāku iespaidu uz vēlēšanu rezultātu un aktivitāti varētu atstāt braukšanas maksas atvieglojumu atcelšana Rīgas pilsētas sabiedriskajā transportā.
Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) ir sagatavojusi grozījumus Rīgas domes atlaišanas likumā, kas nosaka vairākas izmaiņas, lai atvieglotu balsošanu un novērstu drūzmēšanos pie iecirkņiem, atgādināja CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.
Tie paredz pagarināt vēlēšanu iecirkņu darba laiku iepriekšējās balsošanas dienās, ļaut tajās organizēt arī balsošanu vēlētāju dzīvesvietā, kas parasti iespējama tikai vēlēšanu dienā.
Rīgas domes vēlēšanās iecirkņi būs atvērti no pulksten 7 rītā līdz pulksten 22.
CVK rosina dot iespēju vēlētājiem balsot arī citā vēlēšanu iecirknī, kā tas bija jau Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Taču šoreiz tas būtu svarīgi arī tāpēc, ka – ja gadījumā kādā iecirknī kādai personai tiek atklāta saslimšana ar Covid-19, tad pēc šā iecirkņa varbūtējās slēgšanas vēlētāji varētu nobalsot citur.
Vēlētāju ziņu elektroniskās apmaiņas pārlūkprogrammas darbības nodrošināšanai ir nepieciešami 30 075 eiro.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā “Latvijas Avīze” noskaidroja, ka grozījumi vēl tiek saskaņoti valdībā – Tieslietu ministrija bez iebildumiem savu atzinumu ir sniegusi, bet no Finanšu ministrijas līdz pirmdienas pēcpusdienai tas vēl nebija saņemts. Ja arī tā neiebildīs, tad šonedēļ valdība varētu apstiprināt minētos grozījumus, kas vēl jāpieņem Saeimā.
Centrālā vēlēšanu komisija pirmdien informēja par jau zināmajiem piesardzības pasākumiem, ar kuriem būs jārēķinās vēlēšanās.
Ieteikumi Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijām ir sagatavoti sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru (SPKC), ņemot vērā arī Latvijas vēstniecības Korejā sniegto informāciju, “LA” pastāstīja K. Bērziņa. Dienvidkorejā aprīļa vidū notika parlamenta vēlēšanas, kuru organizēšanā esot arī aizgūstama pieredze. Piemēram, par masku lietošanu vēlēšanās.
Uz jautājumu, kā komisijas pārstāvis varēs pārliecināties, ka balso tā persona, kas uzrāda personu apliecinošo dokumentu, ja seja būs aizslēpta aiz maskas, K. Bērziņa atbildēja, ka uz īsu mirkli masku varēs pabīdīt nost no sejas.
Arī vēlēšanu iecirkņu darbinieki būs ar sejas aizsargiem. Tiem, kas iecirknī būs ieradušies bez maskas, tās tiks izsniegtas. Tāpat uz vietas varēs saņemt arī pildspalvu, ja tā būs aizmirsusies mājās.
Kā zināms, parasti vēlēšanās varēja izmantot rakstamrīkus, kuri bija pieejami balsošanas kabīnē, bet šoreiz tā nebūs. Pie ieejas iecirknī visiem tiks izsniegti arī vienreizlietojamie cimdi un būs pieejami roku dezinfekcijas līdzekļi. Atšķirībā no citām vēlēšanām šoreiz kabīnēs nevarēs izmantot arī auduma aizkarus, bet pie ārdurvīm būs speciāli konteineri izlietotajām maskām.
Rīgas vēlēšanu komisijai ir rekomendēts iecirkņus ierīkot plašās un labi vēdināmās telpās. Lai ievērotu divu metru distanci, balsotājiem var nākties stāvēt ne tikai gaiteņos, bet arī ēkas ārpusē.
Uz jautājumu, kas notiks, ja, ņemot vērā sarežģīto procedūru, pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas aiz durvīm vēl būs gara rinda, CVK priekšsēdētāja atbildēja, ka tāda pieredze jau ir bijusi. Tādā gadījumā tiek nofiksēts pēdējais cilvēks, kurš līdz noteiktajam laikam ir iestājies rindā, un visiem, kas to izdarījuši laikus, ir iespēja nobalsot.
Sabiedrības domas aptaujas firmas SKDS direktors Arnis Kaktiņš nevēloties spekulēt par to, kādu iespaidu uz vēlēšanām un vienas vai otras partijas izredzēm tajās varētu atstāt šis pasākumu komplekss. “Tas ir saistīts ar kontekstu, bet mēs neviens nezinām, kāda situācija būs augustā pirms vēlēšanām,” teica A. Kaktiņš.
Viņaprāt, Covid-19 esot pamatīgi saduļķojis ūdeņus jau tad, kad vairākiem politiskajiem spēkiem nācās pārtraukt savas vēlēšanu kampaņas. Pēc sociologa domām, pietiekami lielu vēlētāju daļu skarot braukšanas atlaižu atcelšana, kas gan varētu ietekmēt vēlēšanas, jo politiķi to izmantošot, rādot viens uz otru ar pirkstu.
Jāteic, ka bijušais Rīgas mērs Oļegs Burovs (“GKR”) jau to dara, speciāli atlaižu atcelšanas tematam veltītās reklāmās, kas skan radio.
Vērojumi liecina, ka dažu partiju Rīgas mēra kandidāti pievērš sev uzmanību, arī pildot savus tiešos amata pienākumus, ko varētu teikt gan par Jaunās konservatīvās partijas frakcijas vadītāju Juri Jurašu. Viņš aktīvi iestājas par parka izveidošanu vietā, kur plānots celt Valsts drošības dienesta ēku.
Savukārt Viktors Valainis (ZZS) ir sabiedrības uzmanības centrā ar savām iniciatīvām par pašvaldību reformu. Savu viedokli gan par Teikas zaļo zonu, gan par plāniem Rīgā sociālajos tīklos ir paudis arī Mārtiņš Staķis (“AP”) un vēl vairāki mēra kandidāti.