Ar mani tas vairs nenotiks! Efektīva rīcība, lai infarkts neatkārtotos 0
Statistika liecina, ka saslimstība un mirstība no miokarda infarkta Latvijā samazinās (2009.gadā salīdzinājumā ar 2014. gadu mirstība no infarkta samazinājusies par 17%*). To ir veicinājusi sabiedrības izpratne par sirds slimībām, kā arī medicīnas un tehnoloģiju efektīvs pielietojums, piemēram, asinsvadu paplašināšana un mūsdienīgu medikamentu lietošana. Liela nozīme ir cilvēka līdzestībai, ievērojot vairākus nosacījumus atlabšanas periodā – izmaiņas dzīvesveidā un pedantiska medikamentu lietošana atbilstoši ārstu norādījumiem. Mūsdienās cilvēki pēc miokarda infarkta lielākoties var sekmīgi atlabt un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītaja Iveta Mintāle: “Lai arī infarkts ir iemesls daļai cilvēku pievērsties veselīgam dzīvesveidam, statistika liecina, ka daudzi arī pēc infarkta neatmet kaitīgos ieradumus, neseko veselības rādītājiem un neievēro ārsta norādījumus par medikamentu lietošanu. Pētījums** par cilvēku ieradumiem pēc infarkta liecina, ka 12,2% pacientu, kuri pirms infarkta smēķējuši, to turpina darīt arī pēc notikuma, vairāk nekā 40% cilvēku pēc infarkta ir ar aptaukošanos un/vai paaugstinātu asinsspiedienu un vairāk nekā 50% ir paaugstināts holesterīna līmenis. Šie skaitļi liecina, ka sirds un asinsvadu slimību attīstību veicinošie riska faktori pēcinfarkta periodā ir ļoti izplatīti, kas var novest pie atkārtota infarkta.”
Tāpēc kardiologi apkopojuši atbildes uz pacientu biežākajiem jautājumiem par to, kā uzlabot veselību pēc infarkta un atgriezties aktīvā dzīvē.
1. Kam ir jāpievērš uzmanība pirmajās dienās mājās?
Svarīgi sekot ārsta norādījumiem par zāļu lietošanu un fiziskajām aktivitātēm! Pirmo nedēļu mājās nepieciešams pavadīt mierīgi, pamazām atgriežoties ierastajā dienas ritmā. Nekādu pārslodžu, svarīgi labi izgulēties! Dodieties pastaigās, vismaz 30 minūtes katru dienu. Ja jūtat nogurumu, nespēku vai elpas trūkumu, apstājieties un atpūtieties.
Pēc izrakstīšanās no slimnīcas ir svarīgi sazināties ar savu ģimenes ārstu. Tāpat pēc infarkta ieteicams konsultēties ar kardiologu vai ģimenes ārstu par iespējām iziet rehabilitācijas kursu. Atcerieties – pēc infarkta ārsts jāapmeklē regulāri, nepieciešamības gadījumā (ar ārsta norīkojumu) jāveic izmeklējumi un asinsanalīzes, kā arī jāpārbauda veselība pie kardiologa.
2. Kādiem ir jābūt sirds veselības galvenajiem rādītājiem?
Lai izvairītos no infarkta vai no atkārtota infarkta un citām sirds un asinsvadu saslimšanām, ir svarīgi zināt un regulāri pārbaudīt savas sirds veselības skaitļus.
• Asinsspiedienam jābūt zem 140/90 mmHg
• Pulss miera stāvoklī ir līdz 70 sitieniem minūtē
• Holesterīns ir zem 5,0 mmol/l
– Triglicerīdu līmenis ir zem 1,7 mmol/l
– ZBLH līmenis ir zem 3 mmol/l
1,8 mmol/l. Cilvēkam ar kādu no sirds un asinsvadu slimībām ZBLH līmenim ir jābūt zem 1,8 mmol/l.
• Ķermeņa masas indekss ir 18,5 – 24,9 Formula: ĶMI = svars (kg) : augums (m)2
• Cukura līmenis asinīs (tukšā dūšā) ir 3,3 – 6 mmol/l