Ēdamistabas centrā – garais saimes galds ar krēsliem. Dailes teātra galdnieks no astoņiem (padomju laikā barbariski sanaglotiem) izglābis sešus vectēva krēslus.
Ēdamistabas centrā – garais saimes galds ar krēsliem. Dailes teātra galdnieks no astoņiem (padomju laikā barbariski sanaglotiem) izglābis sešus vectēva krēslus.
Foto – Anda Krauze

Dzīvoklis ar leģendāru personību starojumu. Ciemos pie tulkotāja Raimonda Auškāpa 0

Ar tulkotāja, literāta Raimonda Auškāpa labvēlību esam viņa dzīvoklī Rīgas klusajā centrā. Plašas telpas ar brīnišķīgu skatu uz Rīgas jumtiem, plaukti pārpilni ar grāmatām, rūpīgi glabātas dzimtas piemiņas lietas. Jūtama tāda inteliģences aura, ka pārņem bijība: te dzīvojis Raimonda vectēvs – Kārlis Auškāps, Rīgas un tās apriņķa virsmežzinis, kura vadībā apzaļumota Kārļa Ulmaņa vasaras rezidences ”Dauderi” apkārtne Sarkandaugavā, Raimonda tēvs Kārlis Auškāps, ārsts, Rīgas 4. medicīnas skolas iekšķīgo slimību pasniedzējs, strādājis Sarkanā Krusta slimnīcā. Te radošās domās un praktiskā gādībā dzīvojusi Raimonda dzīvesbiedre Karina Pētersone, tulkotāja, bijusī Latvijas Institūta direktore, ciemojies Raimonda brālis, Dailes teātra režisors Kārlis Auškāps, kurš pērn decembrī aizgāja mūžībā…

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pa viesistabas logu var saskatīt trīs dievnamus ar gaili torņa smailē. Plašajā telpā tik daudz gleznu, ka jūties kā izstādē. Pie sienas – divi skapji, kas saglabājušies no Raimonda vectēva Kārļa iedzīves.

“Mans tēvatēvs Kārlis Auškāps bija virsmežzinis, sākotnēji Raiskumā, pēcāk Cēsīs. No turienes pārceļoties dzīvot Rīgā, vispirms apmetās Ausekļa ielā, pēcāk nopirka šo dzīvokli. 1944. gadā visi, izņemot manu tēvu, aizbrauca uz Vāciju. Padomju laikā šo dzīvokli sadalīja divās daļās. Par laimi, jaunie iemītnieki nebija iznīcinājuši vectēva senās mēbeles. 1991. gadā, kārtojot dokumentus īpašuma atgūšanai, tēvs atpazina vectēva mēbeles un arī māsas izšūto spilvenu. Bija saglabājusies arī atklātņu kolekcija divos albumos. Nožēlojami, ka mums vajadzēja atpirkt savas mēbeles no svešiniekiem ar ieganstu, lai viņiem tiktu pats nepieciešamākais, kad pārcelsies… Toties esam izglābuši vectēva mīkstās mēbeles, krēslus un arī lielo ozolkoka galdu, kas novietots ēdamistabā.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Apskatījuši Raimonda Auškāpa darba kabinetu, dodamies uz ēdamistabu. Arī tajā dažādas piemiņas lietas, pie sienām daudz gleznu.

“Lielākā daļa gleznu ir no tēva kolekcijas. Nereti pie viņa ārstējās mākslinieki un atlīdzībai dāvināja savus darbus,” skaidro saimnieks.

Greznā skapī aiz stikla vitrīnas glabājas vectēva piemiņas lietas, kas divreiz šķērsojušas okeānu, to vidū Triju Zvaigžņu ordenis par izcilu darbu, tostarp nozīmīgu ieguldījumu Rīgas apzaļumošanā. Viņa vadībā stādīta koku aleja pie Dauderiem, kā arī bērzu birzs Sarkandaugavā. Gan ēdamistabā, gan vannasistabā izvietoti dažādu lieluma gliemežvāki, kas atvesti no ceļojumiem. Ar gliemežvāku krāšanu Raimonds aizrāvies jau no bērnības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.