LED gaismu izmantošana modernā interjerā studio tipa telpā.
LED gaismu izmantošana modernā interjerā studio tipa telpā.
Foto – Shutterstock

Ar LED gaismām var aizstāt sauli. SALĪDZINĀM spuldzes 0

Sākoties rudenim, cilvēki arvien lielāku dienas daļu pavada telpās. Arī dienasgaismas kļūst arvien mazāk un arvien vairāk tiek izmantots mākslīgais apgaismojums. Ja nav labs apgaismojums un acis tiek aktīvi nodarbinātas, tās ātri pārpūlas un nogurst. Piemērots – tas nozīmē, ka telpā vai darba vietā jābūt pietiekamam gaismas daudzumam ar piemērotu gaismas spektru un stabilu gaismas plūsmu. Tas ir par apgaismojumu no veselības viedokļa. Vēl ir arī tādi apgaismojuma aspekti kā energoekonomija un apkārtējās vides aizsardzība. Kā to sasniegt?

Reklāma
Reklāma

Kas ir LED

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Ilgu laiku visas mājokļa vajadzības pēc apgaismojuma nodrošināja kvēlspuldzes, no kurām šķīrāmies ar pieraduma nostalģiju. Šobrīd energoekonomijas vārdā tradicionālā spuldžu ražošana ir pārtraukta. Pēc piņķerīgas gaismas ķermeņu evolūcijas, kurā savus ziedu laikus piedzīvoja gan halogēnās, gan luminiscējošās “energoefektīvās” “dienasgaismas” spuldzes, šobrīd savas pozīcijas nostiprina LED gaismas. Kas tās ir? Jau saīsinājums pasaka būtību – gaismu izstarojošas diodes (light–emitting diodes – LED).

LED lampa spīd, ar lumaforu nosegtam pusvadītāja kristālam elektrību pārveidojot gaismā, nevis kvēldiegam uzkarstot, kā tas notiek kvēlspuldzēm. Kristāls tiek montēts uz vara vai alumīnija pamatnes, kas kalpo kā katods, atstarotājs un dzesētājs. Kristālu pievieno ar smalku zelta vadiņu, kas kalpo par anodu un visu aplej ar caurspīdīgu masu. Varš ir efektīvāks dzesētājs nekā alumīnijs, tomēr alumīnijs ir labāks nekā nekas. Lai iegūtu piemērotu apgaismojumu, kristāls tiek nosegts ar luminaforu, ko LED gaismas ķermenī redz kā dzeltenu kvadrātiņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kristāliem ir vairākas krāsas – dzeltens, sarkans, zaļš un zils. Abreviatūra RGB nozīmē, ka siltajā baltajā apgaismojumā tiek izmantotas trīs diodes, kas dod silto balto gaismu. Izmantojot kontrolieri, šos toņus var miksēt, iegūstot visus citus krāsu toņus. Auksto balto gaismu dod zilā diode. LED lieto visur – televizoros, reklāmās, dažādās ierīcēs, automašīnās un mājokļu izgaismojumā. Visspilgtāk LED gaismu ekonomiskums izpaužas lielu objektu izgaismojumā. LED gaismas nemirgo, to spektrs ir pietuvināts dienas gaismai, tās nesatur indīgas vielas un neplīst, veidojot stikla lauskas. Tās ir klusas. Tas LED dod priekšrocības skolās, slimnīcās un bibliotēkās, kur klusumam ir liela nozīme.

Pēc tehniskajiem parametriem LED varētu būt apkārtējai videi draudzīgākais un ekonomiskākais mākslīgais apgaismojums. Šos jaukos plusus izlīdzina viens mīnuss – liela cena. Tiesa, tehnoloģijām attīstoties, cenai ir tendence samazināties.

Spuldžu salīdzinājums

Dažādu viedokļu un datu par elektrisko spuldžu izdevīgumu un kvalitāti ir daudz. Teju katrs ražotājs un arī pētnieks var izstrādāt savu atskaišu sistēmu. Tehnoloģijas strauji attīstās, un dati tiek precizēti. Varam salīdzināt trīs populārāko spuldžu veidu parametrus.

Parastās kvēlspuldzes gaismas atdeve ir 16 – 24 lm/W. Lūmens (lm) ir mērvienība, kas rāda, cik gaismas apgaismes ķermenis izdala, izmantojot 1 vatu (W) elektriskās jaudas. Spuldzes darba laiks no 1000 līdz 3000 stundām.

Svarīgs rādītājs ir kvēlspuldzes krāsu atveidošanas indekss, kas norāda gaismas līdzīgumu saules spektram. Kvēlspuldzēm tas ir 100%, un tas ir nepārspēts rādītājs, kas tieši ietekmē cilvēka pašsajūtu! Spuldzes ir lētas, gaismu atveido lieliski, diemžēl tās patērē daudz strāvas un uzkarst.

Luminiscējošajām spuldzēm gaismas atdeve ir 70 – 100 lm/W, krāsu atveidošanas koeficients 40 – 70% un darba laiks 15 000 stundas. Spuldžu lielā vir-sma maz uzkarst. Laika gaitā tās var zaudēt ap 40 – 50% jaudas. Spuldzes, kur dzīvsudrabam tiek pievienots nātrijs, ir vēl efektīvākas, bet savas gaismas īpatnību dēļ nav izmantojamas iekštelpās. Kā luminiscences spuldžu mīnusus min atlikto startu (spuldze ieslēdzas ar nokavēšanos), nozīmīgu stroboskopa (gaismas raustīšanās) efektu un, spuldzēm spīdot, iespējamo skaņu. Par mīnusu tiek uzskatīta arī indīgā dzīvsudraba klātbūtne, plīstošās kolbas un ultravioletās gaismas emisija, kas izraisa diskomfortu.

Reklāma
Reklāma

LED galvenā priekšrocība ir tā, ka darba laikā lampas ļoti maz uzkarst, tā ka praktiski visa elektroenerģija tiek pārvērsta gaismā. LED lampu atdeve ir 160 lm/W un vairāk. Darba laiku dažādi avoti uzrāda no 35 000 līdz 100 000 stundām. Ar laiku, pēc kādiem gadiem diviem trim, lampas efektivitāte var samazināties par 30%, tomēr šo trūkumu labākās firmas enerģiski novērš. Lampas iedegas momentāni, to gaismas plūsmā nav kaitīgā ultravioletā vai infrasarkanā starojuma.

LED krāsu atveidošanas koeficients 65 – 85%, tātad nākamais labākais aiz kvēlspuldzēm. Gaismas plūsma LED spuldzē tiek mērīta kelvinos (K). Kvēlspuldzei gaismas krāsa ir 2700 K. LED lampas ražo ar dažādu krāsu gaismu, no 2700 līdz 10 000 K. Jāatzīmē, ka kelvinu daudzums ietekmē lampas spilgtumu. Jo auk-stāka ir gaisma, jo tā ir spilgtāka. Piemēram, 5 W lampa ar zilo gaismu būs spilgtāka nekā 5 W lampa ar silto gaismu. Tā LED ļauj dažādus objektus apgaismot ar dažādu gaismu. Izmantojot zilo gaismu tehniskajās telpās, var vēl nedaudz ieekonomēt.

Gaisma mājās

Dzīvojamās telpās gaismekļus lielākoties izvieto pie griestiem, tos kombinējot ar sienas, galda vai stāvlampām. Mājai svarīgākais lielums ir apgaismojuma mērvienība lukss (lx), kas norāda gaismas blīvumu lūmenos uz konkrētas virsmas, piemēram, galda vai grīdas. 1 lukss ir 1 lūmens gaismas uz 1 kvadrātmetru virsmas. Ieteicamais apgaismojuma līmenis dzīvokļos ir 150 – 300 lx, smalkākiem darbiem kā, piemēram, uz darba virsmas, noderēs 500 lx. Telpās, kurās netiek veikta aktīva darbība, piemēram, guļamistabās, var izmantot siltāku apgaismojumu. Darba vietās var izvēlēties neitrālāku gaismu, tehniskajās telpās vēsāku. Jo gaisma ir “vēsāka”, jo tā ir ekonomiskāka.

Ja apgaismojums nepieciešams augstāk, piemēram, uz galda, var izmantot gaismekli ar mazāku leņķi, ja gaisma vajadzīga uz grīdas, telpas izgaismošanai izmanto gaismekli ar lielāku leņķi. Vislabāk uzzīmēt telpas shēmu ar izmēriem un to, kurā vietā kas atrodas.

Ar LED spuldzēm (220 V) var nomainīt praktiski visas dzīvoklī esošās spuldzes, jo LED ražo ar atbilstošiem cokoliem. Atliek izņemt veco kvēlspuldzi un aiziet uz veikalu. Tomēr pirms nomaiņas labāk aprunāties ar pārdevēju, jo sistēmā ir daudzas nianses. Piemēram, dažreiz uz LED analogu ir jānomaina spuldzes, kas barojas no 12 V sprieguma. Ja tiek izmantots impulsīvais barošanas bloks vai bloks ar maiņstrāvu, tas būs jānomaina pret līdzstrāvas bloku, citādi LED gaisma zibsnīs vai izdegs.

LED apgaismojumu var dimēt (mainīt spožumu), izmainot spriegumu ar speciālu dimmeri, kura jaudai jābūt atbilstošai spuldžu jaudai. Piedevām spilgtumu mainīs tās LED spuldzes, kurām dimēšana ir paredzēta, citas var sākt mirgot.

“Pilnīgi revolucionāru telpu un ārtelpu izgaismojumu nodrošina LED lentes. Lentes var būt ar dažādu diožu skaitu – 30, 60, 120 vai 240 uz metru. Diodēm ir vairāki spilgtuma līmeņi – 8 lm uz diodi vai 24 lm uz 3 kristālu diodi. Lentes izmanto mēbelēs, trepēs, konsolēs un karnīzēs. Tās stiprina pie kājlīstēm vai veido zvaigžņotas debesis pie griestiem. Lentei ar speciālas pults palīdzību var regulēt gaismas spilgtumu un veidot dažādas gaismas programmas. Iekštelpās un sausās vietās domātās tiek marķētas ar IP2, ārtelpās un mitrās telpās – IP65, ilgtermiņa āra lietošanai domātas tikai – IP68. Caurulēs ievietotie ledi domāti pagalma rotāšanai. LED lentes pieslēgšana ir elementāra. Sākumā nepieciešams izvēlēties lentes daudzumu un lentes veidu, un tad ar speciālista palīdzību izrēķināt nepieciešamu transformatoru lentes pieslēgšanai,” iesaka Jevgenijs Šapovals, “euroled.lv” tirdzniecības vadītājs.

Iegādājoties LED, var pievērst uzmanību sertifikātiem. Ierastā zīme CE apliecina, ka izstrādājums atbilst ES direktīvu pamatprasībām un harmonizētajiem standartiem. Marķējums nav kvalitātes zīme, tikai norāda to, ka izstrādājums nav bīstams lietotājam un apkārtējai videi. Cita lieta ir, piemēram, TÜV sertifikāts, ko izsniedz vācu ekspertu organizācija. Tas apliecina preces derīgumu vācu tirgum, kuram ir tradicionāli augstas kvalitātes prasības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.