Kotletes atsevišķi, mušas atsevišķi 43
Somi, igauņi, lietuvieši, islandieši, gruzīni, maltieši un vēl daudzas citas tautas 20. gadsimtā ir pasludinājušas savu neatkarīgu un patstāvīgu valsti.
Šis process turpinās arī 21. gadsimtā. Piemēram, 2006. gadā Melnkalne atdalījās no Serbijas un proklamēja neatkarību. Daudzas tautas joprojām vēlas savas pašu valsts izveidi, piemēram, flandrieši un valoņi Beļģijā, kurdi Turcijā, Irānā, Irākā un Sīrijā, Padanijas reģiona iedzīvotāji Ziemeļitālijā.
Taču mūsdienu Eiropā ir arī tādas tautas, kas nejūt vēlmi pēc pašnoteikšanās. Tikai pēdējos gados sāk mosties vepsi – ļaudis, kas dzīvo Krievijas ziemeļos, bet etniski ir somu grupas tauta. Viņi par sevi saka: mēs esam krievi, tikai runājam citu valodu. Arī bretoņi, normandieši un elzasieši apzinās savu etnisko identitāti, taču labi jūtas Francijā, bet frīzi neiebilst pret to, ka ir sadalīti starp Vāciju, Nīderlandi un Dāniju.
Tomēr pats svarīgākais šajā procesā ir nejaukt tautu pašnoteikšanās tiesības ar Kremļa vēlmi pasludināt, ka jebkura vieta pasaulē, kur dzīvo krievi, pieder Krievijai.