Foto: Arthur_Shevtsov/SHUTTERSTOCK

Ar ko kaisīt apledojušu taciņu: 5 visefektīvākie līdzekļi 0

Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

“Nesen esmu iegādājusies īpašumu laukos. Celiņi pēc sniega nokušanas ir slideni. Ar kādu materiālu tos labāk kaisīt? Pilsētā parasti kaisa ar sāls un smilšu maisījumu. Vai tas ir droši augiem celiņa tuvumā?” – jautā Inga no Kokneses.

Drošu pārvietošanos pa slidenu virsmu iespējams panākt, to apstrādājot ar kādu abrazīvu materiālu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Smiltis – efektīvs, bieži izmantots pretslīdes materiāls, vislabāk bez māla piejaukuma. Ja saimniecībā ir smilšu kaudze, kaisāmo materiālu var sagatavot jau laikus – pirms sala iestāšanās smiltis ieber spainī, izžāvē un glabā sausā vietā, lai aukstumā tās nesasaltu. Derēs arī smiltis, kas nopērkamas celtniecības preču veikalos un domātas celtniecības maisījumu sagatavošanai. To cena – nepilni 2 eiro par 25 kilogramu iepakojumu.

Kaisīšanai var izmantot arī granti.

Sāls. Lai arī iedarbīgs pret slīdēšanu, lielā daudzumā sāls ir kaitīgs augiem un var izraisīt to bojāeju, īpaši tehniskais sāls, kas tieši paredzēts sniega un ledus kausēšanai. Tas uzkrājas augsnē. Ziemā koku saknes sāļus neuzņem, bet, paaugstinoties gaisa temperatūrai, sākas augu veģetācijas periods, un tiem nepieciešamas barības vielas, ko augi uzņem caur saknēm, tāpēc sāls uzkrāšanās augsnē ir bīstama. Pārliekas sāls koncentrācijas dēļ augiem sākas lapu malu, skuju galu dzeltēšana, brūnēšana. Augs panīkst, kalst un var aiziet bojā. Tāpat sāls ar laiku veicina betona bruģa bojāšanos.

Pelni. Ja nepieciešams celiņu ne tikai nokaisīt, lai tas neslīdētu, bet arī nokausēt sniegu, var izmantot malkas pelnus. Tie dārzam nekaitēs. Savukārt tumšā virsma saulē sasils, un ledus kusīs ātrāk. Pelnos ir arī neliels daudzums citu vielu, kas veicina ledus kušanu, kad gaisa temperatūra ir tuvu nullei. Pelnos ir minerālvielas, kas noderīgas augiem, piemēram, fosfors, kalcijs, kālijs. Dārzkopībā vērtīgāki ir tieši lapukoku pelni.

Šķembas. Kaisīšanai var izmantot arī sīkas granīta šķembas. Ļoti abrazīvs kaisīšanas materiāls, kas labi novērsīs slīdēšanu pat mitros laika apstākļos. Tomēr pavasarī, kad ledus un sniegs būs nokusis, šķembas būs jāsavāc. Cena – nepilni 3 eiro/10 kg.

Padoms!

Kaisīšanai nevajadzētu izmantot akmeņogļu izdedžus, jo tajos ir kaitīgu vielu atlikumi. Nederēs arī zāģskaidas vai salmi, jo neveido pietiekami labu saķeri – šie materiāli ir mīksti un paši slīd pa ledu, palielinot kritiena risku. Turklāt salmi ir viegli, vējš tos var izpūst pa visu pagalmu, pēcāk būs jādomā, kā tos savākt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.