Foto-Fotolia

Ar ķiršiem pret ģikti? Vērtīgus padomus sniedz nieru ārsts 0

Esmu dzirdējusi, ka podagras pacientiem jādzer ķiršu sula. Vai varat par to pastāstīt vairāk, piemēram, cik daudz sulas dzert? Jautā lasītāja Ārija no Pierīgas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Tiešām, ārvalstīs ir veikti daudzi pētījumi, kas pierāda ķiršu sulas efektu urīnskābes līmeņa samazināšanā. Tomēr vispirms nedaudz vairāk par pašu slimību.

Podagra (ģikts) ir slimība, kad rodas hiperurikēmija jeb asinīs pastiprināti veidojas un uzkrājas urīnskābes sāļi.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja ir akūts iekaisums, visbiežāk sākas dedzinošas sāpes locekļos, parasti pēdās, un sāpju lēkmes mēdz atkārtoties. Par laimi, tikai daļai pacientu (20%) rodas tāda podagra, kad ir arī locītavu bojājumi (artrīts), urīnskābes sāļu sīku kristālu veidā izgulsnēšanās zemādā (šos sabiezējumus sauc par tofiem), locītavas somiņā, skrimšļos un nierēs. Visbiežāk ar podagru slimo vīrieši 60–70 gadu vecumā un sievietes menopauzē.

Ja sācies akūts iekaisums, tā ārstēšanai jālieto ārsta izrakstītie medikamenti, sāpju samazināšanai noderīgi pretiekaisuma līdzekļi, var izmantot aukstuma aplikācijas. Iespējams, vajadzēs lietot kortikosteroīdu preparātu vai nu tabletēs, vai injekcijās.

Tiklīdz iekaisums samazinājies, jādomā par urīnskābes līmeņa samazināšanu asinīs, uzsver P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nieru ārsts Harijs Čerņevskis. Tas ir svarīgākais, nevis podagras uzliesmojumu skaits un smaguma pakāpe. Urīnskābes norma ir 360 mmol/litrā.

Gadījumā, ja podagra izpaužas tikai ar hiperurikēmiju, par tās ārstēšanu jāsāk domāt, ja cipars uzkāpis virs 600 mmol/litrā.

Podagras medikamentiem ir nopietnas blaknes, tāpēc pacientam varbūt mazāk kaitīgs ir paaugstināts urīnskābes līmenis. Taču tas jāizlemj ārstējošajam ārstam.

Profilaksē pret podagru ļoti svarīgs ir uzturs – produkti, kas samazina urīnskābi. Tie ir piena produkti (arī olas var ēst droši), dārzeņi, īstā pupiņu kafija, dabiskais C vitamīns (600 mg C vitamīna dienā), ķirši vai to sula (arī no koncentrāta gatavota).

Pētījumi liecina, ka vēlamo efektu var sasniegt, ķiršus vai to sulu lietojot četrus mēnešus vai ilgāk. Pirms septiņiem gadiem veiktā pētījumā ar vairāk nekā 600 dalībniekiem gūti dati, ka ik dienu apēstas desmit ķiršogas samazina podagras lēkmju risku par 35%, bet, ja papildus lieto urīnskābes līmeni pazeminošam medikamentam, risks samazinās par 75%.

Ir izpētīts, ka ķirši spēj samazināt urīnskābi, jo satur antocianīnus (tie arī piešķir ķiršiem raksturīgo krāsu).

Antocianīni ir antioksidanti ar pretiekaisuma iedarbību, līdz ar to ķiršu sula ir dabisks pretiekaisuma līdzeklis. Tiesa, antocianīnus satur arī citi augļi, piemēram, mellenes, taču nav zināmi pētījumu dati par to efektu podagras ārstēšanā.

Cik daudz lietot? Viena sauja ķiršu vai glāze ķiršu sulas dienā ir pietiekams daudzums. Kā jau minēts, lietojot četrus mēnešus vai ilgāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.